İstediğimizi mi yoksa istenileni mi yapıyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Ben de anlatmak istediğimi tam olarak anlatamadım. Şimdi tekrar söylüyorum iyi dinle.

Her şeyi bilen sonsuz güce sahip bir tanrı, evrene müdahale ediyorsa, peygamber gönderdiyse ve hayır ve şer ondan geliyorsa, Allah insanların neler yaşayaklarını belirliyor. Her şeyden önce hiçbir şey yaratılmadan önce örneğin, 14 Kasım 2017 tarihinde a kişisi b denen bir işi yapacak diyelim. Tanrı zaten bunun böyle olacağını önceden biliyordu. Evreni yaratınca neler olacağını bildiği için özgür iradeye sahip olduğunu düşünen insan yine aynı tarihte b işini yapması gerekiyor. Eğer özgür iradesiyle yapmamayı seçerse o zaman Allah yanlış biliyor olmuş olur. Anlatabildim mi? Dediğinizin ikisi bir arada olmaz.

Başlıktaki soru bir felsefe sorusudur ve genel felsefede determinizm, otodeterminizm gibi düşüncelerle kendine cevaplar bulmuştur. İslam felsefesinde ise bu düşünceler düşünen tarafın adıyla anılır. Cebriyye kelamcıları davranışın Allah tarafından yaratıldığını ve onun tarafından insana dikte ettirildiğini düşünür, Mutezile kelamcıları ise Allah'ın sadece davranış imkanını yarattığını ve insanın irade ile karar verdiğini söyler.

Bakmayın bunlara ya inandiklari dinin kutsal kitaplarını bile okumayan insanlar kafasına göre yorum yapiyor.

Konuyu kişiselleştirmek gayesindeyseniz emin olun hiç çekinmem hiç bir kaygım da yok farklı bir platforma geçebiliriz arzu ederseniz. Hadsiz yorumunuza rağmen düzgün üslupla yazmaya özen gösteriyorum 3 kitabı da okudum ki okuyup okumamam sizi alakadar etmez.

@Silinen üye Kendine güveniyorsan bu kadar konu aç. Konu amacından sapmasın.

Kitap okuyuyup okumamaniz beni ilgilendirir. Okumaniza sevindim ama pek bir şey anlamamışsınız gibi, ya da yalan söylüyorsunuz. Objektif okuyan her kimse kutsal kitaplarda kuşkuya düşecektir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…