Java Türkçe karakter çıkıntısı alınmıyor

Eclipse gibi bir IDE varken Intellij IDEA kullanırsın ki
açıkçası hiçbir fikrim yok. :) java'ya giriş dersleri izlemeye başladım ve izlediğim seride anlatıcı intellij indirterek başladı.

sonra ekşi'de başlığına baktım eclipse'i bayağı gömmüşler bunun başlığında, iyi dedim herhalde doğru yoldayız.

biraz yoğunluktan iki gün ilgilenemedim ama intellij'i silip tekrar yüklemeyip deneyeceğim yarı.

Aynı sorunu yaşayanlara belki faydası olur diye yazıyorum. Bende de Eclipse Türkçe karakter yazmama sorunu vardı. UTF-8 seçmeme rağmen olmadı. En son:

Run->Run Configurations->Common->Encoding seçeneğinin altında yer alan "Use system encoding (windows-1254)" seçince düzeldi.

Bu arada Windows 11 kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-01-04 145930.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-01-04 145930.jpg
    82,7 KB · Görüntüleme: 84
Çözüm:
FileOutputStream fos2 = new FileOutputStream(FileDescriptor.out);
PrintStream ps2 = new PrintStream(fos2, true, StandardCharsets.UTF_8);
System.setOut(ps2);
System.out.println(Stringiniz);

Aynı sorunu yaşayanlara belki faydası olur diye yazıyorum. Bende de Eclipse Türkçe karakter yazmama sorunu vardı. UTF-8 seçmeme rağmen olmadı. En son:

Run->Run Configurations->Common->Encoding seçeneğinin altında yer alan "Use system encoding (windows-1254)" seçince düzeldi.

Bu arada Windows 11 kullanıyorum.

Çalışıyor ama her sınıfta tekrarlamak gerekiyor.

Benim Stackoverflow'dan bulduğum bu çözümü de her sınıfta tekrarlamak gerekiyor:

Run>Run Configurations>Arguments>VM Arguments: -Dsun.stdout.encoding=UTF-8

Windows ile alakali , CMD muhtemelen default ayarlarda UTF-8 desteklemiyor.
Mac'de denedigimde hic bir ekstra ayar yapmadan goruyorum.
Eki Görüntüle 1428517

Windows cok buyuk ihtimalle kendi sacma sapan windows-1252 isimli encoding'i kullaniyor, onu UTF-8 yapip o sekilde cikti alirsan sorunu cozersin.

Powershell'de dahi default encoding utf-8 olmayabilir windows platformlarda.
Eclipse için bende çok uğraştım hiçbiri sonuç vermedi sonunda farklı birşey deneyeyim dedim, başardım. Proje sağ tık- properties-text file encoding ISO-8859-9

Merhabalar,
Java'da Türkçe karakter çıktısı alamıyorum.
Utf-8 seçili ve Google aramasıyla çıkan birkaç çözüm önerisini denedim ancak işe yaramadı.
Teşekkürler.

Eki Görüntüle 1428495
File > settings > Build,Execution,Deployment > Build Tools > Gradle
Açılan sayfada "build and run using gradle" kısmını "Intellij Idea" yap.
File > settings > Editor > File Encodings
Bu sayfadaki seçeneklerde UTF-8 seçili olduğundan emin ol.
Şu anki sürümünde bu sorunu çözüyor. Daha anlamlı bir yolunu bulduysan eklersen sevinirim.
asasdad.PNG
sSsSss2.PNG

Yeni konular

Geri
Yukarı