İstatistik bölümünün iş imkanı var mıdır?

Son yıllarda matematik ve mühendislikle ilgili bir alan olmasından dolayı puanları yükselmekteydi sanırım. İş imkanı bence tıp harici her bölümde kendini geliştirmeye bakar onun haricinde ne yapmak istediğine göre değişir.

Istatistik bolumu hakkinda genis kapsamli bilgim yok, Istatistik ve Bilgisayar Bilimleri okuyorum ben. Lakin sunu asla aklindan cikarma, Fen-Edebiyat Fakultesi icerisinde yer alan bir bolumu okumak her zaman zordur. Her bolumun, fakultenin, dersin kendi zorlugu vardir ama Fen-Edebiyat Fakultesinin bagimsiz bir zorlugu olur. Mesela Istatistik okursan dibine kadar istatistik goreceksin. Olasilik, Istatistik, Stokastik Surecler, Regresyon Analizi, SPSS, Deney Tasarimi, Zaman Serileri, MATLAB, Eviews, bunun gibi pek cok dersi bunyesinde barindiriyor. Bu dersler epey agir derslerdir. Tabii bu derslerin arasina Diferansiyel Denklemler ve Analiz gibi matematik dersleri de serpistirilir, bunlar da bir miktar zordur.

Is imkani elbette var lakin okumasi zor.

Arkadaşlar bu bölümden mezun olunuca rahat iş bulunabilir mi? Nerelerde çalışılır ve ortalama geliri ne kadardır?

@BerkayZ87

@Blacksidemre

Bu bölümü çok fazla yazılım üzerine ilerlemek için tercih eden var ancak yazılım ile alakasız bir bölüm, klasik matematik ve fizik gibi bir fen fakütesi bölümü. İş imkanı da öyle söylenildiği gibi geniş falan değil, yapay zeka, makine öğrenmesi gibi alanlarda zaten ağırlıklı olarak mühendisler çalışıyor, istatistik mezunları değil. Onun yerine mühendislik gelmiyorsa Yönetim Bilişim Sistemleri veya Bilgisayar Bilimleri okuman daha mantıklı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı