İtopya'dan alınan laptopun garanti başlangıç süresi eski tarihli gözüküyor

EmirDeniz15

Hectopat
Geçen hafta İtopya'dan 15 bin TL'ye Lenovo Ideapad Gaming 3 laptop almıştım. Lenovo vantage uygulamasına girdiğimde garanti başlangıç tarihi 27 Aralık 2021 olarak gözüküyor. Halbuki ben daha geçen hafta almıştım cihazı. 2. el cihaz mı sattılar acaba? Sebebi ne olabilir garanti başlangıcının 3 ay önce olması?

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha önce defalarca soruldu, yasalarımıza göre ürünün garantisi fatura ile başlar. Sorgulamada ortaya çıkan tarih %99 ihtimalle ürünün ülkeye giriş tarihi, ürünün firma stoklarına girdiği tarih veya ürünün fabrika çıkış tarihidir. Adamlar 1000 tane ürün üretip hepsine aynı tarihi basıyor, sonra faturalandırıldığı zaman "fatura tarihine" göre garanti süresi başlamış oluyor.

Bende de 3-4 ay önceydi başlama tarihi. Bizzat aradım görüştüm, faturanın kesiliş tarihi önemli. 'O uygulamaya bakmanıza gerek yok' dendi.

Daha önce defalarca soruldu, yasalarımıza göre ürünün garantisi fatura ile başlar. Sorgulamada ortaya çıkan tarih %99 ihtimalle ürünün ülkeye giriş tarihi, ürünün firma stoklarına girdiği tarih veya ürünün fabrika çıkış tarihidir. Adamlar 1000 tane ürün üretip hepsine aynı tarihi basıyor, sonra faturalandırıldığı zaman "fatura tarihine" göre garanti süresi başlamış oluyor.
Görmemişim kusura bakmayın. Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

Görmemişim kusura bakmayın. Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

Anakart, ekran kartı falan alındığında da aynı işler, bazı markalar garanti kaydını siteye de işletiyor biraz araştırmanız gerekiyor ama nasıl yapıldığını unuttum, fatura no ile falan garanti başlangıç tarihini fatura tarihinize eşleştiriyorsunuz. Ayrıca kusura bakmalık bir şey yok, yanlış anlaşıldıysam affola iyi akşamlar dilerim :).

Yeni konular

Geri
Yukarı