Java ile kernel yazılır mı?

Hocam ben de şeyi merak ediyorum: Assembly olmadan kernel yapılır mı?
Donanımla alakalı olabilir. Mesela C ile yazılmış Linux'ta %1'e yakın kısım Assembly ile yazılmış.

1611947817477.png

@SideWinder

Güncelleme:

Stackoverfow'da araştırınca Java ile yazılmış kernelin mevcut olduğunu gördüm. İsmi de jNode. Sadece boot kısmı Assembly ile yazılmış.

jnode/jnode - Github adresi.
Can kernel be written in other than assembly language? - Stackoverlow sorusu.

Kısa açıklama yapmak gerekirse, evet, Java ile kernel yazmak mümkün. Fakat yapması uzun ve gereksiz. Aynı işi daha kısa yolla C ile yapmak varken, neden daha fazla kaynak tüketen ve hantal dil ile kernel yazılsın ki?

Güncelleme:

Stackoverfow'da araştırınca Java ile yazılmış kernelin mevcut olduğunu gördüm. İsmi de jNode. Sadece boot kısmı Assembly ile yazılmış.

jnode/jnode - Github adresi.
Can kernel be written in other than assembly language? - Stackoverlow sorusu.

Kısa açıklama yapmak gerekirse, evet, Java ile kernel yazmak mümkün. Fakat yapması uzun ve gereksiz. Aynı işi daha kısa yolla C ile yapmak varken, neden daha fazla kaynak tüketen ve hantal dil ile kernel yazılsın ki?
Çok teşekkür ederim. Son bir şey daha sormak istiyorum. Temel yapı C ile yazılıp modern bir GUI Java ile yazılabilir mi? Yani sizce mantıklı olur mu?

Java Btyecode'un bir sanal makine tarafindan calistirilmasi lazim, kernel yazamazsin ama isletim sisteminde diger uygulamalari calistirmak için bir sanal makine bulundurulabilir. Örnegin Android'de dalvik ya da Windows da .net gibi.

Geri
Yukarı