JavaScript'in karmaşık gelmesi

Mustafa Murat Coşkun ise o hoca da iyidir. İkisinden birini çalışabilirsiniz.

O hocanın dersi bana pek iyi gelmedi. Çok kafa karıştırıcıydı.
Eğer okuduğun kodu anlamıyorsan linkini bıraktığım siteye anlamadığın kod parçasını yapıştır. Sana o kodun ekrana yazdırılırken adım adım hangi işlemlerden geçtiğini gösteriyor. Kod okumak için çok yararlı bir site. JavaScript Tutor - Visualize JavaScript code execution to learn JavaScript online

Teşekkür ederim.
Yaşından dolayı çok normal. Arasına zaman koya koya anlamayı dene, sabah uyandığında dene, yatmadan önce dene. Bırakmak en kötü seçenek.

Bence öğrenilecek en iyi yaş değil mi?

Daha önce hiçbir web programlama çatısı altında uğraşmamış birisi tabii ki de bir haftada öğrenmeyi bekleyemez. Önemli ve gerekli kısmını öğrenmen birkaç ayını alacaktır. Çeşitli projeler yaparak bu birkaç ayı daha da düşürebilirsin.

İleride TypeScript'e geçmen gerekecek. Çünkü JavaScript, en basitinden tipler konusunda katı bir dil olmadığı için, yanlış bir kullanımda seni uyarmıyor. Büyük bir projede JavaScript kullandığın zaman, hatayı bulup düzeltmen çok daha uzun sürebiliyor. Çok çok basit örnek olması açısından; bir string değişken ile bir integer değişkeni toplamaya çalıştığın zaman TypeScript seni uyarır, fakat JavaScript seni uyarmaz. Bu arada yanlış anlaşılmasın, TypeScript'in JavaScript'e göre bir üstünlüğü yok projeyi canlıya alırken. Sadece geliştirme yaparken kolaylıklar ve artılar sağlıyor. Günün sonunda projeyi canlıya alırken, TypeScript kodları JavaScript kodlarına dönüştürülüyor.

JavaScript, TypeScript ve Node.js ile ilgili takıldığın, anlamadığın yerler olursa beni etiketleyebilirsin. Her zaman yardımcı olmaya çalışırım. Bu arada, bu işe ayrılabilecek vakit olduğu sürece yaşın pek bir önemi yok.

Son düzenleme:
Daha önce hiçbir web programlama çatısı altında uğraşmamış birisi tabii ki de bir haftada öğrenmeyi bekleyemez. Önemli ve gerekli kısmını öğrenmen birkaç ayını alacaktır. Çeşitli projeler yaparak bu birkaç ayı daha da düşürebilirsin.

İleride TypeScript'e geçmen gerekecek. Çünkü JavaScript, en basitinden tipler konusunda katı bir dil olmadığı için, yanlış bir kullanımda seni uyarmıyor. Büyük bir projede JavaScript kullandığın zaman, hatayı bulup düzeltmen çok daha uzun sürebiliyor. Çok çok basit örnek olması açısından; bir string değişken ile bir integer değişkeni toplamaya çalıştığın zaman TypeScript seni uyarır, fakat JavaScript seni uyarmaz. Bu arada yanlış anlaşılmasın, TypeScript'in JavaScript'e göre bir üstünlüğü yok projeyi canlıya alırken. Sadece geliştirme yaparken kolaylıklar ve artılar sağlıyor. Günün sonunda projeyi canlıya alırken, TypeScript kodları JavaScript kodlarını dönüştürülüyor.

JavaScript, TypeScript ve Node.js ile ilgili takıldığın, anlamadığın yerler olursa beni etiketleyebilirsin. Her zaman yardımcı olmaya çalışırım. Bu arada, bu işe ayrılabilecek vakit olduğu sürece yaşın pek bir önemi yok.
Anlayabilsem 1 sene de çalışırım. Ama anlayamıyorum, aşırı karmaşık geliyor.

Js diğer dillere göre farklı ve zorlukları vardır. Google yazarsan Js kolay dil en zor Java ve C# olarak yazarlar. Hayır Js, Java, C#, Python, C++ dillerini kullanmış biri olara söylüyorum tüm bu dillerin kendilerine göre zor alanları vardır. Bu kolay şu zor diye dil seçilmez. Diller araba gibidir bazıları kalkışta iyi bazıları normal sürüşte bazıları iç donanımı bazılarının dış tasarımı bazılarının sağlamlıkları iyi. Mesele sana ne lazım.

Geri
Yukarı