İyi yer kötü iş mi, kötü yer iyi iş mi?

Lise stajı sırasında seni departmanın başına geçirecek halleri yok. Geçmeyi düşündüğün yer bir lise öğrencisine ana işi yaptırıyor ise pek kurumsal bir yer değildir. Anlattığın kadarıyla şu anda çalışmakta olduğun yer daha profesyonel iş yapıyor. Amaç acil para kazanmak falan değilse olduğun yerde kal.

Yok aga amacım para değil zaten 2 yerde aynı parayı veriyor ama boş boş oturuyorum kimse iş göstermiyor abi canım sıkıldı falan diyorum ayak işleri veriyorlar en azından kendi yaptıklarını bana gösterseler falan işi öğrenmeye çalışırım diğer tarafta Full web site yaptıkları için o cazip geldi gelecek açısından orası daha parlak gibi geldi ama bilemedim.

Çocuğun lafıyla gidip te elimdekinden olmaktan korkuyorum.

Yok aga amacım para değil zaten 2 yerde aynı parayı veriyor ama boş boş oturuyorum kimse iş göstermiyor abi canım sıkıldı falan diyorum ayak işleri veriyorlar en azından kendi yaptıklarını bana gösterseler falan işi öğrenmeye çalışırım diğer tarafta Full web site yaptıkları için o cazip geldi gelecek açısından orası daha parlak gibi geldi ama bilemedim.

Boş boş oturmanın mantığı yok bence. En azından diğer firmada iş öğrenirsin.

İyi yerden kasıt piyasasında bilinen, yeri belli olan, gelir sirkülasyonu dengeli, düzenli bir yer ise tabi ki orayı seçerdim. Herkes belli ki üzerine düşeni asgari düzeyde yapıyor. Kimsenin işi başkasının üzerine kalmıyor vs. Öteki türlü söz konusu firma şu anki "iyi yer" özelliğini taşıyamazdı zaten. Sadece işi değil, diğer personellerle çalışma ortamındaki ilişkileriniz de gelişiyor burada. Sadece işi ve üretkenliği düşünmeyin.

Ayrıca bahsedilen yer iş yeri. Okul değil. Akraba vs değilse kimse oturup yanınıza işi anlatmaz. Gözlemleyerek, sosyalleşerek, kimden öğrenecekseniz çayını çorbasını yanına getirip oturup sürece dahil olarak öğrenirsiniz. Bahsettiğiniz "ayak işleri"nin size katkısı bu şekilde olur.

Şu anda çok köklü ve iyi bir firmanın ıt departmanında lise stajı yapıyorum. Şu an burada ne yalan söyleyeyim adamakıllı bir iş yaptırmıyorlar, yaptırsalar bile ayak işlerini veya depodaki işleri yapıyorum, arkadaşımda kendi çalıştığı yerde (klima tasarım yerinde) eleman aradıklarını benim gelebileceğimi söyledi (adamla konuşmuş gelsin başlasın demiş) orada ise web site yapıyorlar. Bende gelecekte önü açık olacağı için orası gözüme sıcak gelmeye başladı. Sizce ne yapmalıyım? Pazartesiye kadar vaktim var karar vermek için. Siz olsanız ne yapardınız?
Bizim firma:
  • Yemekleri güzel.
  • Servis evimin yakınlarında getirip götürüyor.
  • Adamakıllı iş yapmıyorum.
Diğer firma:
  • Yemekleri kötü.
  • Yol parası veriliyor.
  • İş olarak önü açık.

Bölüm: Bilişim
1. daha iyi.

İyi yerden kasıt piyasasında bilinen, yeri belli olan, gelir sirkülasyonu dengeli, düzenli bir yer ise tabii ki orayı seçerdim. Herkes belli ki üzerine düşeni asgari düzeyde yapıyor. Kimsenin işi başkasının üzerine kalmıyor vs. öteki türlü söz konusu firma şu anki "iyi yer" özelliğini taşıyamazdı zaten. Sadece işi değil, diğer personellerle çalışma ortamındaki ilişkileriniz de gelişiyor burada. Sadece işi ve üretkenliği düşünmeyin.

Ayrıca bahsedilen yer iş yeri. Okul değil. Akraba vs değilse kimse oturup yanınıza işi anlatmaz. Gözlemleyerek, sosyalleşerek, kimden öğrenecekseniz çayını çorbasını yanına getirip oturup sürece dahil olarak öğrenirsiniz. Bahsettiğiniz "ayak işleri"nin size katkısı bu şekilde olur.

Aslında söylediğin doğru ama ayak işi derken "... Arabada eşyalar var depoya götür","...aşağıdan 2 tane klavye al gel" gibi şeyler olduğu için bir tık sıkılıyorum benim bölümüm ıt SQL sorunlarını falan çözerlerken bir şey demiyorlar kendi yapmak istemedikleri işi yapsana ya getiriyorlar o yüzden canım sıkılıyor.

SQL işlerini bana versinler demiyorum ama en azından kendi yaptıklarını gösterseler ne olur ki.

Hatam varsa söyleyip beni bilinçlendirmek benden büyük birisi olarak senin için daha iyi olmaz mı? Aklın mı yetmiyor yoksa buna?

Aklım gayet yetiyor. Ancak başkalarının boş laflarıyla tanımadığın insanlara senin bile ne olduğunu bilmediğin bir konu hakkında fikir vermen yanlış eğer bu konuyu sen açmış olsaydın tabii ki bilinçlenmen adına bende tavsiyemi verirdim.

Kendinden eminsen bence kesinlikle diğer firmaya git. Bende lise stajı yapacağım 1 yıl sonra bize şimdiden diyorlar asla kendinizi ayak işleri yaptıran kişilere ezdirmeyin diye.

Burada ben sana tavsiyelerimi vereyim. Staj döneminde tabiri caizse tuvalet bile temizlemek senin o iş hakkında iş becerilerini yükseltmese bile seni iş hayatında deneyim sahibi yapar tabii ki hem sevdiğin işi yapman hem para kazanman hem işi öğrenmen daha iyidir ama bunların hepsini bulabileceğin yer koca Türkiye'de ancak 2 elin parmağının sayısı kadardır.

Geri
Yukarı