İzmir'de deprem olabilir mi?

Olabilir değil olacak. Her an hazırlıklı olmak lazım. Aynı şey İstanbul depremi için de geçerli. Olmayacağını söyleyen bir tane şaklaban kılıklı sözde profesör var millet nasıl övgüler yağdırmış yorumlarda. Deprem hayatın gerçeğidir ve sağdan soldan teselli aramak yerine her an olabilirmiş gibi davranmak lazım.

"Cope" deniyor buna. 😄 Kendilerini rahatlatmaya çalışıyorlar. Çok fazla profesör depremin olacağını söylerken Şener Üşümezsoy'un 6.5 büyüklüğünün üstünde olmayacak demesi çok da dikkate alınacak bir şey değil diye düşünüyorum.

Depremin ne zaman olacağını tahmin etmek zaten mümkün değil ama aktif fay hattı olan her yerde olacak 1 yıl sonra olacak 5 yıl sonra olacak 25 yıl sonra olacak ne fark eder? Önemli olan bunu bilmek ve tüm önlemleri ona göre almak

Bu ülkede depremden etkilenmeyen şehir yok arkadaşlar bunu sakın unutmayın.
Konya ve Karaman harici diyelim. İstanbul'daki sanayinin büyük bir kısmının bu şehirlere taşınması gerekiyor ve bu şehirlerde deprem anında yardım gönderebilmek için her türlü imkanın bulunması da lazım.

Depremin ne zaman olacağını tahmin etmek zaten mümkün değil ama aktif fay hattı olan her yerde olacak 1 yıl sonra olacak 5 yıl sonra olacak 25 yıl sonra olacak ne fark eder? Önemli olan bunu bilmek ve tüm önlemleri ona göre almak.

Konya ve Karaman harici diyelim. İstanbul'daki sanayinin büyük bir kısmının bu şehirlere taşınması gerekiyor ve bu şehirlerde deprem anında yardım gönderebilmek için her türlü imkanın bulunması da lazım.

Dikkat ettiysen etkilenmeyen şehir yok dedim. Konya, Karaman'da etkileniyor ama az.

Ben hayatım boyunca İzmir'de yaşamış biri olarak 1992-2023 yılları arasında 5-7 şiddeti arasında 10 tane deprem görmüşümdür. İzmir'de deprem her zaman olmaya devam edecektir ama bu şekilde orta şiddette devam ederse idare ederiz.

Geri
Yukarı