IT uzmanı olmak için hangi bölüm tercih edilmeli?

wolfteam kurdu

Picopat
Daha fazla  
13 yaşımdan beri bir firmada donanım destekçi olarak çalışıyorum, okulu da açık liseden okuyorum. Şu an 17 yaşındayım İşte ise bazı büyük fabrika ve şirketlerle çalışıyoruz, yaklaşık 20 30 gibi müşterimiz var uzaktan destek sunucular active directory donanım destegi vb. işlerle ilgili bilgim var. Anack it uzamanı olup firmanın birinde çalışmak daha mantıklı geliyor o yüzde üniversitede hangi bölümü okumalıyım? Bu sene sınava gireceğim, ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
13 yaşımdan beri bir firmada donanım destekçi olarak çalışıyorum, okulu da açık liseden okuyorum. Şu an 17 yaşındayım İşte ise bazı büyük fabrika ve şirketlerle çalışıyoruz, yaklaşık 20 30 gibi müşterimiz var uzaktan destek sunucular active directory donanım destegi vb. işlerle ilgili bilgim var. Anack it uzamanı olup firmanın birinde çalışmak daha mantıklı geliyor o yüzde üniversitede hangi bölümü okumalıyım? Bu sene sınava gireceğim, ne yapmalıyım?

İt uzmanı nedir? Moderatör hatası mı bilmiyorum ama şuna IT uzmanı diyelim bence :)

Bilgisayar mühendislikleri öncelikli olmak üzere, bilişim ve programlama vs başlıklı bölümlere gidebilirsiniz. Aynı zamanda ilginiz varsa Elektronik'le ilgili bölümler de üçüncü öncelik olabilir.

İt uzmanı nedir? Moderatör hatası mı bilmiyorum ama şuna IT uzmanı diyelim bence :)

Bilgisayar mühendislikleri öncelikli olmak üzere, bilişim ve programlama vs başlıklı bölümlere gidebilirsiniz. Aynı zamanda ilginiz varsa Elektronik'le ilgili bölümler de üçüncü öncelik olabilir.
Peki, sizce bilgisayar mühendisligi mi daha çok işime yarar yazılım mühendisligi mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki, sizce bilgisayar mühendisligi mi daha çok işime yarar yazılım mühendisligi mi?

Aslına bakarsanız bilgisayar mühendisliği okumanız, yazılım konusunda ise kendinizi ayrıca yetiştirmeniz en ideali olur.

Bilgisayar mühendisliğinde önünüze daha farklı ufuklar açılabilir hem donanım hem yazılımı beraber ilerletebilirsiniz, donanımı daha iyi anlayarak daha iyi donanım kullanabilen yazılımlar üretebilirsiniz. Belki networkçü olmaya karar verirsiniz, belki bir güvenlik uzmanı, belki bir database uzmanı, belki yapay zeka konusunda hem donanım hem yazılım alanında bir şeyler üretebilmek istersiniz vs vs..

Ama bunlar ilgimi çekmiyor ben iyi bir yazılımcı olayım yeter diyorsanız yazılım mühendisliği yeterli olabilir.

Tabi bu benim fikrim, yazılım bölümleri okuyanlar daha iyi aydınlatabilir.

@wolfteam kurdu PC mühendisliği daha rağbet görüyor ve PC mühendisliğinin puanı yazılıma göre daha yüksek. Mesela Cerrahpaşa tıp 716 sıralama. ODTÜ PC mühendisliği 878 sıralama. Alanında en iyi üniversiteleri söyledim bu arada. Fark çok az.

Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri.

Geri
Yukarı