İstediğimizi mi yoksa istenileni mi yapıyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

VogonYolu

Decapat
Elma yeryüzünde yere düşer, yağmur bulutları yeterince soğuduktan sonra yeryüzüne su olarak düşer.
Evrendeki her olay belli fizik yasalarına göre meydana gelir.
Peki biz akıllı varlıklar gerçekten de istediğimiz şeyleri mi yapıyoruz, yoksa istediğimiz şeyleri yaptığımızı düşünmemiz evrendeki fizik yasalarına göre istenilen bir durum mu?
fizik-beyin-kapasitesi-uzerine-sinir-koyuyor-mu-1-bilimfilicom.jpg

Ben hep 2. dediğinin doğru olduğunu düşündüm ama nasıl bilincimiz var o zaman. Herhangi bir dine de inanmadığım için açıklıyamıyorum bu ikisinin aynı anda olmasını.

Eğer bir dine inanıyorsanız ikinci inanmıyorsanız birinci olan seçeneği seçersiniz.

Bana göre birinci seçenek ama bu durum dini görüşü bağlamaz.
Bağlar. İslam'a inanan bir insan hayır ve şerrin Allah'tan geldiğine ve kader inancına inanır. Her şeyi Allah önceden programlamıştır. Bu durumda bu dine inanan herkes istediğini yapamaz ancak yaptığını istediğini düşünür. Diğer dinlerde de Tanrının evrene etkisi olduğu düşünüldüğünden ikinci seçenek olur.

Dinsizlik olan agnostisizm ateizm yada deizm gibi düşüncelerde ise Tanrının evrene müdahalesine inanılmadığından insan istediğini yapabilir.
Kesinlikle, çünkü ortadaki sorun determinizm.
Bağlar

Peki biz akıllı varlıklar gerçekten de istediğimiz şeyleri mi yapıyoruz?

Birinci soru bu değil mi? Ben mi yanlış anladim, buysa eğer evet insan istediği şeyi kendisi yapıyor bu soruyla kader ne alaka? Kader hakkindaki görüşlerde hem fikiriz.

Bu soru deternizmin konusu asıl.

Peki biz akıllı varlıklar gerçekten de istediğimiz şeyleri mi yapıyoruz?

Birinci soru bu değil mi? Ben mi yanlış anladim, buysa eğer evet insan istediği şeyi kendisi yapıyor bu soruyla kader ne alaka? Kader hakkindaki görüşlerde hem fikiriz.

Bu soru deternizmin konusu asıl.

Siz bir dine inanmıyorsanız evet istediğinizi yapıyorsunuz tamamen özgür iradeye bağlısınız. Ancak kader inancı yada Tanrının evrene müdahe etmesine inanıyorsanız kısaca herhangi bir dine, istediğinizi yaptığınızı sanıyorsunuz. Ancak yapmıyorsunuz çünkü her şeyi önceden Tanrı yazdı.

Siz bir dine inanmıyorsanız evet istediğinizi yapıyorsunuz tamamen özgür iradeye bağlısınız. Ancak kader inancı yada Tanrının evrene müdahe etmesine inanıyorsanız kısaca herhangi bir dine, istediğinizi yaptığınızı sanıyorsunuz. Ancak yapmıyorsunuz çünkü her şeyi önceden Tanrı yazdı.

Bağlar. İslam'a inanan bir insan hayır ve şerrin Allah'tan geldiğine ve kader inancına inanır. Her şeyi Allah önceden programlamıştır. Bu durumda bu dine inanan herkes istediğini yapamaz ancak yaptığını istediğini düşünür. Diğer dinlerde de Tanrının evrene etkisi olduğu düşünüldüğünden ikinci seçenek olur.

Dinsizlik olan agnostisizm ateizm yada deizm gibi düşüncelerde ise Tanrının evrene müdahalesine inanılmadığından insan istediğini yapabilir.

Bağlar

Böyle bir şey yok. Her şeyi Allah programladı biz yaşıyoruz demek hakarettir öyle bir durum olsa insan iradesinin ve aklının hiç bir önemi olmazdı.
"Kaderimiz şimdi yazılıyor. Tercihlerimize göre yazılıyor. Seçimlerimiz dikkate alınarak kaleme alınıyor. Biz seçim yapıyoruz, evren ona göre biçimleniyor. Tıpkı asansördeki gibi, sistemin işleyişine karışmıyoruz, güç yetiremiyoruz ama hangi kata gideceğimiz bize bağlı." alıntıdır. Allah'ın bizim ne yapacağımızı bilmesi geleceği bilmesi ise zamanı Allah'ın yaratmış olması ve dolayısıyla kendisinin zamandan muaf olmasından kaynaklanmaktadır bence yani onun için geçmiş gelecek şimdiki zaman diye bir şey yok her anı her an görüyor. Konuya gelecek olursak dinlerden bağımsız olarak benim düşüncem hepimiz kendimize ait olan atıyorum 10 km çaplık bir çemberin merkezinde dünyaya geliyoruz ve yapabileceklerimiz bu çemberin sınırlarına kadardır. Aksini ikna eden Mars'a ışınlansın :) Belki de bu bir gün gerçek olacak demekki insanlığın gelişmesi çemberin çapını arttırıyor ya da ailenizin maddi durumu ya da sağlığınız ya da kimliğiniz renginiz...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı