İthalatçı garanti nedir?

X bir markanın ülkemizde faaliyet gösteren resmi kuruluşu dışında kalan firmaların ithal ettiği ürünlere paralel ithalat ürün denir.

Yani kaba tarifle Lg Türkiye, Samsung Türkiye, Huawei Türkiye gibi sonunda "Türkiye" ibaresi olmayan firmalar tarafından ithal edilen ürünler diyebiliriz.

Bu durumdaki ürünler resmi garantiden yoksun olmalarına karşın 2 yıl boyunca ithalatçı firma tarafından yasal olarak garantili olmakla beraber ya ithalatçının kendisi ya da anlaştığı servis şirketi teknik hizmet vermektedir.

İthal edilen bir telefonun paralel ithalat sayılabilmesi için ülkemizde ayrıca resmi distribütörünün bulunması, firmanın Gümrük Bakanlığı'ndan ithalat izni alması, servis hizmeti için garanti belgesi düzenleme yetkisinin olması ve en az 2 yıl garanti vermesi, en az 1 servis noktasının olması, denetlenebilir bir yapıda olması, tüm cihazların IMEI numaralarının Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından kayıtlı olması, ithalat yaptığı ülkedeki distribütörden satış izni alması ve ürünün ORİJİNAL olması gerekmektedir.

Bu şartlara aykırı satılan telefonlar kaçak,veya replika olarak kabul edilmektedir ve böyle bir ürün tercih ettiğinizde garanti, iade ve değişim konusunda herhangi bir yasal hakkınız bulunmamaktadır.

Paralel ithalat garantili bir telefon alacaksanız ithalatçı firmanın anlaşmalı olduğu servis var mı ona bakmalısınız. Eğer satıcı " abi bu malın garantisi benim, aynısından ben de kullanıyorum" diyorsa koşarak uzaklaşın.

Artık günümüzde ithalatçı firmalar; Delta, Evo Bilişim, Fonotel, Ritzy, Betpa gibi kurumsal, müşteri hizmetleri bulunan, yaygın servis ağına sahip teknik servislerle anlaşma yapmaktadırlar.

Distribütör garanti ile olan farkları ise şudur. Distribütör garantide markanın kuralları geçerlidir. Örneğin Apple servisi, arıza durumunda telefonu yenisi ile değiştirirken paralel ithalat garantide servis çalışanının raporu önemlidir.

Şimdi size aynı telefonun distribütör ve paralel ithalat olarak fiyatlarını paylaşayım.

Distribütör garantili P9
Capture+_2017-06-05-15-57-46.png

İthalatçı garantili P9

Capture+_2017-06-05-15-55-43-1.png

İkisi de Huawei'nin fabrikasından çıkmış orijinal ürün. Peki arada neden bin lira fark var? Bilindik X teknoloji marketinde aynı ürün 3 bin lira iken x internet sitesinde neden 2 bin lira? Aradaki fark; ürüne harcanan reklam maliyetleri, pazarlama giderleri, vergiler, telefon başına anlaşılan teknik servis gideri, kira, işçi maaşları vs. giderlerdir.

Sonuç olarak distribütör garanti daha tercih edilesidir. Ama ithalatçı garantili ürüne de garantisizmiş gibi davranmamak gerekir. Sanırım biraz anlatabildim. 500 liraya satılan Lg G4, Htc M9 vs. telefonları konuya dahil etmiyorum.

Son düzenleme:
Güzel bir yazı olmuş ancak ben hala dediğimin arkasındayım. Distribütör garantili cihazlar benim açımdan alınası ve doğrudur. Binlerce liralar vererek aldığınız telefonda ilk muhattap olacağınız kişi sizden bin bir türlü şekilde para koparmaya çalışan mağazalar oluyor. Ayrıca herhangi bir servis ile anlaşmayıp kendisi servis verende mağazalar var. Zaten yazınızda belirtmişsiniz. Ayrıca verdiğiniz örnekte gidip P9 modelinin en pahalı distribütör garantili seçeneği ile en ucuz ithalatçı garantili seçeneğini koymanız kandırmaca olmuş. Sonuçta 2000 TL civarına da distribütör garantili olarak P9 var.

Benim temelde anlatmak istediğim olay şu. Atıyorum 1600 liraya paralel ithalat MI 6 mı alırsın yoksa distribütör garantili Sony X mi? Ben mağaxanın verdiği garantiye karşıyım. Ama saydığım teknik servislerle anlaşmışsa düşünmeden paralel ithalat ürün alırım. Distribtör garanti de insanların mağduriyeti ortada. Seçim yapacak kişi tüketici tabi. Ben biraz aydınlatmak istedim.

Distribütör garanti de önemli olan markanın servis kalitesi. LG rezalet bu konuda. Asus'da çok iyi değil diye biliyorum. Onun haricinde ki markaların iyi olduğunu biliyorum. Ayrıca Delta konusunda da çok şikayet mevcut.

Ayrıca 1600 TL'ye de MI 6 modeli yok. :)

Ek olarak örnekteki telefonlar arasındaki fiyat farkının bir etkisi de ithalatçı garantili olan modelin dual sim modelli olmasındandır. Sebebini bilmiyorum ama dual sim olan modeller daha ucuz oluyor nedense.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı