Java mı, Swift mi ?

Java mı Swift mi ?

• Oy verenlerin toplamı
    17

Ardam2

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlarım. Bek uzun bir süredir yazılımla uğraşıyorum.
Swift yazılım dilini orta seviye biliyorum.
Java'yı bilmiyorum, öğrenmek istiyorum.
Fakat şunuda biliyorum ki programlamanın temelini alınca bütün yazılım dilleri aynıymış gibi geliyor.
Neredeyse her yazılım diline bulaşmışlığım vardır.

C++ (Unuttum sayılır) ile başlayıp, c# (Çok az), HTML-CSS (Orta seviye), Swift (Orta seviye), C (Başlangıç) şeklinde devam ettim.

Swift yazılım dilini biliyorum diyebilirim. Ama herşeyiyle bilmek, bir yazılım dilinin ...

Java ise hiç bilmiyorum ama diğer yazılım dillerine çok benziyor.

Şu zamana kadar şu yazılım dilini öğreniyim tam öğreniyim demedim hep dil değiştirdim. Ama buna bir son vereceğim.

Merak ettiğim şu ki sizce aşağıdaki koşullar için hangi yazılım dilini tam öğrenmeye çalışmalıyım ?

1- Üniversitede hangi dil daha işime yarar ( Derslerde vb. )?

2- İş bulmam konusunda hangisi daha çok işime yarar (Money, money ;) )?
(İş bulmam konusu benim için 1. sırada.)

3- Hangisi, bazı diller gibi gelecektede hükmünü koruyacak ?

Java başlayayım dedim ama kararsız kaldım. Derdime derman olacak biri var mı ?

Java mı Swift mi ?

Ayrıca eklemeliyim gibi geldi : Kullandığım bilgisayar Mac OS X ( El Capitan )

Değerli cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. (y)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Java diyorum. Hem geleceğin bir dili, hem de bilen insan sayısı çok az. Koskoca İzmir'den 6 tane Java öğrencisi bulamadık.
Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Ama Swift oldukça yeni bir dil ve kolay. Swift adını bilen az :D (2014'de Apple tarafından duyuruldu.)
Ayrıca geleceğe daha yakın değil mi ? :)

Evet ? Düşünceleriniz nelerdir ?

Hala karar verebilmiş değilim benim öncelikli düşüncem iş hayatı.
Değerli cevaplarınızı bekliyorum.

Java 'ya başladım.

Bütün platformlara oyun ve ya uygulama geliştirmek istiyorsanız C# öğrenin. Xamarin ile çapraz platform uygulama geliştirip arka tarafta yapılan işlemler için kodları paylaşabiliyorsunuz. Gene Unity3d ile çapraz platform oyun geliştirebilirsiniz. Ağırlıklı olarak server tabanlı çalışmak istiyorsanız Java öğrenin. Sadece Apple platformuna bağlı kalmak istiyorsanız Swift öğrenin.

Son düzenleme:
Bütün platformlara oyun ve ya uygulama geliştirmek istiyorsanız C# öğrenin. Xamarin ile çapraz platform uygulama geliştirip arka tarafta yapılan işlemler için kodları paylaşabiliyorsunuz. Gene Unity3d ile çapraz platform oyun geliştirebilirsiniz. Ağırlıklı olarak server tabanlı çalışmak istiyorsanız Java öğrenin. Sadece Apple platformuna bağlı kalmak istiyorsanız Swift öğrenin.
Cevabınız için teşekkür ederim. Xamarin programını biliyorum hatta kullanıyorum. Benim merak ettiğim gelecekte hangi dil ile daha rahat iş bulurum ? C# bildiğim kadarıyla Microsoft ürünleri için ama ben Apple'ı tercih ediyorum. Java çapraz plartform olduğu için java öğrenmeyi seçtim bu şekilde Apple içinde birşeyler yapabilirim. C# ile eskiden bir ilişkim vardı ama Apple ürünlerine c# ile sadece konsol uygulamaları yazılıyor. Doğru değil mi ?
Yazılımda görsellik de önemli değil mi ?
Bu arada Java öğrenmemin amacı Android dışındaki ürünler için yazılım yapmak yani Android kullanmıyorum. Android kullanmasam java ile neler yapabilirim ?
Düşüncelerinizi bekliyorum.

Hangisi daha karlı ?

C# ile çapraz platform uygulama ve oyun yapabilirsiniz dedim. "Apple ürünlerine c# ile sadece konsol uygulamaları yazılıyor. Doğru değil mi?" diye sormuşsunuz. Bence tek bir dile hakim olun ve gelişmiş projeler geliştirmeye çalışın. Diller arasında geçiş yapmak sadece dilin yapısını öğrenmekle kalmıyor.

C# ile çapraz platform uygulama ve oyun yapabilirsiniz dedim. "Apple ürünlerine c# ile sadece konsol uygulamaları yazılıyor. Doğru değil mi?" diye sormuşsunuz. Bence tek bir dile hakim olun ve gelişmiş projeler geliştirmeye çalışın. Diller arasında geçiş yapmak sadece dilin yapısını öğrenmekle kalmıyor.
İşte hangi dile yoğunlaşsam onu tam bulamadım. Swift ile istediğimi yapabiliyorum. Ama şunuda biliyorum ki Eğer Java öğrenirsen okulla birlikte Swift bilgim körelicek bu nedenle benim için bu karar çok önemli. Hangisinde gelecek varsa ona yönelmeyi planlıyorum.

Ben sizin yerinizde olsam Java ve ya C# üzerine yoğunlaşırım. İkisinin de kullanım alanları geniş.
Çevremdekilerin düşüncelerine oldukça değer veririm. Bu nedenle Java'yı seçiyorum.
Ama java öğrenmemin amacı oyun, Android ve serverlar olmadığını belirtmek isterim. Doğru mu yapıyorum ?
Değerli cevaplarınızdan dolayı teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı