İzmir'de gezilecek yerler nereler?

İzmir halkı egoist olur. Kendinden başkalarını genelde önemsemez. Dış görünüşüne çok önem verir. Kendi içini hiç düşünmez. Her zaman karşıt görüşlülerdir. Sol siyasi partiler ile kafaları bozuktur genelde sağ taraf partilerine kin kusarlar. Belediyeleri her zaman kazandıkları için hiçbir zaman hizmet yapmazlar. Her zaman yata yata para yerler. Gezilecek yerler her zaman sorunludur. Şirinyer gibi günde bir sürü insanın geçtiği yerlerde altyapı rezil durumdadır. Kısacası belediyeler çalışmaz halk ise egoistdir.
Sen İzmir halkına kin duyuyorsun kin ne dersen de. Dediklerinden de sadece belediyelerin hizmet yapmama kısmı doğru.

Sen İzmir halkına kin duyuyorsun kin ne dersen de. Dediklerinden de sadece belediyelerin hizmet yapmama kısmı doğru.

İzmir halkına kin duymam. Dediklerimin katılmadığın kısımları oladabilir olmayada bilir. Ben kendi düşündüklerimi söyledim. Ki zaten belli yerlerde genelleme değil. Çoğunluğu gösterdim.

Peki kendine hiç sordun mu ''ben gezmeyi biliyor muyum'' diye?
Sordum, ve aldığım cevap İzmir tarzı yerleri sevmediğim oldu. Ben sadece kendi görüşlerimi belirttim.

Bu arada İzmir'i sıkıcı bulanlar Ankara'ya gelirse sıkıntıdan patlar herhalde. :) Bu sisli, puslu, insanı depresifleştiren şehirde Tunalı, Bahçeli'de oturup kahve içmekten başka bir şey yok. Ama burası bir başka tabii.

İzmir'in içinde aslında çok fazla yer tavsiye edemem. Konak ve Alsancak'ta, Karşıyaka-Bostanlı sahil şeridi ile Konak-Üçkuyular arasındaki sahil şeridinde gidilebilecek güzel mekanlar var. Kıbrıs Şehitleri ve Kordon'daki mekanlarda vakit geçirilebilir. Agora antik kentine gidilebilir, asansörün terasındaki kafede manzaraya karşı biriyle güzel vakit geçirilebilir. Kemeraltı'nı çok tavsiye edemiyorum, gereksiz kalabalık ve hizmet artık iyi değil. Zaten ucuzluğu da kalmadı ama Kızlarağası Hanı gidilebilecek yer. Kadifekale ve Seyir Tepesi görülebilir, manzarası da güzel ama şehrin çarpık planlaması göze batıyor orada.

Sasalı'da büyük bir doğal yaşam parkı var, vakit ayırılabilir. En son fuar içindeki mekanlar genelde kapalıydı (lunapark dahil) ama gidilebilir. Tarihi evler ve müzeler var, mesela Atatürk Müzesi ve Uşakizade Köşkü açıksa görülebilir. Kuş Cenneti'ne gidilebilir. Bornova'da da güzel mekanlar var. Homeros Vadisi, Gölcük Gölü, Balçova-Teleferik gibi yerleri de tavsiye edebilirim. Kara Göl de piknik için iyi alanlardan biri. Arabanla geldiysen Ülkü Pistine çıkışı düşünebilirsin, pist günlerine bakabilirsin.

İzmir'in asıl güzelliği şehir merkezinde değil, ilçelerinde. Seferihisar, Urla sahil kesimi, Karaburun, Foça, Çandarlı gibi çok sayıda yazlık bölge yakında sayılabilir. Çeşme'de Pırlanta Plajı, Karaburun'da İncirlikoy ve Mimoza Koyu gibi yerlerde deniz güzeldir. Alaçatı, Urla, Bergama ve özellikle Selçuk gibi yerleşim yerlerinde tarihi kalıntıları ya da festivalleri görmek için gidilebilir. Torbalı'da güzel bir klasik otomobil müzesi var. Şirince gibi köyler gezilebilir. Yani aslında İzmir'in "şehir" olarak çok fazla bir iddiası yok ama yine de görülecek yerlere sahip ve güzel olan çok sayıda yere yakın bir şehir.

Ayrıca son bir tavsiye: İçi kinle dolu olan insanlardan tavsiye almak pek mantıklı bir şey değildir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı