J5 Telefona root attıktan sonra yavaşladı

Benim şahsi fikrim SD kart ile uğraşmayın hocam. Cihaz sorunsuz açılsın ardından root yapın. Sistem uygulamasını silen uygulamalar var. Mesela tarayıcı olarak hem Samsung browser var hem de Chrome var. Hangisini kullanmak istemiyorsanız tamamen silin gitsin. Yine Excel oluyor, Galaxy Store oluyor hep bunları ben temizliyorum cihaz rahatlıyor.
Hocam Hala SAMSUNG Ekranında kaldı açılmadı ne yapayım? Batarayayı çıkar tak yapayım mı?

Hocam Hala SAMSUNG Ekranında kaldı açılmadı ne yapayım? Batarayayı çıkar tak yapayım mı?
5 dakika daha bekleyin hocam. Açılmaz ise bataryayı çıkarıp takın cihazı açmayın. Recovery ekranına girip format atmamız gerekecek. Ses açma Home tuşu ve Power tuşuna basılı tutun. Ardından Wipe Data / Factory Reset yazan kısma gelip Power tuşuyla onaylıyoruz. Son olarak yes all data user yazan kısımdan Power tuşu ile onaylayıp sıfırlamayı tamamlıyoruz ve Reboot Bootloader'i seçip cihazı açıyoruz.

5 dakika daha bekleyin hocam. Açılmaz ise bataryayı çıkarıp takın cihazı açmayın. Recovery ekranına girip format atmamız gerekecek. Ses açma Home tuşu ve Power tuşuna basılı tutun. Ardından Wipe Data / Factory Reset yazan kısma gelip Power tuşuyla onaylıyoruz. Son olarak yes all data user yazan kısımdan Power tuşu ile onaylayıp sıfırlamayı tamamlıyoruz ve Reboot Bootloader'i seçip cihazı açıyoruz.
Hocam 5 dakika daha bekliyorum sonra yazacağım dediğinizi yapıp. Bu arada USB'yi hala çıkarmadım ben.

Merhaba bir gün lazım olabilir diye soracağım 1'den fazla dosya varsa ne yapacağız?

Merhaba. 1'den fazla dosya var ise Odin programından uygun bölümlere yerleştirerek yüklemeyi gerçekleştirin. Örnek olması açısından görsel ekliyorum.

samsung-firmware-4-file.png

Pit dosyasını genellikle seçmenize gerek yoktur. Ancak hata alırsanız Odin üzerinden pit yazan butondan seçebilirsiniz.
Hocam 5 dakika daha bekliyorum sonra yazacağım dediğinizi yapıp. Bu arada USB'yi hala çıkarmadım ben.
USB bağlantısını kesebilirsiniz. Açılmadıysa yazdıklarımı uygulayın.

Merhaba. 1'den fazla dosya var ise Odin programından uygun bölümlere yerleştirerek yüklemeyi gerçekleştirin. Örnek olması açısından görsel ekliyorum.

Eki Görüntüle 912528

Pit dosyasını genellikle seçmenize gerek yoktur. Ancak hata alırsanız Odin üzerinden pit yazan butondan seçebilirsiniz.

USB bağlantısını kesebilirsiniz. Açılmadıysa yazdıklarımı uygulayın.
Hocam Recovery kısmında girip dediklerini yaptım sonrasında telefonun bataryasından çıkarıp taktım çünkü kendini sıfırlamadı. Şimdi kendi geldi ekran dil seçimi. Ayarları yapıp dönücem hocam.
Hocam Recovery kısmında girip dediklerini yaptım sonrasında telefonun bataryasından çıkarıp taktım çünkü kendini sıfırlamadı. Şimdi kendi geldi ekran dil seçimi. Ayarları yapıp dönücem hocam.
Hocam telefonu açmayı başardım şu anda ana ekrandayım yapmamı istediğiniz bir ayar var mı?

Hocam en az 10 dakika bekleyin açılır. Açılmaz ise recovery kısmından factory reset atın.
Hocam doğrudur güle güle kullanın. Custom ROM'lar genel olarak şu prensipte çalışıyor. Bir geliştirici orijinal yazılımın üzerinde değişiklikler yaparak TWRP veya cmw Recovery üzerinden Backup alıp biz kullanıcılara sunuyor. Kullanıcıların geri dönüşleri üzerine eksik veya hata alınan kısımları düzeleterek veya izinleri olmadan bilgi toplayarak sürümlerini güncellemeyi hedefliyor. Konu içerisin de paylaşmış olduğunuz görselde Android 10 işletim sistemi görmekteyim. Ancak üreticinin verdiği son sürüm Android 6.1'dir. Normal şartlarda üreticinin vermiş olduğu desteğin üzerinde bir işletim sistemini kullanıyorsunuz. Bu da cihazın donanımına olmasından fazla yük bindiriyor. Sizde stabil olarak çalışması her cihazda çalışacağı anlamına maalesef gelmiyor. Çünkü özellikle Samsung firması, ülkeler ve bölgelere göre cihaz içerisinde ki işlemci başta olmak üzere bazı bileşenlerde değişiklik yapıyor. En büyük örneği Amerika gibi ülkereler de Qualcomm işlemci var iken bizim ülkemizde Exynos işlemcisi ile cihazlarını satmakta.
Hocam zaten Custom Rom kullanmamızın sebebi üreticinin zamanında düzeltmediği hataları gidermek. Stok yazılımında ciddi performans ve hafıza problemi var. Ayrıca stok olarak gelen Facebook gibi uygulamaları root yardımı ile silince telefon kafayı yiyor. Düşüncenizi anlıyorum ama sanıldığı gibi üretinin belirlediği stok sürüm yerine farklı sürüm androif kullanmak telefona herhangi bir yük bindirmez. Hali hazırda bir kaç aydır Lineage OS 17.1 kullanıyorum ve herhangi bir performans ve ya pil sorunu yaşamadım. Samsung malesef telefon desteği konusunda çok cimri.

Hocam Recovery kısmında girip dediklerini yaptım sonrasında telefonun bataryasından çıkarıp taktım çünkü kendini sıfırlamadı. Şimdi kendi geldi ekran dil seçimi. Ayarları yapıp döneceğim hocam.

Hocam telefonu açmayı başardım şu anda ana ekrandayım yapmamı istediğiniz bir ayar var mı?

Hocam geçmiş olsun. Silmek istediğiniz, kullanmadığınız uygulamaları bahsettiğim yöntemle silip yer açmanızı tavsiye ederim.

SD kart Samsung'un hızlı SD kartlarından ise j5'in sistem hafızasından daha hızlı çalışması lazım.

2015 yılında üretilmiş bir telefon. Dolayısı ile günümüz SSD'leri tarzı okuma yazması olan UFS dosya sistemini kullanmadığı için takacağı SD Kart'ın tam performansını alamayacak. Cihaz da hafıza düzeni olarak eMMC 4.5 kullanılıyor. Okuma yazma oranı 200Mbp/s. UFS hafıza biçimi ise 1200MB/s kadar çıkıyor.
Pekala hocam. Bahsettiğiniz yöntem neydi hocam?

Cihazı root yapıp aşağıda bulunan uygulamayı kurun. Root iznini verip gereksiz gördüğünüz uygulamaları silin. Ancak dikkat edin sisteme ait dosyayı silmeyin cihaz açılmayabilir. Bildiğiniz uygulamaları silin. Örneği Google Play müzik, Google kitaplar, Samsung browser gibi.

Geri
Yukarı