JBL Quantum 100 İncelemesi

246675

Kilopat
Makaleler
6
5-6 aydır kullandığım JBL Quantum 100'ün incelemesini atıyorum sizlere, çünkü neden olmasın?
Not: Bu ikinci ürün, önceki JBL Quantum 100 eski ürün, şıngırtı vardı sağ sürücüde. Geri dönderdim, yenisini aldım, incelediğim yenilenmiş versiyon.

Kutu İçeriği
Fotoğraf atamayacağım ancak kutunun içinde plastik poşete sarılmış Quantum 100, kullanma kılavuzu ve garantilerin olduğu bir poşet var, onun içinde de çıkarılabilir mikrofon var.

Yapım Kalitesi
Eh işte diyebilirim. Çok kötü değil kesinlikle ama çok da iyi bir şey değil. Kafa bandının altındaki plastik ama sert. Kablodan bahsetmek bile istemiyorum. Kablo ayakkabı bağcığı gibi, dolanıp duruyor, ve hiç de kalın bir kablo değil. Custom odyofil kablosundan çok uzakta.
Ve 3.5mm girişin olduğu yer yani "sleeve" plastik bile değil, lastik. L şeklinde ama ucunu oynattığınız zaman yırtılıyor. Şu anda yırtık.

Kontroller
Mikrofon susturma tuşu ile ses tekeri var. Ses tekeri ileride cızırtı yaptı, neden bilmiyorum ama oldu.

Konfor
Yalan yok, gayet rahat bir kulaklık. Pedler derin ve geniş. Kafa bandı değişik ancak yine rahat.

Ses kalitesi
Ve gelelim fasülyenin faydalarına.

Objektif Ses

raw-frequency-response-l-14-graph-small.jpg

Dengeli duruyor değil mi? Aslında değil. Gri çizgileri görüyor musunuz? Onlar test sayısı, ve fark ettiyseniz test sayısı arttıkça tutarlılık azalıyor. Frekans farkı apaçık ortada. Sub-bass dengeli duruyor, yüksek bass arttırılmış. Düşük mid biraz artmışken, devamı dengeli gitmiş. Tiz almış başını gidiyor zaten. (grafiğe göre, ki ben katılmıyorum)
consistency-left-graph-small.jpg

Hiç tutarlı bir kulaklık değil, bu çizginin dümdüz olması gerekiyor.
prtf-graph-small.jpg

Sahne grafiği, kulaklığın sahnesini sıkışık olarak göstermiş. Katılıyorum. Bazı şarkılarda sesi arkada duyuyorsunuz ama oyuncu kulaklığı için yetersiz.
"Smooth Criminal" şarkısında biraz arkadan duydum ama o kadar.

Subjektif Ses
Bas:
Boğuk ve çamur gibi. Ve şöyle de bir şey var. Ellerinizle kulaklığın arkasını kapatınca daha derin bası duyuyorsunuz. Yanı kapalıyken dışarıdan hava alıyor. Vay be.
Onun dışında bas boğuk ve boğukluğa rağmen bası duyamıyorsunuz çok. Çünkü kulaklık yeteri kadar kafaya oturmuyor ve sıkmıyor, bunun sonucunda hava giriyor.

Mid(Enstrüman, vokal):
Eh işte diyelim. Benim KZ'ye göre biraz dengeli. O kadar.

Tiz:
Rezalet. Detaysız, yapmacık. Verdiğim en kötü 350TL'ydi. "Give Life Back To Music" dinlediğim zaman çok belli oluyor yapmacıklığı. Beyaz ses gibi, hava.

Mikrofon Kalitesi
Mikrofon kötü değil. Yani bu fiyata alınabilecek çoğu oyuncu kulaklığını geride bırakır diye düşünüyorum.

Diyeceklerim bu kadar. Eklemek gerekirse, lütfen oyuncu kulaklığı almayın. Geleceğe ve şu ana yatırım için ses aşkına HD668B veya SR850 veya HD681 düşünün bu fiyatlara.

Teşekkür ederim okuduğunuz için.

Son düzenleme:
Rtings benim için yapmış, Recording Quality bölümünden bulabilirsiniz.
Bu arada bu kulaklık, benim Apple DAC'imi desteklemiyor.

Diyeceklerim bu kadar. Eklemek gerekirse, lütfen oyuncu kulaklığı almayın. Geleceğe ve şu ana yatırım için ses aşkına HD668B veya SR850 veya HD681 düşünün bu fiyatlara.
Herhangi bir deneyimin var mı bu konu hakkında? Çünkü oyuncu kulaklıkları oyunlar bass sevdiği için ve natural ses vermeyi sevmediğinden dolayı bass (dandiklerde boğuk), mid ve yapay bir ses kullanır. İstisnalar var elbette ancak geneli böyle. Stüdyo kulaklıklarını da oyunlarda kullanırsan ses çok gerçekçi olur ve bu da oyunlarda çok mutlu etmez bana kalırsa.

Herhangi bir deneyimin var mı bu konu hakkında? Çünkü oyuncu kulaklıkları oyunlar bass sevdiği için ve natural ses vermeyi sevmediğinden dolayı bass (dandiklerde boğuk), mid ve yapay bir ses kullanır. İstisnalar var elbette ancak geneli böyle. Stüdyo kulaklıklarını da oyunlarda kullanırsan ses çok gerçekçi olur ve bu da oyunlarda çok mutlu etmez bana kalırsa.
Aslında oyun için çok kötü değil. Oyun için ideal. Ama genel olarak sesi güzel olması için ve uzun süre gitmesi için onları öneriyorum. Böyle oyuncu kulaklıkları çok üzün süre gitmiyor. Ama bir HD668B gibi bir kulaklık alırsan en az 5 sene gider, sonrası sana kalmış çünkü iyi kulaklık her zaman iyi kalır.

Elinize sağlık, oldukça güzel ve detaylı bir inceleme :)
Özellikle tiz yorumu dikkatimi çekti. Frekans cevap eğrisine bakınca hiç öyle gibi görünmezken gerçek kullanım testlerinde sonuç farklı çıkabiliyor.

Elinize sağlık, oldukça güzel ve detaylı bir inceleme :)
Özellikle tiz yorumu dikkatimi çekti. Frekans cevap eğrisine bakınca hiç öyle gibi görünmezken gerçek kullanım testlerinde sonuç farklı çıkabiliyor.
Sadece tiz değil hocam, bas bile orada hissettirmiyor. Yani bu grafiği görünce buff yapacak sandınız değil mi? :D Öyle olmuyor işte, bas kaçıyor. Sağ olun yorum için.

Yeni konular

Geri
Yukarı