Rehber Japon balığı bakımı nasıl olmalıdır?

Merhabalar akvaryum canlılarının bakımları için bir rehber yapmaya karar verdim ve japon balığından başlamak istedim. Japon balıkları genelde hobiye başlarken alınan ilk balık olur, keza fazla bakım istemezler ve dayanıklıdırlar.

Japon balıklarının bir çok türü bulunmaktadır. "Tül Kuruk - Teleskop - Aslanbaş - Balon Göz - Oranda - Göğebakan - Ryukin - Ranchu olmak üzere bir çok türü bulunmaktadır. Bu türler içersinde genel olarak en çok rağbet görenler ise Teleskop ve Oranda olmaktadır. Cins Japon Balıklarının normallere göre fiyatları daha fazla olmaktadır.

Peki nasıl yaşarlar, bakım şartları nedir, hangi balıklar ile uyumludur, kaç litre hacime ihtiyaç duyaralar?

Japon balıkları çok iyi şartlarda 25 yıl boyunca yaşayabilirler. Bilinenin aksine dayanıklı balıklar olduğu için uzun ömürlüdür. Ve maksimum 30 cm civarına ulaşabilir. Üremesi ise diğer balıklara göre daha uğraştıcı ve kendi başına olacak bir şey değildir. Gerekli incelikleri bilip sağma yöntemi ile üreme işlemini yapabilirsiniz.

Japonlar 18-25 derece arasına hayatlarını devam ettirebilirler. Soğuk sulara dayanabilen japonlar için genelde ısıtıcı kullanılmamaktadır. Su değişimlerinde ani sıcaklık değişimlerinde "beyaz benek" denilen hastalığa yakalanabilir ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde ölüm ile sonuçlanacaktır.

Gelelim bir çok kişiyi ilgilendiren litre hesabına. Japonlar bilinenin aksine büyük sularda yaşamayı severler. Bir akvaryumda bir balık için en az 10-20 L su ayrılması önerilir. Japonların bir midesi olmadığı için yediklerini hemen çıkartırlar. Bu sebeple dünyada en çok atık bırakan balık Japonlardır. O yüzden su değişimine ve litresine dikkat edilmelidir. VE KESİNLİKLE HERHANGİ BİR BALIK FANUSTA BESLENMEMELİDİR! FANUS'TA BALIK BESLENE İŞKENCE'DEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.

Japonlar için genelde diğer balıklar ile beslenmesi önerilmez. Sadece temizlik için çöpçü ve vatoz balığı ile beslemek çok daha iyi olacaktır.

Rehberim bu şekildeydi, umarım yardımcı olabilmişimdir. Bundan sonra hangi balığı istiyorsanız yazabilirsiniz.
Keyifli hobiler. 🐟🐠

Aşırı dayanıklılar hem de. Amcam süs balığı satıyordu. 3 tane japon balığını ayrı akvaryumda 2 yıl boyunca besleyip büyüttük. Ardından bir kahvehanenin ortasındaki havuza, sazan balıklarının arasına attık ve orada birkaç yıl daha yaşadılar. 2016'da yaşanan sel felaketinden sonra sazanlarla birlikte kayboldular.

Aşırı dayanıklılar hem de. Amcam süs balığı satıyordu. 3 tane japon balığını ayrı akvaryumda 2 yıl boyunca besleyip büyüttük. Ardından bir kahvehanenin ortasındaki havuza, sazan balıklarının arasına attık ve orada birkaç yıl daha yaşadılar. 2016'da yaşanan sel felaketinden sonra sazanlarla birlikte kayboldular.
Benim 5 yıllık japon balıklarım vardı gerçekten de çok dinçtiler tabi babam elini atıp akvaryumu kırdığı için öldüler.

Kendilerini hemen hemen her yere adapte edip yaşayabiliyorlar.

Bu arada galiba hobi kategorisinde ilk rehberi ben açtım. 😃

Japon balıkları sürekli beyaz benek olup ölürler, sanıldıklarının aksine dayanıklı balıklar değillerdir. Dayanıklı balık aranıyorsa tavsiyem kesinlikle zebra ciklet.
Evet Japonlar çok daha fazla beyaz benek oluyor lakin çözümü var. Su değişimlerinde dikkat edilirse kolay kolay olmazlar. Diyelim ki oldu metilen mavisi ile yapılacak bir tedavi ile kolayca iyileşebilirler.

Evet Japon'lar çok daha fazla beyaz benek oluyor lakin çözümü var. Su değişimlerinde dikkat edilirse kolay kolay olmazlar. Diyelim ki oldu metilen mavisi ile yapılacak bir tedavi ile kolayca iyileşebilirler.

Doğru olabilir fakat ben ve çevremdeki herkes Japon'larını bu sebepten kaybetti. Japon balığı dayanıklılığı fanus ve balık satmak için pet Shop'ların uydurduğu bir şey gibi geliyor. Bilene tabii dayanıklıdır.

Doğru olabilir fakat ben ve çevremdeki herkes Japon'larını bu sebepten kaybetti. Japon balığı dayanıklılığı fanus ve balık satmak için pet Shop'ların uydurduğu bir şey gibi geliyor. Bilene tabii dayanıklıdır.
Evet petshop konusunda haklısınız. Hayvanlar hakkında bilgisi dahi olmayan adamlar kar amacı ile dükkan açarlarsa olacağı bu. Satmak için herşeyi yapıyorlar. Özellikle fanusta beslendiği için kısa ömürlü algısı oluyor. Dediğim gibi su değişiminde dikkatli olmakta fayda var.

Evet petshop konusunda haklısınız. Hayvanlar hakkında bilgisi dahi olmayan adamlar kar amacı ile dükkan açarlarsa olacağı bu. Satmak için her şeyi yapıyorlar. Özellikle fanusta beslendiği için kısa ömürlü algısı oluyor. Dediğim gibi su değişiminde dikkatli olmakta fayda var.

Uzun süredir balığım yok ama Japon beslersem rehberiniz hep aklımda olacak. Yazınız için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı