İstediğim liseye girebilir miyim?

Emrezc155

Hectopat
Merhaba teknoloji forumuna bunu yazmak biraz garip ama benim icin onemli:
Ben 8. sınıf ogrencisiyim, liseye gireceğim fakat bir liseyi istiyorum. Gecen sene en az 85 ortalama ile öğrenci almış bu yıl kontenjanlar %50 arttırıldı sizce girebilir miyim?
Yıl sonu notları:

6. Sınıf​
2017-2018​
78,4889​
7. Sınıf​
2018-2019​
76,3802​
8.sınıf 73 puan.

Sana bir şey diyeyim. Güzel bir liseden mezun oldum. Bayağı yüksek bir puanlı lisede okudum. Şu sistemde açıktan bile okusan üniversite kazanıyorsun. O yüzden kasma. Açıktan mezun olan ile fen lisesi mezunu aynı sınava giriyor. İyi lise kötü lise yok. Hatta açıktan okuyanlar daha iyi yerleşiyor. O yüzden iyi bir lise falan peşine ve hayaline düşme. Geçen sene 85 ortalama ile alan lise bu sene en fazla tahminen 80' e düşebilir. Artık herkes 80 üzeri alıyor.

okul 6 7 ve 8.sınıf yıl sonu ortalması ile alıyor.Denemyi neden sordunuz
Ben zamanında TEOG'a girmiştim. Sistem değişti baya şimdi yanlış bilgilendirme olmasın. Ortaokul puanlarının ortalaması ile LGS ham puanının toplamı asıl LGS puanını verecektir. Ama dediğim gibi yanlış olabilir. Şimdiki sistemi pek bilmiyorum.

Okulun 8 saat ders verdiğinden şikayet etmiyor musunuz? Ben de liselerde gösterilen 8 saat ders vaktinin her yerde aynı olduğunu söylüyorum. Yoksa daha az veya fazla yerler mi var?

Geri
Yukarı