Java mı C# mı?

• Konuyu başlatan AuEnx
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 22
  • Görüntüleme 13B
Yurt disi hedefin varsa dusunmeden Java. Hatta Kotlin.
Zaten Java ve C# syntaxi cok benzer, oyun programlama yapacagin zaman zorlanmazsin.

Ayni anda hem Java ile backend yapayim; hem de C# ile Unity programlayayim diye bir sey yok yalniz. Bu iki alanda da kariyerini esit seviyede ilerletemezsin. Birinden birine karar vermen gerekiyor. Side project olarak digerini yapmanda bir engel yok.

Turkiye'de is bulmak icin C# daha iyi. Ayrica C# bence Java'dan daha da iyi bir dil, Microsoft tekelini yok sayarsan.
Rica etsem biraz açıklar mısınız ? Neden Java'ya göre daha iyi mesela. Bilmediğimden soruyorum.

Rica etsem biraz açıklar mısınız ? Neden Java'ya göre daha iyi mesela. Bilmediğimden soruyorum.
Aralarındaki farktan 3 örnek vereceğim.
  1. C# içinde bir sınıf, birden fazla sınıfı miras alabiliyorken Java'da bu 1 ile sınırlıdır.
  2. C# içinde bir .cs dosyası sınırsız sınıf veya obje barındırabiliyorken Java'da bu 1 ile sınırlıdır.
  3. Çoğu terim ve fonksiyonun yazımı, söz dizimi Java'ya göre daha kolay ve anlaşılabilir.

Tabii Java'nın da C#'tan iyi özellikleri yok değil. Mesela esnek olması ve kütüphane desteği buna birkaç örnektir.

2 hedefiniz var. Bunlardan hangisi senin için daha öncelikli?
Şimdi bir düşünelim. Java ile mobil uygulama ve libgdx kütüphanesi ile de 2d oyun yapabilirsin.
C# ilede mobil uygulama yapılıyor. Ama bu javada oyun yapmak gibi bir şey.(kabaca)
Unity C# kullanıyor. Ve Unity ile çok güzel oyunlar yapabilirsin.
Zaten bu konuları biliyorsun. Kendimizi tekrar etmeyelim.

Burada ilk soruya göre bir yol çiziliyor. Bu yolu senin belirlemen gerek.

Ben de 1.5 sene önce senin gibi ayrımdaydım. Mobil uygulama(java), Web(javascript) ve Oyun geliştirme(Unity-C#) bu üçü arasında kalmıştım. Ve hepsini denedim. En çok keyif aldığım Oyun geliştirmek oldu.
Şuanda uzmanlaşacağım alan C# ve Unity gibi gözüküyor.

Ayrıca bence Java'yı seçtiniz diye oyun yapımını komple atmayın. Uzmanlaşacağınız alan java olsun. Ama hobi gibi C# ve unity alanında da basit oyunlar yapabil. Bu tam tersi içinde geçerli :)

Programlama öğrenmek isteyen birinin tek bir hedefi olur, o da programlama öğrenmek.

Şunun için bunu, öbürü için diğerini demek, tamamen saçmalık. Programı dil değil, programcı yapar. O da programlamayı biliyorsa yapar.

C# anlaması daha kolay. Biraz İngilizce ile teknik terim bilmeden de ne yazdığını çözebiliyorsun.
C# evet öyle, bölüm gereği de zaten C# görüyordum. Galiba C# ardından Unity yapacağım. İçimde deli gibi Unity isteği var.
2 hedefiniz var. Bunlardan hangisi senin için daha öncelikli?
Şimdi bir düşünelim. Java ile mobil uygulama ve libgdx kütüphanesi ile de 2d oyun yapabilirsin.
C# ilede mobil uygulama yapılıyor. Ama bu javada oyun yapmak gibi bir şey.(kabaca)
Unity C# kullanıyor. Ve Unity ile çok güzel oyunlar yapabilirsin.
Zaten bu konuları biliyorsun. Kendimizi tekrar etmeyelim.

Burada ilk soruya göre bir yol çiziliyor. Bu yolu senin belirlemen gerek.

Ben de 1.5 sene önce senin gibi ayrımdaydım. Mobil uygulama(java), Web(javascript) ve Oyun geliştirme(Unity-C#) bu üçü arasında kalmıştım. Ve hepsini denedim. En çok keyif aldığım Oyun geliştirmek oldu.
Şuanda uzmanlaşacağım alan C# ve Unity gibi gözüküyor.

Ayrıca bence Java'yı seçtiniz diye oyun yapımını komple atmayın. Uzmanlaşacağınız alan java olsun. Ama hobi gibi C# ve unity alanında da basit oyunlar yapabil. Bu tam tersi içinde geçerli :)

Unity'den oyun geliştirme hevesim var, beni içine çekiyor. Şimdi Java'ya başlarsam sanki zevk alamayacağım ve zorla yapıyor gibi hissedeceğim. Ben şu anlık şöyle bir plan belirledim kafamda, ben en iyisi C#'a başlıyım ardından Unity'e devam ediyim. Bundan tam 1 ay sonra zaten 1 hafta önce katıldığım bir Java Kamp kursu başlıyor. O zamana kadar C# dilini öğrenmek ile meşgul olayım. Eğer beğenmezsem o günden itibaren de Java'ya başlarım. Sizce nasıl bir fikir ? C# ve Unity için de bana önerebileceğiniz bir kurs veya bir yol var mıdır?

Cogu syntactic sugar ozellikler. ( Benim kisisel tercihim )

Field uzerinde get; set; tanimi ( @Lombok yerine ) ( Kotlin'de var )
Default method parametre tanimi ( Kotlin'de var)
String interpolasyonu ( Kotlin'de var)
null check ve assignment yapilmasi ( coalesing ) -> x ?? = new Class() ( Kotlin'de var )
Lazy init
partial class
struct
sealed class ( Java 17 ile LTS de gelecek )
Microsoft Dokumentasyonu > Oracle Dokumentasyonu
Enum konusunda JVM dilleri cok daha iyi.

Bence genel olarak Kotlin ikisinden de iyi. Anlamsiz .NET (Core, UI vs ) fragmantasyonu ile ve Mono sacmaliklariyla ugrasmazsin, gercek OS agnostik kod yazabilirsin.

C# evet öyle, bölüm gereği de zaten C# görüyordum. Galiba C# ardından Unity yapacağım. İçimde deli gibi Unity isteği var.

Unity'den oyun geliştirme hevesim var, beni içine çekiyor. Şimdi Java'ya başlarsam sanki zevk alamayacağım ve zorla yapıyor gibi hissedeceğim. Ben şu anlık şöyle bir plan belirledim kafamda, ben en iyisi C#'a başlıyım ardından Unity'e devam ediyim. Bundan tam 1 ay sonra zaten 1 hafta önce katıldığım bir Java Kamp kursu başlıyor. O zamana kadar C# dilini öğrenmek ile meşgul olayım. Eğer beğenmezsem o günden itibaren de Java'ya başlarım. Sizce nasıl bir fikir ? C# ve Unity için de bana önerebileceğiniz bir kurs veya bir yol var mıdır?
1 ay öğrenmek adına az bir süre. Ama Fikir edinebilirsin. Güzel bir fırsat oldu. Bence harika.
C# için BtkAkademide Engin Demiroğ'un eğitimi mevcut. Ben beğendim.
Ama Unity'de oyun kodlarken daha çok unity kodları ile haşır neşir olacaksın. Bu yüzden ikisini birden ilerletmek daha iyi gibi. Udemy'de bir çok kurs mevcut.
Youtube kanalı olarak Türkçe Bir kaç kanal iyi onun haricinde Brackeys ve blackthornprod kanallarına bakmanı tavsiye ederim.

Unity'nin kendi sitesinde tutorial mevcut. Bir bak istersen. Ayrıca Dökümantasyonuna bakmayı ihmal etme.

1 ay öğrenmek adına az bir süre. Ama Fikir edinebilirsin. Güzel bir fırsat oldu. Bence harika.
C# için BtkAkademide Engin Demiroğ'un eğitimi mevcut. Ben beğendim.
Ama Unity'de oyun kodlarken daha çok unity kodları ile haşır neşir olacaksın. Bu yüzden ikisini birden ilerletmek daha iyi gibi. Udemy'de bir çok kurs mevcut.
Youtube kanalı olarak Türkçe Bir kaç kanal iyi onun haricinde Brackeys ve blackthornprod kanallarına bakmanı tavsiye ederim.

Unity'nin kendi sitesinde tutorial mevcut. Bir bak istersen. Ayrıca Dökümantasyonuna bakmayı ihmal etme.
1 ayın az bir süre olduğunu biliyorum. BTK Akademi de zaten bir tek Engin Demiroğ'un eğitimi mevcut mecburen bu yüzden ona başlayacağım. İkisini birden götürmek karışık ve zorlu olmaz mı? Sonuçta neyi izledikten sonra Unity'e geçicem gibi vs. Ben direk o eğitimi bitirdikten sonra BTK Akademi de "Unity ile Dijital Oyun Geliştirmeye Giriş" ve "Unity ile Eğitici Oyunlar" adında 2 tane eğitim var ve bunlardan birine başlamayı düşünüyorum. Udemy'den bana önerebileceğiniz bir kurs var mıdır gelişmemi sağlayacak, anlatımı iyi olan? Birçok kurs var udemy'de ve hangisini seçebileceğimi bilemiyorum. Önerdiğiniz Youtube kanallarında ise Türkçe altyazı mevcut mudur?

Zor olabilir haklısın. Açıkçası udemy kursları hakkında pek fikrim yok. Türkçe altyazı bir kaç tanesinde var diye biliyorum. Ama çoğunda yok. Bu kanalları daha sonra izlemen daha iyi olabilir. Önce konuyu öğrenirsin daha sonra o kanalda o konuya ait videolarıda pratik olarak sende yaparsın.Bu şekilde iyi olur diye düşünüyorum. Ayrıca ingilizce olmadan pek de ilerlenemiyor. Bu yüzden ingilizcenizi geliştirmekte fayda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı