JavaScript ile nasıl site açılır?

I Am Bunny.exe

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Küçük kodlama işlemleri ve editörlük.
Merhaba sayin Technopat hocalarim.
Ben JavaScript ile site yapmak istiyorum temel olarak siteyi nasıl acip kodlari yazacagimi ogrenmek istyorum kodlari yazmasini biliyorum site nasıl acilacak kodlar nereye yazilacak bilmiyorum.

Ben JavaScript ile site yapmak istiyorum temel olarak siteyi nasıl acip kodlari yazacagimi ogrenmek istyorum kodlari yazmasini biliyorum site nasıl acilacak kodlar nereye yazilacak bilmiyorum.

Sadece JavaScript kullanarak site açmak istiyorsanız, reactJS kullanabilirsiniz.

Sadece JavaScript ile site açamazsını Şöyle düşünün. HTML evin betonları, CSS boyası, dekorasyonu, JavaScript'te evin tesisatı.

Merhaba, öncelikle internet sitesinin ne olacağına karar vermen gerekiyor. Sitenin türüne göre ihtiyacın olan teknolojiler belirlenir. Kodları oluşturduğun dosyalara yazacaksın. :) Bunun için bir editör indirip kullanabilirsin. İnternet sitesini açabilmen için de bir hosting ve domaine ihtiyacın olacak.

Toparlamak gerekirse bilmen gerekenler temelde şunlar:
  • HTML
  • CSS
  • PHP
  • JS
  • Domain
  • Hosting
  • Kod Editörü

Merhaba, öncelikle internet sitesinin ne olacağına karar vermen gerekiyor. Sitenin türüne göre ihtiyacın olan teknolojiler belirlenir. Kodları oluşturduğun dosyalara yazacaksın. :) Bunun için bir editör indirip kullanabilirsin. İnternet sitesini açabilmen için de bir hosting ve domaine ihtiyacın olacak.

• HTML
  • CSS
  • PHP
  • JS
  • Domain
  • Hosting
  • Kod Editörü
Hocam sadece java script ile yazmak istiyorum.

• HTML
  • CSS
  • PHP
  • JS
  • Domain
  • Hosting
  • Kod Editörü
Hocam bide database var bende.

@I Am Bunny.exe

Bilgisayarda not almak için not defterini açarsın.
Kod yazmak için ise not defterini değil de şunu açarsın: Visual Studio Code
Bunun ismi IDE.
IDE' de bir buton var.
Bu butona basınca yazdığın kodlar çalışıyor.
Kodlar çalışınca web sitesi/uygulaması kendi açılıyor!

Web' de bir site/uygulama yapmak istiyorsanız 2 şeye ihtiyaç duyacaksınız:
1 kullanıcıyla etkileşim kurmak
2 kullanıcı etkileşiminden doğan şeyleri yapmak

1 numaralı ihtiyaca istemci(client - front_end) taraf denir.
2 numaralı ihtiyaca sunucu(server - backend) taraf denir.

Kullanıcıyla etkileşim kurmak için yani istemci(client - front_end) taraf için şu diller kullanılır:
* HTML ==> widget oluşturursun. [oluşturabileceklerin için HTML incele]
* CSS ==> widgetlara renk,konum,boyut,efekt vb. gibi tasarımlar eklersin
* JavaScript ==> widgetlara işlevler kazandırırsın. butona basınca sayacın çalışması veya yeni sayfa açma, renk değiştirme gibi vesaire...

Kullanıcıyla kurduğun etkileşimden doğan şeyler yapmak için yani sunucu(server - backend) taraf için siz şunu kullanın:
* Node.js (JavaScript dilinin bir kütüphanesidir) ==> örn: bir input kutusundan gelen veriyi veri tabanına eklersin

Bunlar işin web sitesini/uygulamasını oluşturma kısmı.
Veri tabanına değinmedim!
Bir de oluşturduğunuz şeyi yayınlamanız yani oluşturduğunuz uygulamaya/siteye herkesin ulaşması gerek.

Mesela Youtube yayınlanmış bir web sitesi/uygulamasıdır.
İnternete giren herkes ona ulaşabilir.

Yayınlama kısmına gelmek için bence yeterli tecrübe ve bilginiz yok.

Size tavsiyem:

Aklınızdaki uygulama/site her ne ise bunun web değil de MASAÜSTÜ versiyonunu yapmanız!

HTML, CSS, JavaScript, Node.js
Bunların yerine kullanacağınız olan şey Python dili ve Tkinter kütüphanesi.
Veri tabanı için ise SQLite.

Merak etmeyin, aklınızdaki her neyse bunu masaüstünde de gerçekleştirebilirsiniz!

Eğer tavsiyeme uyarsanız kaynak olarak mediumda şuan pek aktif olmadığım teknik bir blog var, onu verebilirim:
TÜRKÇE PYTHON TUTORİAL
TÜRKÇE TKİNTER TUTORİAL
TÜRKÇE PYTHON - SQLİTE CRUD İŞLEMLERİ

Ayrıca aşağıdaki yazıları mutlaka okumanızı öneririm. Bunlar neyin ne olduğunu ve nasıl olduğunu ve benzeri çok şeyi size katacaktır.
O yazılar:

Bilgisayar Programcılığının 4 Temel İlkesi

Bir Programlama Dilinin Anatomisi

Programlamada "Bug" Nedir?

Programlamada Veri Yapıları

@I Am Bunny.exe

Bilgisayarda not almak için not defterini açarsın.
Kod yazmak için ise not defterini değil de şunu açarsın: Visual Studio Code
Bunun ismi IDE.
IDE'de bir buton var.
Bu butona basınca yazdığın kodlar çalışıyor.
Kodlar çalışınca web sitesi/uygulaması kendi açılıyor!

Web'de bir site/uygulama yapmak istiyorsanız 2 şeye ihtiyaç duyacaksınız:
1 kullanıcıyla etkileşim kurmak.
2 kullanıcı etkileşiminden doğan şeyleri yapmak.

1 numaralı ihtiyaca istemci(Client - front_end) taraf denir.
2 numaralı ihtiyaca sunucu(server - backend) taraf denir.

Kullanıcıyla etkileşim kurmak için yani istemci(Client - front_end) taraf için şu diller kullanılır:
* HTML ==> widget oluşturursun. [oluşturabileceklerin için HTML incele]
* CSS ==> widgetlara renk, konum, boyut, efekt vb. gibi tasarımlar eklersin.
* JavaScript ==> widgetlara işlevler kazandırırsın. Butona basınca sayacın çalışması veya yeni sayfa açma, renk değiştirme gibi vesaire...

Kullanıcıyla kurduğun etkileşimden doğan şeyler yapmak için yani sunucu(server - backend) taraf için siz şunu kullanın:
* Node.js (JavaScript dilinin bir kütüphanesidir) ==> örneğin: Bir input kutusundan gelen veriyi veri tabanına eklersin.

Bunlar işin web sitesini/uygulamasını oluşturma kısmı.
Veri tabanına değinmedim!
Bir de oluşturduğunuz şeyi yayınlamanız yani oluşturduğunuz uygulamaya/siteye herkesin ulaşması gerek.

Mesela YouTube yayınlanmış bir web sitesi/uygulamasıdır.
İnternete giren herkes ona ulaşabilir.

Yayınlama kısmına gelmek için bence yeterli tecrübe ve bilginiz yok.

size tavsiyem:

Aklınızdaki uygulama/site her ne ise bunun web değil de masaüstü versiyonunu yapmanız!

HTML, CSS, JavaScript, Node.js
Bunların yerine kullanacağınız olan şey Python dili ve tkinter kütüphanesi.
Veri tabanı için ise SQLite.

Merak etmeyin, aklınızdaki her neyse bunu masaüstünde de gerçekleştirebilirsiniz!

Eğer tavsiyeme uyarsanız kaynak olarak mediumda şu an pek aktif olmadığım teknik bir blog var, onu verebilirim:
TÜRKÇE PYTHON TUTORİAL
TÜRKÇE TKİNTER TUTORİAL
TÜRKÇE PYTHON - SQLİTE CRUD İŞLEMLERİ

Ayrıca aşağıdaki yazıları mutlaka okumanızı öneririm. Bunlar neyin ne olduğunu ve nasıl olduğunu ve benzeri çok şeyi size katacaktır.
O yazılar:

Bilgisayar Programcılığının 4 Temel İlkesi

Bir Programlama Dilinin Anatomisi

Programlamada "Bug" Nedir?

Programlamada Veri Yapıları

Hocam bir şey sormak istiyorum.
Eger ben siteyi nasıl olusturacagim dedigimde ornegin hosting buldum ama kodlari nereye yazacagim mesela bot yazarken bot.js olusturuyoruz onu anladim domaini nasıl kuracagiz bende veri tabani bulunuyor hocam.
Anladiysaniz cok guzel.

Eger ben siteyi nasıl olusturacagim dedigimde ornegin hosting buldum ama kodlari nereye yazacagim mesela bot yazarken bot.js olusturuyoruz onu anladim domaini nasıl kuracagiz bende veri tabani bulunuyor hocam.
Anladiysaniz cok guzel.

Anladiysaniz cok guzel.

Sizi anlamıyorum.
Lütfen kendinizi net bir şekilde açıklayın.
Türkçe yazım kurallarına uyun.

Yeni konular

Geri
Yukarı