James Donkey SSD düşük okuma hızı problemi

Gökhan Şenak

Kilopat
Daha fazla  
Geçen hafta James Donkey 240 GB SSD elime ulaştı. Biçimlendirme işlemi yaptım ve UEFI Windows 10 kurdum. Yazmada sorun çıkarmayan SSD okumada 10 MB'lara kadar düşüyor. Üstüne bilgisayarı kilitleme noktasına getiriyordu, sonra kafam attı ben dedim bunu iade edeceğim. Bilgisayardan söktüm biçimlendirme işlemi yaptım, kutusuna koymadan önce bir kez daha test edeyim dedim baktım sorun çözülmüş.
Okuma ve yazma hızı normal değerlere dönmüş sonra tekrar taktım Windows 10 kurdum, baktım bir sorun yok. 2 gün önce arka arkaya format atmam gerekti. Forza Horizon 4 online olmadığı için Windows 10 biraz eski sürüm kurmam gerekti. Dün yatmadan önce tekrar hızına bakayım dedim SSD gene aynı duruma gelmiş. Yine okuması 10 MB hızına düşer olmuş. İlk başta 200 MB falan okuyor sonra bir anda 10 MB'a düşüp duruyor sürekli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
SSD'lerin belli bir ön belleği var, boşken hızlı aktarma yapabilir fakat 25 GB civarında bir dosya için yeterli değil.
Hızın düşme sebebi IOPS değeri.
10 MB dediğiniz okuma değerini hangi işlemde görüyorsunuz? Neyle ölçüyorsunuz?

200 MB da bir SSD için düşük bir değer fakat bu hızı hangi işlemde gördüğünüz önemli. CrystalDiskMark testinde bu değerleri görüyorsanız bir sorun var demektir. 2100 MB okuma hızı vaadeden M2 SSD kullanıyorum ve CrystalDiskMark'ta okuma hızı 1300 MB'ın altına hiç düşmedi.

Bu gayet normal bir durum. Çok fazla parçalı dosyaları aktarırken önemli olan IOPS değerleridir. Aynı anda birden fazla dosya aktarıldığı için, küçük dosyalar aktarılırken IOPS yetersiz kalıyor. Bu bir sorun değil, SSD'nin yetersiz olmasıdır.

Ayrıca HDD'den kopyaladığınız dosyayı SSD'ye aktarıyorsunuz galiba. Okuma değil yazma hızı bu.
HDD'nin okuma hızına takılıyorsunuz, başlangıç hızının 200 MB/s olmasının da sebebi bu.

Bu gayet normal bir durum. Çok fazla parçalı dosyaları aktarırken önemli olan IOPS değerleridir. Aynı anda birden fazla dosya aktarıldığı için, küçük dosyalar aktarılırken IOPS yetersiz kalıyor. Bu bir sorun değil, SSD'nin yetersiz olmasıdır.

Ayrıca HDD'den kopyaladığınız dosyayı SSD'ye aktarıyorsunuz galiba. Okuma değil yazma hızı bu.
HDD'nin okuma hızına takılıyorsunuz, başlangıç hızının 200 MB/s olmasının da sebebi bu.
Ama hocam SSD'yi bilgisayardan çıkarıp biçimlendirme işlemi yapıp aynı dosyayı atıyorum hızlı bir şekilde sorunsuz hiç yavaşlama yapmadan atıyor, kafaya taktığım nokta bu.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'lerin belli bir ön belleği var, boşken hızlı aktarma yapabilir fakat 25 GB civarında bir dosya için yeterli değil.
Hızın düşme sebebi IOPS değeri.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı