İstanbul'daki deprem riskinin üniversite tercihlerine etkisi

Fheron

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Seneye sınava gireceğim ve tüm sınav stresinin de ötesinde en çok dert ettiğim şeylerden biri bu mevzu. Okulu kazandın depremi mi dert ediyorsun demeyin ama gerçekten dert ediyorum. Az buz değil en az 4 sene kalacağım orada. İyi bir üniversite olsa bile İTÜ'nün yurt durumunu gördükten sonra diğer üniversitelere olan bakışım da değişiyor. Siz ne düşünüyorsunuz sizce olası bir deprem riski yüzünden İstanbul tercih etmemek mantıklı mı ya da tercih yapmış olan arkadaşlar siz ne yaptınız bu konuda?

Git güzel Ege civarında hem öğretim yap hem hayatını yaşa, çimlerde yuvarlan. Uzak dur o salak şehirden.

Seneye sınava gireceğim ve tüm sınav stresinin de ötesinde en çok dert ettiğim şeylerden biri bu mevzu. Okulu kazandın depremi mi dert ediyorsun demeyin ama gerçekten dert ediyorum. Az buz değil en az 4 sene kalacağım orada. İyi bir üniversite olsa bile İTÜ'nün yurt durumunu gördükten sonra diğer üniversitelere olan bakışım da değişiyor. Siz ne düşünüyorsunuz sizce olası bir deprem riski yüzünden İstanbul tercih etmemek mantıklı mı ya da tercih yapmış olan arkadaşlar siz ne yaptınız bu konuda?

Hataylı biri olarak depremin ne zaman geleceğini bilemeyiz. Deprem olduktan sonra daha ön plana çıktı İstanbul depremi. Bence tercihlerinize çok etki etmesin özellikle yurt binaları genel olarak sağlam oluyor.

Çoğu kişi İstanbul'da okumanın iyi bir şey olduğunu övüyor fakat ben buna katılmıyorum. İstanbul'da okumak, paran varsa iyi bir şey. Parası olsa bile sırf metropolün aşırı kalabalıklığı ve hayat pahalılığı yüzünden eğer aile eviniz orada değilse okumak çok mantıksız. Sessiz sakin ama köy olmayan bir şehir tercih etmenizi tavsiye ederim.

Yaşam pahalı, deprem riski var, çoğu okul bazı zihniyetteki insanların işgali altında. Ne kadar kaliteli kadrolara sahip okullar olsa da (İTÜ) gibi ben olsam yazmazdım. Zaten diğer illerde sıralamalar artarken İstanbul'da genelde azalma eğilimde olması bunun göstergesi.

Sonuç olarak öngörülebilir bir şey bu. Yıllardır bilim adamları İstanbul depremi diye uyarıyor. Tam şu anda ben bu mesajı yazarken de deprem olabilir, 5 dakika sonra da olabilir. Yarın veya 1 ay sonra da... Ne zaman olacağı belli olmaz.
Hataylı biri olarak depremin ne zaman geleceğini bilemeyiz. Deprem olduktan sonra daha ön plana çıktı İstanbul depremi. Bence tercihlerinize çok etki etmesin özellikle yurt binaları genel olarak sağlam oluyor.
Yurt binaları sağlam olsa bile depreme yurtta yakalanılacak diye bir şey yok. Hem İstanbul depreminden sonra İstanbul'da hayat duracak maalesef...

Artık ülkemizin her yerinde deprem olma ihtimali var belki de biz sadece olacak İstanbul depremini bekliyoruz belki bir yıl sonra belki on yıl sonra olacak seçmeseniz bile gitçeğiniz herhangi bir okulun sağlam olmasına dikkat edin.

Sonuç olarak öngörülebilir bir şey bu. Yıllardır bilim adamları İstanbul depremi diye uyarıyor. Tam şu anda ben bu mesajı yazarken de deprem olabilir, 5 dakika sonra da olabilir. Yarın veya 1 ay sonra da... Ne zaman olacağı belli olmaz.

Yurt binaları sağlam olsa bile depreme yurtta yakalanılacak diye bir şey yok. Hem İstanbul depreminden sonra İstanbul'da hayat duracak maalesef...

Maalesef doğru diyorsunuz hocam hala bir 10 ili toparlayamadılar. İstanbul'u düşünemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı