Japon balığım ölmek üzere

Yenmeyen ıspanakları umarım almışsınızdır. Suda çürüyen besinler balıkları olumsuz etkiler. Sağlıklı bir japon deli gibi yem yer, ortada yem falan bırakmaz. Hatta çok yemekten çatlayarak öldükleri bile olur. Siz en kısa zamanda akvaryum kurun, eğer akvaryum almayacaksanız;

1) Min. 25 litre bir saklama kabı (iki balık için en az 40-50 litre)
2) 2-3 kilo ince silis kum.
3) Bir adet 400 l/h civarı bir iç filtre.

Bunun dışında ambalajlı kaliteli bir yem alın. Poşetlerde satılan yemler bayat, kalitesiz olabilir.
Hikari, JBL, tetra, sera, ahm gibi markaların ambalajlı ve japon balığı için özel üretilmiş yemlerinden alın. Petshoplar, japon balığı için farklı yemler kakalamaya çalışabilir dikkat edin.

Bu yukarıda saydıklarım minimum ihtiyaçlardı. Eğer güzel bir akvaryum kurmaya bütçeniz el veriyorsa aklınıza takılan her soruya yardımcı olabilirim. 6 yıl japon baktım, 6 yaşında ölünce daha da japon almadım.
Japonların en sevdiği şey geniş hacim, silis kum ve kaliteli beslenme. Su değişimi de düzenli gerekir. Balıkların boyuna ve yediğine göre su değişimi yapılır.
Kısaca akvaryum hobisi böyledir ve ben ortaokul-lise hayatım boyunca karşıma çıkan birçok bilgiyi akvaryum sayesinde bildiğimden biyoloji, kimya ve coğrafya derslerini büyük bir kolaylıkla anladım. Güzel bir hobidir ama sorumluluk ve istek de gerektirir.

Saklama kabında kurulan çok güzel akvaryumlar var ve fiyat açısından cep yakmaz. Ama kabı mümkün olduğunca büyük almaya çalışın. Yaklaşık 75-100 TL civarında bir parayla minimum ihtiyaçları karşılayabilecek bir akvaryum kurabilirsiniz.

Ben yine de evde yeriniz ve de bütçeniz varsa seyir zevki yüksek bir akvaryum kurmanızı tavsiye ederim.

İlginiz için çok teşekkür ederim fakat balığı petshopa iade etme kararı aldım biraz araştırma yaptıktan sonra. Japon balıkları çok büyük akvaryumlar gerektiriyormuş ve benim ne yazık ki böyle bir şansım yok. İade edip küçük boyutlu bir akvaryuma uygun balıklar alacağım.

Efendim yeni plastik kabın içine temiz su koyarsanız hayvan ölür gider zaten. Balıklar yaşadığı yerde kendi bakterilerini üretirler. Fanusta su değişimi yaparken suyun sadece yüzde 30 unu değiştirmeniz gerekir. Hatanız bu. Balığı artık kurtaramazsınız. Ve en az 60 lt lik bir akvaryum alana kadar da başka balık almayın lütfen.

Efendim yeni plastik kabın içine temiz su koyarsanız hayvan ölür gider zaten. Balıklar yaşadığı yerde kendi bakterilerini üretirler. Fanusta su değişimi yaparken suyun sadece yüzde 30 unu değiştirmeniz gerekir. Hatanız bu. Balığı artık kurtaramazsınız. Ve en az 60 lt lik bir akvaryum alana kadar da başka balık almayın lütfen.

Balık kendi bakterisini üretmez. Akvaryuma bakteri kültürü konularak (ya şişe satın alınarak ya da oturmuş bir akvaryumdan kum, iç-dış filtre suyu vs. alınarak) azot bakterileri akvaryuma girer. Fanusta bu bahsettiğimiz şeyler (Azot bakterileri) zaten hayatta kalamazlar. Çünkü bu bakteriler zengin oksijene ihtiyaç duyar ve siz iç filtre ya da hava motoru olmadan suya akıntı veremez ve bu bakterilerin ihtiyacını karşılayamazsınız.

Bunun dışında balıkların yaşaması için illa bu bakterilere gerek yoktur ama bu bakteriler balıkların suyunu daha temiz tutar. Bu bakteriler, balık tarafından solungaçlarıyla salınan boşaltım atığı olan amonyak maddesinin daha zararsız olan nitrata çevrilmesinden sorumludurlar. Nitrat da bitkiler tarafından kolay kullanılabildiğinden veya havaya da karışabilmesinden dolayı akvaryumdan uzaklaşması daha kolaydır ama tüm bu dediğim süreç oturmuş akvaryumlarda görülür. Ayriyeten nitrat daha az zehirleyicidir. Amonyak dediğimiz şey insanlar soba zehirlenmesi (CO) olduğu gibi balıklarda da olur ve bunlar hemoglobine tutunup balığı boğar.

Kısaca dediğiniz bu bakteri akvaryumdaki atık miktarının etkisini azaltır. Akvaryumda bu bakteriler yoksa daha fazla su değişimi yaparak amonyak miktarını azaltmanız gerekir. Ama fanusun hacmi göz önüne alındığında yeterince küçük olduğundan amonyak birikme yapacaktır ve siz bunu engelleyemezsiniz. Mecbur su değişimeni yapacaksanız. Fanus için sık su değişimi yapmanızın zararlı olmasının nedeni bakterilerle alakalı değil, balığın rahatsız olmasıyla alakalıdır. Balık rahatsız olduğu için fanusta su değişimi yavaşça yapılmalı ve en kısa sürede balık büyük hacime aktarılmalı.

Zaten arkadaşımız balığı Petshopa iade etmiş ama yeni alacağı canlılar için ben yine de yazdım.

İlginiz için çok teşekkür ederim fakat balığı petshopa iade etme kararı aldım biraz araştırma yaptıktan sonra. Japon balıkları çok büyük akvaryumlar gerektiriyormuş ve benim ne yazık ki böyle bir şansım yok. İade edip küçük boyutlu bir akvaryuma uygun balıklar alacağım.
Rica ederim. Ama küçük akvaryumda dengeyi sağlamak daha zordur ve yine de en az 30 Litre almanız gerekecek. Beta mesela en düşük litrede yaşayan bu canlı için bile en az 15 Litre ve üzeri gerekir.

Küçük akvaryum için en iyisi Karidestir veya 30-40 Litre üstü akvaryuma Lepistes veya benim önerim Endler uygundur.

Herkese merhaba,
Yaklaşık 6-7 gün önce 2 tane japon balığı aldım ve ne yazık ki fanusa koydum. Daha sonra ne kadar büyük bir hata yaptığımı fark ettim fakat yeni bir akvaryum almam şu an mümkün değildi. Ben de bu sebepten dolayı fanusun suyunu her gün değiştirerek temiz kalmasında özen gösterdim. Balıklarımı balık başına 1 tane olacak şekilde sabah akşam 2 tane yem verdim. Fakat ne yazık ki sabah gayet canlı görünen bir balığımın öğleden sonra öldüğünü gördüm. Daha sonra ise diğer balığın dipte hareketsiz kaldığını gördüm. Bunun üzerine balığı bir plastik saklama kabına aktarıp içme suyu ile doldurdum saklama kabını. Şu an hala halsiz gibi görünüyor. 2 tane yem attım fakat yemekten çekiniyor gibiydi. Ne yapabilirim?

Fanusta hava makinesı var mı yoksa balık havasızlıktan olüyor olabilir.
Eğer hava makinesı yoksa her gün bir pipetle 7-8 dk içine hava üfleyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı