İyi Bir Orta Saha Oyuncusu Nasil Olmali ?

ÖmerAltıntas

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaslar futbol oynuyorum ama artik mevkimi belirlemek istiyorum. 14 yasindayim daha kulube gitmedim ama gitmeyi dusunuyorum. Sol ayagim. Hizli kosuyorum ve reflekslerim iyi ancak calim atamiyorum hizimla rakipleri geciyorum. Daha cok uzaktan sut cekmeyi , oyun kurmayi ve gol attirmayi seviyorum. Sizce kendime neler katabilirim ?

Çok çeşit orta saha var. Defansif yönü güçlü olan, ofansif yönü güçlü olan çift yönlü oynayan vs. Anlattığına göre senin ofans yönün ağır basıyor. Bana göre iyi bir orta saha nokta paslar atmalı. En önemli özelliği bu olmalı.

Uzak şutlarını sert ve isabetli kılmaya çalış, orta saha ile ceza sahası arası mesafeden net pozisyonlar yaratabilirsin.
İlla ceza sahası içerisine girilmesi gerekmiyor, hedefe sert gittiği sürece orta sahadan çok iyi pozisyonlar çıkar.

Mesela ben yapamıyorum, uzun mesafede isabetli değilim :)

Bence en önemlisi oyun görüşüdür. Teknik olarak da top kontrolü üst düzeyde olmalıdır, topu sırtı dönük alıp baskı altında oyun kurabiliyorsan iyi bir orta saha olabilirsin bana göre. Bunlar yeteneğe bağlıdır, oyun görüşü/zekası, teknik kapasite gibi... Kondisyon,fizik gücü,bitiricilik,oyun kurgusu vs vs zamanla gelişebilir.

Sana bir abi tavsiyesi bir an once amator bir kulüpte oynamaya başla.Mevki konusunu cok dert etme.Cunku zamanla hangi mevkide daha verimliysen hocan seni o mevkiye koyar.Zaten sende iyi olduğun mevkiden baska pozisyonu pek tercih etmezsin çünkü basarisiz olma sansin cok fazladir ve cok yetenekliysen bile yanlis pozisyonda kendini gösteremezsin.Senin soruna gelecek olursak iyi bir orta saha oyunsaha oyuncusunun en onemli ozelligi (kanatlari haric tutuyorum cunku belirtmemissin)
1.cevre kontroludur
2.top kontrolu
3.iki ayagi ile top surebilen, kisa pas uzun pas verebilen
4.kuvvet,dayaniklilik sarttir.hiz cok onwmli degildir ama cabukluk önemlidir(cabukluk:kisa mesafelerde ki patlayici kosularin, maksimum hiza ne kadar cabukcikabildigin ile ilgilidir.)
5.Zeka hepsinden onemlidir.Futbolcu zeki kurnaz olmalıdır.Neyi nerde nasil yapicagini ogrenebilir hatta ezberleyebilirsin fakat saha icerisinde kisa zamanlarda vermen gereken (1 saniyeninde altindaki zaman diliminde)kararlarda zekan seni one tasir farkliligini ortaya cikartir veya tam tersi siradanligini ortaya koyar
6.daha bir cok ozellik sayabiliriz ama bunlar bence en onemlileri.kendimce dogru bildiklerimi yazdim biraz yardimim dokunduysa ne mutlu bana :)

Öncelikle futbolun oynanışı olarak türk takımlarını taraftarı olsa bile örnek alma. Modern futbolda benim gözlemlediğim ve en çok eksiğini gördüğüm şeyler;

1. Tek vuruş-Her durumda kontrol etmeden tek pas ve tek şut özellikleri geliştirilmeli
2-Top sana ulaşmadan çevrendeki tehlikeleri ve pas yapacağın yeri belirlemiş olmalısın ki önceki maddede dediğim tek pas'ı hemen uygulayabilesin
3-Kendini demarke ettirmek yani markaj altında kalmamak- her zaman hareketli ve boşta ki en uygun oyuncu olmak (topsuz alan futbolu)
4- Genellikle ingiltere futbolunda görülen sırtın kaleye dönükken dik bir şekilde kaleye yönelirken kontrol etmeden topu tek vuruşla topu önüne almak. İngiltere takımlarının antremanlarını izlersen yurtdışından gelen yeni transferlere ilk başta öğretilen şeydir bu. İngiliz futbolunun temelidir.
5- Sert yerden pas ve sert düzgün şut- bunun için iç bacak-dış bacak ve baldır çalışman gerekiyor. uzun metrajlarda kontrol etmeden ve topu yerden sektirmeden uzun sert pas atabilmek oyuncu kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden özellikle türkiyede.

Hız, çabukluk, teknik, şut, orta, dribbling gibi çok fazla etken daha var ama bu saydıklarım türkiyenin eksikleri. Bizde olmayan, başka ülkelerde olan ve bizim bugün bu seviyede olmamıza neden olan etkenler. Öncelikle yaptığın işten zevk alman ve sonrada başarılı olman dileğiyle

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı