Just Cause 4 İnceleme

TheDerebeyi

Hectopat
Just Cause 4 hakkında pek bir şeyler söyleyen yok sanırım forumda. İncelemeden ziyade biraz içimi dökmek istiyorum. Rezalete yakın bir oyun, bu yüzden maalesef fazla objektif bakamyacağım olaya kusuruma bakmayın. Çok net şekilde bir Game direction faciası. 5-6 tip görev modeli var bunu oyunda ne kadar varsa hepsine yedirmişler. Toplam 5-6 tane ana görev var zaten bazıları kendi içinde bölümlü ama pek bir şey beklemeyin.

Formül aynı, önceki oyundaki gibi başlıyor. Giriş, hikaye, sonuç aynı taslakta oturtulmuş. Önceki oyundan optimizasyon biraz daha iyi ama yine de leş gibi. Önceki oyunda en azından oynanabilir seviyede birkaç mekanik vardı şimdi onları da baştan tasarlayıp berbatlaştırmışlar.

Yoldan araba bulup şehirde garaja götürme mantığı vardı. Bir yere kadar gidiyordu iyi kötü. Şimdi oyundaki yüzlerce salak saçma mücadeleden 50-60 tanesine ödül olarak koymuşlar. Challenge dediği de şu, sana bir araba söylüyor bu arabayı kendi başına bulup bir halkadan geçirmen gerek. Ve yani mesela spesifik bir araba istiyorum ya tüm haritayı böyle gezmen gerekiyor hangi mücadele ile bu arabayı alabilirim diye. Tabi açtıysan bölgeyi, bölgen dışındakiler de gizlenmiş gözükmüyor. Affedersiniz de lanet olsun böyle sisteme.

Sonra efendim önceki oyunda da öyleydi sanırım bu wingsuit tuşu ile arabaya binme tuşunu aynı yapmışlar Gamepad'te. Arabaya kancayı atıyorsunuz ya mesela, beklemeyeyim hemen bineyim diye arabaya binme tuşunu spamlarsınız. Sıcak çatışmadasınızdır falan beklemek istemezsinizdir. Bu adını artık anmak istemediğim oyunda böyle yapınca Wingsuit'i açıp kafasıyla arabaya girdiği için ölüyor. Düşünemediniz bunu acaba tasarımcılar.

Gelelim daha saçma konulara. Yoldasınız kendi isyancılarınız kontrolündeki bölgede düşman gördünüz. Doğal olarak sıktınız. Değil mi, herkes böyle düşünür. Bu oyunda böyle olmuyor maalesef. Yani olmamalı. Çünkü anında 100 m arkanızda düşman spawnlanıyor. Ve bu durmadan devam ediyor. Kestiğin gibi arkanda askeri araç spawnlanmaya devam ediyor. Kazanma şansınız yok yani. Etrafta ne karakol ne askeri üs var. Gariptir resmen ordu geliyor üstünüze. Tamam savaş çıktı herhalde diyorsunuz çatışıyorsunuz ve ne görelim bir tane bile rebel yardıma gelmiyor. Sadece düşman spawnlanıyor. Yüzyıllardır gördüğüm en iyi mekanik. Tebrik ediyorum avalanche (!).

Zırhlı taşıyıcılara adam doldurup gidemiyorsunuz. Tanka sadece siz binebiliyorsunuz. Sadece yandan camlı araçlara asker alabiliyorsunuz. Cover alma yok, vault yok. Mad Max bile daha iyi be. Avalanche adı altında sadece Just Cause yapan başka bir ekip mi var anlamıyorum ki nasıl böyle bir oyun çıkarabildiler.

Hikaye desen bomboş. Bir iki kez düzgün diyalog kurabildik. Yan görevler rezil. Bahsettiğim o 5-6 tip görev çeşidine uydurulmuş tamamen. Başladığım için bitirmeye oynadım resmen. Oyun beni zorlamasaydı yan görev yapmayacaktım. Bir de acayip gereksiz opsiyonel yan görevler var. Bir gram elimi bile sürmedim. Tamamen opsiyoneldi, iyi ki öyleymiş.

Tanklar desen rezil şekilde tasarlanmış. Üslerde namlusu 3 metre toplar var. Tamamen otonom olup seni takip ediyorlar. Nişancılar sen tam hızınla giderken yine seni takip edebiliyor bazen. Dronelar boyları kadar mühimmatları ateşleyebiliyor.

Hava savunma sistemleri var mesela. Bir tanesini tırın arkasına bağladım. Koruma sağlasın diye aldım yanıma. Bakın olmaz diyerek gittim denedim. Oldu, tam takdir edecektim köprüyü geçerken tırın arkasında trailer spawnlandı. Hava savunma sistemi de trailer de patladı. Diyecek bir şey bulamıyorum.

Oyunun sonunda Just Cause 5'in hikayesini atmayı bildiler ama. Just Cause 3 yine idare ederdi. Aksiyon sevenler için zaten ortalama bir oyun. Oynanırdı yani belki zorlansa ama Just Cause 4 leşin de ötesinde bir şey. Just Cause 5'i bu deneyimden sonra satın alır mıyım bilemiyorum.

JC3'ü kendini çok tekrar etse bile severek oynamıştım. Epic bedava verince JC4 indirdim ve 2 saat sonra sildim. Neredeyim nereye gideceğim, JC3'te ki mekanikler neden çalışmıyor derken kafayı yedim, bununla mı uğraşacağım diye sildim. Ayrıca getirdikleri yenilikler, oyun menüleri ruhu dar insanlar için anlaşılmaz kalır. Halbuki özünde güzel oyundu, keyif veriyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı