İstanbulkart'ı kardeşim kullandı diye 1250 TL ceza kesimi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

GTX 1080

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Arkadaşlar merhaba, bundan 1 hafta önce kendi İstanbulkart'ımı benim gibi öğrenci olan kardeşime verdim. Kendi kartını kaybettiği için benim öğrenci kartımı ona verdim. O da öğrenci olmasına rağmen ve benim kardeşim olmasına rağmen güvenlik, kartı kardeşimin elinden alıp 1250 TL ceza kesmiş. Kardeşim benden 2.5 yaş küçük ve öğrenci olmasına rağmen kart onun değil diye elinden almak nedir? Benden büyük olsaydı tamam, ikimiz de öğrenciyiz ve o benim kardeşim. Güvenlik hangi hakla kartı elinden alarak 1250 TL gibi bir ceza kesiyor? Bugün yeni kart için başvurarken 1250 TL gibi bir ceza ücretiyle karşılaştık.

İtiraz falan edebiliyor muyuz? Babam çok sinirlendi. Benim gibi öğrenci olan kardeşime kartı verdiğim için 1250 TL ceza yedik resmen çok komik. Arkadaşım olsaydı tamam ama o benim kardeşim. Benim gibi öğrenci ve aileden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Böyle özel olarak verilen ulaşım kartlarını kişinin kendisinden başkası kullanamaz, yasak. Bu yasağı biliyor olmanız lazım. O yüzden normal bir durum.
Kardeşim benim gibi öğrenci. Kullanabiliyor olması lazım kendi kartı kayıp diye vermiştim arkadaşım olsa tamam. Böyle bir kuralın olması bile saçma benim bilmiyor olmam değil. Annem babam kullansa hak veririm cezaya çünkü öğrenci değiller.

1694108535634.png

Böyle özel olarak verilen ulaşım kartlarını kişinin kendisinden başkası kullanamaz, yasak. Bu yasağı biliyor olmanız lazım. O yüzden normal bir durum.

Evet hem kullanıcı sözleşmesinde hem de kartın üzerinde ibraz ediliyor. Bir anlamda senin toplu taşımayı kullanırken öğrenci olduğunu belirtmek üzere çıkartılmış bir kimlik kartı o başkası kesinlikle kullanamıyor.

Arkadaşlar merhaba, bundan 1 hafta önce kendi İstanbulkart'ımı benim gibi öğrenci olan kardeşime verdim. Kendi kartını kaybettiği için benim öğrenci kartımı ona verdim. O da öğrenci olmasına rağmen ve benim kardeşim olmasına rağmen güvenlik, kartı kardeşimin elinden alıp 1250 TL ceza kesmiş. Kardeşim benden 2.5 yaş küçük ve öğrenci olmasına rağmen kart onun değil diye elinden almak nedir? Benden büyük olsaydı tamam, ikimiz de öğrenciyiz ve o benim kardeşim. Güvenlik hangi hakla kartı elinden alarak 1250 TL gibi bir ceza kesiyor? Bugün yeni kart için başvurarken 1250 TL gibi bir ceza ücretiyle karşılaştık.

İtiraz falan edebiliyor muyuz? Babam çok sinirlendi. Benim gibi öğrenci olan kardeşime kartı verdiğim için 1250 TL ceza yedik resmen çok komik. Arkadaşım olsaydı tamam ama o benim kardeşim. Benim gibi öğrenci ve aileden.

İstanbulkart'lar kişiye aittir. Kişiseldir. Anonim kart olsaydı ceza almazdınız yüksek ihtimal, ama kart anonim değil, kişiye ait.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim benim gibi öğrenci. Kullanabiliyor olması lazım kendi kartı kayıp diye vermiştim arkadaşım olsa tamam. Böyle bir kuralın olması bile saçma benim bilmiyor olmam değil. Annem babam kullansa hak veririm cezaya çünkü öğrenci değiller.

Kişisel kart kisiseldir. Tüm öğrenciler kullanabilir gibi bir durum yok. Adınız soyadınız varsa o kart size aittir ve kullanım hakki sadece sizindir.

Sizin adınıza verilen bir kartı, başkasının kullanmaması gerekiyor. Görevli, uzaktan bakınca kardeşinizin öğrenci olup olmadığını anlayamaz. Bulunduğum ilde koca koca adamlar öğrenci kartı kullanıyor, makinenin ötme sesinden anlayabiliyorum. Sizin cezanız yerinde bir ceza, umarım bir daha başkasına kartınızı kullandırmazsınız.

Kardeşin ya da başkası olması fark etmiyor nasıl senin kimliğini başkası kullanamıyorsa onu da kullanamaz.

Milletçe huyumuz "bir şey olmaz" düşüncesine girip kuraldışı olan bir şeyi yapıp yakalanmışsınız büyük ihtimalle babanız size köpürdüğü için bir yere köpürmek istiyorsunuz ama hatayı kabul etmekte bir erdemdir. O görevlinin de elinden öperim, görev bilinci olan birisiymiş bu ülkede kolay bulunmaz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı