İzometrik RPG oynamaya korkmak

Kubilay Koksal

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar daha önce hiç izometrik RPG tarzı oynamadım ve bu tip oyunlara girişmeye korkuyorum. Genelde arayüzleri çok karışık, oyuncu dostu olmuyorlar Baldur's Gate 3 oyuncu dostu mudur? Eğer değilse bu oyun türüne nasıl başlayabilirim çok fazla güzel oyun var ve ben de bu türe girişmek istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Switch emulatörü ile Diablo 3 dene bir kere başladın mı bırakamıyorsun.

Dragon Age Origins gibi oyunlarla başlangıç yap. Baldur's Gate D&D sistemini kullanıyor, alışmak için oynayacağın oyunlar D&D olmasa da alıştırır seni bir nebze.

Ben Diablo tarzı değil de hikayesinin de biraz ön planda olmasını istiyorum oyunun Divinity: Original Sin 2 gibi ama korkuyorum işte oyuncu dostu oyun var mıdır bu türlerde.

Ben Diablo tarzı değil de hikayesinin de biraz ön planda olmasını istiyorum oyunun Divinity: Original Sin 2 gibi ama korkuyorum işte oyuncu dostu oyun var mıdır bu türlerde.
Maalesef ve maalesef bu tip oyunlar yeni başlayanlar için zor oluyor. Çünkü aşırı detay barındırıyorlar. Üstüne bir de ağdalı bir hikaye gelince zor oluyor alışması. Zaten aslını isterseniz ilk etapta klasik masaüstü FRP oynayan insanları hedef kitle olarak seçiyorlar. Çünkü bu oyunların tamamı D&D ve Wizards of the Coast firmasının kutu ve masaüstü FRP oyunlarından esinleniyor.

Ancak başlamaktan sakın korkmayın. Hele ki Baldur's Gate 3 Türkçe olduğu için çok daha rahat alışırsınız. Başlayınca da bırakılmıyor bu tür eğer severseniz.

Ben ilk kez bu türü Icewind Dale serisi ile tanıdım. Sene 2000'di yanlışım yoksa. Daha 9 yaşındaydım. Küçük yaştan beri de İngilizce eğitimi aldığım için çat-pat da olsa oynayabiliyordum, olmadı annemi yanıma oturtur ona çevirtirdim anlamadığım yerleri :) Sonra Icewind Dale 2 geldi 2002'de. Oynadığım en güzel oyunlardan birisidir. Sonrasında bu nedir ne değildir derken Dungeons & Dragons'ın daha doğrusu Wizards of the Coast'un forumlarına rastladım. FRP nedir, nasıl oynanır vs diye bir sürü yazı vardı forumlarında. Baktım ki Türkiye'de de niş olsa da bir kitlesi var. Frpnet.net diye bir site vardı misal, çok faydalanmıştım zamanında. Hala da var galiba site. FRP ile ilgilenen arkadaşlarım da oldu. Daha doğrusu denk geldiler. Ben bu oyunları sadece bilgisayarda oynarken bir anda gerçek hayatta toplaşarak, character sheet doldurarak, ortaya haritalar açarak vs oynamaya başladık. Sonra zaten asla bırakamadığımız bir etkinlik oldu. 32 yaşındayım, hala her hafta toplaşır 3-5 saat mutlaka oynarız.

Uzun lafın kısası, bu türe en ufak ilginiz varsa, yaşadığınız yerde de imkanınız varsa, okulunuzda, üniversitenizde vs FRP ortamlarına da girmenizi tavsiye ederim. Hem çok kaliteli muhabbetler döner hem de bir sürü sizden büyük-küçük yeni insanlarla tanışırsınız.

Bu oyunları da çok daha derinlemesine ve sindirerek oynarsınız. Ek olarak R.A Salvatore'nin yazdığı Drizzt kitaplarını da tavsiye ederim. Uzuuuun bir seridir. Ama okuyun derim, çok keyiflidir.

Baldur's Gate 3 atlamaktan korktuğun su gibi düşünülebilir. Ama bir kere atlandığında çıkmak istemeyeceğin bir okyanus gibidir :)

Ek olarak oyun çok kaliteli bir Türkçe çeviri ile geldiğinden alışırsın. Basit mod ile başlayıp olayı çözünce normal ve zor modda tekrar başlarsın, binbir türlü gidiş yolu olacak zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı