Joule tam olarak nedir?

mertozkul

Picopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 7500F | 16 GB DDR5 | Asus RTX 4060 Ti 8 GB | Asus Prime B650M-K Anakart | Asus TUF GAMİNG 650W Power
Akım korumalı bir priz aldım bu ürün fakat üstündeki joule değerleri üründen ürüne değişkenlik gösteriyor. Bu değerin kaç olması lazım? İşime yarayan hangi değer nereden bileceğim? Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:

Merhaba. Cevaplar;
1- Joule fizikte enerji watt ise güç birimi olarak geçiyor. Uzatmalı priz ve akım korumalı prizlerde joule ile watt değeri arasında herhangi bir fark yoktur.
2- Joule veya watt değeri sayısal olarak ne kadar fazlaysa o akım korumalı veya normal prizle daha yüksek watt değerli tüketici yükleri kullanırsınız. Bağlanacak yüklerin değeri ne kadar yüksekse o watt değerine karşılık gelecek uzatmalı priz veya akım korumalı prizleri seçmelisiniz.
3- Watt ve joule ibaresi ayni anlamı ifade eder, 1 joule/1 saniye =1 watt demektir, birim zamanda yapılan işi 1 saniyeye bölersek watt değeri olarak enerji yerine güç karşılığı bulunur.
4- Yüksek watt değerli cihaz ve makinelerin ayni anda veya tek olan kullanımında buna karşılık gelebilen watt veya joule değerli akım korumalı/uzatmalı prizleri mutlaka seçmelisiniz. Tüketici cihaz/cihazların watt gücü değeri akım korumalı prizlerin üzerinde yazandan fazlaysa akım korumalı priz tam korumayı sağlamayabilir, iç iletkenleri çok aşırı ısınabilir, normal uzatmalı prizler için de ayni durum geçerlidir. Kolay gelsin.

Bende bunu düşünüyorum, ne dersiniz?

Bu daha kaliteli ama maalesef TR yollamıyorlar :(

8 bağımsız priz gözü var bu ürünün, priz başına 0.9 kW yani 900 watt'dan fazla yük bağlamazsanız bu ürünü seçebilirsiniz, ama 1.5-2 kW gibi daha yüksek yükler (elektrik sobaları, radyatörler, vb.) 8 ayrı priz gözü için uygun olmaz. O zaman daha yüksek joule değerli olanlarını seçmeniz gerekir. Kolay gelsin.

8 bağımsız priz gözü var bu ürünün, priz başına 0.9 kW yani 900 watt'dan fazla yük bağlamazsanız bu ürünü seçebilirsiniz, ama 1.5-2 kW gibi daha yüksek yükler (elektrik sobaları, radyatörler, vb.) 8 ayrı priz gözü için uygun olmaz. O zaman daha yüksek joule değerli olanlarını seçmeniz gerekir. Kolay gelsin.
1 TV, 1 android box, 1 modem ve 1 pc bağlanacak.

8 bağımsız priz gözü var bu ürünün, priz başına 0.9 kW yani 900 Watt'dan fazla yük bağlamazsanız bu ürünü seçebilirsiniz, ama 1.5-2 kW gibi daha yüksek yükler (elektrik sobaları, radyatörler, vb.) 8 ayrı priz gözü için uygun olmaz. O zaman daha yüksek joule değerli olanlarını seçmeniz gerekir. Kolay gelsin.

Yani ben 650Wattlık güç kaynağımı + monitör + modemimi bu cihaza bağlayabilir miyim 525 yeterli midir yani?

Yani ben 650Wattlık güç kaynağımı + monitör + modemimi bu cihaza bağlayabilir miyim 525 yeterli midir yani?
Evet yeterlidir, eğer 900 watt'ı üçünün toplamında geçmiyorsa güvenle kullanımı uygun olur. Üçü toplamda bu watt değerini geçemez şeklinde düşünüyorum. Kolay gelsin.

1 TV, 1 android box, 1 modem ve 1 pc bağlanacak.
TV'nin arkasındaki etikette yazan watt değerine bakın, PC'niz toplamda 600- 650 watt ise LCD TV 'niz watt olarak 100-150 watt civarında ise internet modemi 25 watt olarak (ortalama) alınırsa güvenle kullanılabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı