Python üzerinden verilen ödev

Rufiq Cavadov

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Azərbaycan
Daha fazla  
Merhaba. Python eğitimi alıyorum hocadan özel eğitim olarak ama kafamı karıştıran bir şey var. Şimdi hoca önce video gönderiyor izliyorum ve daha sonra ödev veriyor. Ödevde şöyle yazıyor. 1'den 200'e kadar olan rakamları ekranda gösterin. Tamam güzel ama şimdi bu zamana kadar geçirilen derslerle yapmam gerekiyor. Siz olsanız nasıl yapardınız. Neredeyse 8 saat oldu bilgisayar başındayım ve takıldığım nokta bu oldu. Çok kolay gibi gözüküyor ama bunu bu fonksiyonlar ve geçilen aşağıdaki dersler ile yapmam gerekiyor?

List, dict, operators, if conditions, functions.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kod:
def rakamlari_yazdir():
    numbers = list(range(1, 201))  # 1'den 200'e kadar olan rakamları içeren bir liste oluşturur
    for number in numbers:
        if number % 2 == 0:  # Rakam çift ise
            print(f"{number} bir çift sayıdır.")
        else:  # Rakam tek ise
            print(f"{number} bir tek sayıdır.")

rakamlari_yazdir()

Son düzenleme:
List, dict, operators, if conditions, functions.
^ Bunların hepsini ekranda yazı yazdırırken kullanman gerekiyor mu? Dict kullanılması aşırı gereksiz olur, ama ille de kullanmak zorundaysan yazıyı depolar en son yazdırırken kullanır araya sıvıştırırsın. List kullanırsan da yazdırmak için for kullanman gerekir, for kullanabilir misin yazmamışsın.

List, Dict ve for kullanmadan şöyle bir örnek vereyim. Hepsini kullanmak zorunlu mu veya kullanmanın yasak olduğu neler var net şekilde belirtirsen daha iyi yardımcı olabilirim.
Python:
def sayiYazdir(baslangic, bitis):
    def sayac(nokta):
        if nokta > bitis:
            return 0
        else:
            print (nokta)
            sayac(nokta + 1)
    return sayac(baslangic)
sayilar = sayiYazdir(1,200)

Geri
Yukarı