İyi ve kötü var mıydı yoksa insan mı ortaya çıkarmıştır?

Joker filmini izleyince insanların neden kötü olduğunu anlıyorum. Toplum kesinlikle. Kimse doğuştan kötü doğmuyor sonradan kötü oluyor. Tamamen seçim olduğunu düşünmüyorum. Yaşam şartları ve çevre etkisi...
Bahsettiğiniz etkiye karşı hala "iyi" kalabilenler bir şeyler başarabiliyor zaten.

Bence iyi ve kötü insandan sonra, sosyal hayatın bir neticesi olarak ortaya çıktı. Yaşanılan toplumun kabul göreceği ve takdir edeceği davranışlar iyi olarak, toplumun kabul etmeyeceği davranışlar ise kötü olarak adlandırıldı. Bir toplumda iyi olan bir özelliğin başka bir toplumda kötü olmasının sebebi budur.
Zaten en başında topluluklar da böyle oluştu. İnsanlar birbirine güvenmediği için "sen bana zarar verme ben sana zarar vermeyeyim, şu hareketleri yapmayalım, bu hareketler kötüdür" tarzında anlaşmalar ile topluluklar ortaya çıktı ki biz bu anlaşmalara bugün örf,adet diyoruz.

İyi ya da kötü insani bir algıdır. Kurulan sisteme göre belirlenen yapılması gereken ve yapılmaması gereken davranışların yapılması gereken mi yoksa yapılmaması gereken tarafında aldığın konuma göre iyi yada kötü olursun. Her şey içinde bulunduğun sistemin sonucudur.

Yeni konular

Geri
Yukarı