Java Eclipse için verilen ödev soruları

laer

Decapat
Çok basit olmasına rağmen şu anlık seviyem çözmeye yetmiyor, yardımcı olabilecek var mı?

Dosya Ekleri

• sorular.png
    sorular.png
    31,1 KB · Görüntüleme: 174
Kod:
import java.lang.*;
import java.util.Scanner;
public class odev3soru1 {

public static void main(String[] args) {
    int x =(int) (Math.random()*100+1);
    Scanner scanner = new Scanner(System.in);
    int num=1;
            while (true){
                System.out.println("Sayiyi gir");
                int tahmin=(int)(scanner.nextLine());
                if (x>tahmin){
                    System.out.println("yukari");
                }
                if (x<tahmin) {
                    System.out.println("asagi");
                }
                if (x==tahmin) {
                    System.out.println("Tebrikler"+(string)(num)+"denemede bildiniz");
                }
            }

}

}
int tahmin şeklinde devam eden satırda sorun yaşıyorum hocam

Zaten sana dönecek değerin integer olacağından eminsen casting işlemini yapmana gerek yok. nextInt() kullanabilirsin orada.

Ekrana bir parametre yazdıracaksan da

System.out.println("Tebrikler "+num+" denemede bildiniz");

şeklinde yazabilirsin, yine casting kullanmana gerek yok. Fakat burada num (counter) hiç değişmediğinden 1 gözükecek. Onu çözecek bir şeyler düşün. Gayet iyi gidiyorsun.

Sorulara bakmadan attığın cevaplar üzerinden yorum yapıyorum.

Zaten sana dönecek değerin integer olacağından eminsen casting işlemini yapmana gerek yok. nextInt() kullanabilirsin orada.

Ekrana bir parametre yazdıracaksan da

System.out.println("Tebrikler "+num+" denemede bildiniz");

şeklinde yazabilirsin, yine casting kullanmana gerek yok. Fakat burada num (counter) hiç değişmediğinden 1 gözükecek. Onu çözecek bir şeyler düşün. Gayet iyi gidiyorsun.

Sorulara bakmadan attığın cevaplar üzerinden yorum yapıyorum.
Hocam hataları düzelttim ancak bu seferde çıktı da sıkıntı yaşıyorum. Örneğin sayıyı 6 denemede bulmama rağmen 1 denemede bildiniz diyor. int num=1; yazmıştım ve bundan kaynaklı olduğunu da biliyorum ancak bu sorunu nasıl giderebilirim ?

Hocam hataları düzelttim ancak bu seferde çıktı da sıkıntı yaşıyorum. Örneğin sayıyı 6 denemede bulmama rağmen 1 denemede bildiniz diyor. int num=1; yazmıştım ve bundan kaynaklı olduğunu da biliyorum ancak bu sorunu nasıl giderebilirim ?
Onu senin düşünmeni istemiştim. Döngüde bulamadıysan sayıyı 1 artırman gerek. Yani num++ yaparsan çözülecek. Genelde döngü sonuna konur. Parametrenin adlarını da anlaşılır olması açısından counter koyabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı