İyi ve kötü var mıydı yoksa insan mı ortaya çıkarmıştır?

Sana bağlı. Eğer inanç sisteminde bu varsa evet insandan önce de vardır. Ancak inanç sisteminde yoksa veya inancın yoksa bu kavramları insan ortaya çıkarmıştır. Bence bele.

Sana bağlı. Eğer inanç sisteminde bu varsa evet insandan önce de vardır. Ancak inanç sisteminde yoksa veya inancın yoksa bu kavramları insan ortaya çıkarmıştır. Bence bele.
Dini olarak bakmadım bu soruya ancak güzel bir cevap.

İnsandan önce düşünebilen canlılar var mıydı diye sormak gerekiyor, iyi ve kötünün ne olduğunu bilen hiç kimse yokken varlıklarını tartışabilen kimse de olmaz.

Aslında ben de dini yönden bakmadım. Ancak inancı olan biri için iyi ve kötü insandan önce de vardır diye düşünüyorum. En azından İslam inancında böyle. Ancak kişinin inancı yoksa ahlak kavramını da insan oluşturmuştur gibi bir düşüncesinin olması beklenebilir. Şahsi görüşüm bu yönde. Kesin olarak vardır veya yoktur demek, diğer kesin olmayan şeylerin kesinleşmesine bağlı gibi.

İnsan iradeli bir varlıktır. Yani her zaman iyi ve kötü vardı. Bazı insanlar kötüyü seçti. Bazı insanlar iyiyi seçti.

Kısaca insan ile ortaya çıkmıştır
ve dinler bunları doğru bir ray üstüne koymuştur desek yanlış olur mu?
İnsan iradeli bir varlıktır. Yani her zaman iyi ve kötü vardı. Bazı insanlar kötüyü seçti. Bazı insanlar iyiyi seçti.
Neyse sonuçta var.

@Maryo dinlerin insandan önce var olduğunu varsayarsak iyi ve kötü tanrı ile ortaya çıkmıştır diyebiliriz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…