Java öğrenmek için tavsiyeler

M3rl1n1

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Üniversite öğrencisi- Gelecekte Mühendis
Herkese merhaba,
Java öğrenmek için mümkünse ücretsiz, eğer ücretli ise öğrencilere uygun fiyatlı kaynak arıyorum(halihazırda sahip olduğum kitaplar var mümkünse YouTube gibi platformlarda yararlanabileceğim kanallar aramaktayım). Çok iyi derecede İngilizce biliyorum bu yüzden önerdiğiniz kaynakların dili Türkçe veya İngilizce olabilir. Özellikle YouTube üzerinden bana Java dilinin orta ve üst düzey kısımlarını içeren kanal önerirseniz çok sevinirim. Daha önce yapmış olduğum araştırmalarda hep yeni başlayanlar için içerikler buldum ve koşullarım gereği temel kısımlara hakimim. Tavsiyelerinizi buna göre verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yazılım Bilimi kanalından hiç Java bakmadım fakat onunda iyi olacağını düşünüyorum göz atarsın artık.

Merhaba,

Kendi programlama geçmişiniz ile ilgili hiçbir bilgi vermemişsiniz ama en başından başlamanız iyi olacaktır. Bu yüzden size Standford üniversitesinin ücretsiz derslerini öneririm, en başından anlatıyorlar, eğlenceli bir anlatım ve uygulama var. Önemli noktaların üzerinde duruluyor.

Yazılım bilimi kanalından hiç Java bakmadım fakat onunda iyi olacağını düşünüyorum göz atarsın artık.

Bro code sayfasına göz gezdireceğim. Ancak diğer kaynakları biliyorum ve genel olarak aşırı "temel" üzerine anlatımlar. Ben biraz daha OOP kısmına ait kaynakları arıyorum. Tavsiyelerin için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Merhaba,

Kendi programlama geçmişiniz ile ilgili hiçbir bilgi vermemişsiniz ama en başından başlamanız iyi olacaktır. Bu yüzden size standford üniversitesinin ücretsiz derslerini öneririm, en başından anlatıyorlar, eğlenceli bir anlatım ve uygulama var. Önemli noktaların üzerinde duruluyor.

Üniversitede 1 dönem Java dersi aldım ve OOP kısmına kadar hakimim. Daha sonra maalesef ders kaldırıldı ve Python gördüm. Yine de Java'yı iyi biçimde öğrenmek istiyorum. Stanford üniversitesi'nin kaynaklarının neredeyse hepsine erişimim var ve nedense aklıma hiç gelmemişti. Teşekkür ederim.

İngilizce bilmen çok büyük artı. Sıfırdan öğrenmek istersen iyi üniversitelerin ders kayıtları iyi kaynaklar olabilir. Java'yı iyi bilmek istediğini söyledin o yüzden derslerle birlikte ilerlemenin yanında makaleler okumanı tavsiye ederim.

Java cross-platform yapıya sahip; fakat bu cross-platformluk nasıl yapılabiliyor? Garbage collector mekanizması çalışıyor? Bu tarz bilgiler atlanıp direkt kod yazılmaya uğraşılıyor, çok çok yanlış. Kodlamanın yanında altyapıyı da okursan çok daha sağlıklı olur.

Güzel bir öneri de vereyim; Udemy'deki Java kurslarının(belki advanced kursların) ders içeriklerine, başlıklarına bir göz at. Neyi bilip bilmediğini de azcık görmüş olur, araştırma konularını yavaşça çıkartabilirsin.

Burası faydalı olabilir belki görmek istersin;

Java eğitim videolarında genelde OOP'yi anlatır geçerler(trde), anlatmadıkları zibilyon tane konu olacak. Yabancı içerikleri bilmiyorum ama kendini rahat hissettiğinde frameworklere ve design patternlere bakman gerek. Frameworklerin yanında belirli genel konseptlere de aşina olacaksın zamanla fakat bunlar ilerleyen zamanlarda olacak işler.

Tim detaylı anlatır, çoğu konuya da değinmiş. Buna göz atabilirsin.
@faux Umarım etiketlememe kızmaz :).

Kızmam kızmam :)

İngilizce bilmen çok büyük artı. Sıfırdan öğrenmek istersen iyi üniversitelerin ders kayıtları iyi kaynaklar olabilir. Java'yı iyi bilmek istediğini söyledin o yüzden derslerle birlikte ilerlemenin yanında makaleler okumanı tavsiye ederim.

Java cross-platform yapıya sahip; fakat bu cross-platformluk nasıl yapılabiliyor? Garbage collector mekanizması çalışıyor? Bu tarz bilgiler atlanıp direkt kod yazılmaya uğraşılıyor, çok çok yanlış. Kodlamanın yanında altyapıyı da okursan çok daha sağlıklı olur.

Güzel bir öneri de vereyim; Udemy'deki Java kurslarının(belki Advanced kursların) ders içeriklerine, başlıklarına bir göz at. Neyi bilip bilmediğini de azcık görmüş olur, araştırma konularını yavaşça çıkartabilirsin.

Burası faydalı olabilir belki görmek istersin;

Java eğitim videolarında genelde OOP'yi anlatır geçerler(trde), anlatmadıkları zibilyon tane konu olacak. Yabancı içerikleri bilmiyorum ama kendini rahat hissettiğinde Framework'lere ve design patternlere bakman gerek. Framework'lerin yanında belirli genel konseptlere de aşina olacaksın zamanla fakat bunlar ilerleyen zamanlarda olacak işler.

Tim detaylı anlatır, çoğu konuya da değinmiş. Buna göz atabilirsin.

Kızmam kızmam :)

İlginize ve tavsiyelerinize çok teşekkür ederim. Hepsini tek tek irdeleyeceğim.

Geri
Yukarı