Türkçe Kurallarından Ceza Almak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

The Awesimum

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Antalya
Daha fazla  
Sadece "M" harfi yüzünden gözden kaçan, tamamen bilinçsiz ufak hatayı düzeltmek gerekirken 24 saat kısıtlama yemek. Afedersiniz ama bana kimse kuralları iyi okumamışsınız demesin, kısıtlama sistemine artık bir yenilik getirilmeli.

Türkiye'de nadir bulunan böyle akıcı ve etkin bir forumun böyle kısıtlama sistemine
akıl sır ermiyor, erdiremiyorum. Sorunları o kadar fazla olan insanlar var ki,
bu tabiri caizse kaba kısıtlama sistemi yüzünden dile getirilemiyor. Böyle düşünen bir tek ben olmadığa adım gibi eminim, amacım kesinlikle tartışmak değildir, sadece görüşlerimi sunmak istedim, herkeze iyi günler.

Arkadaşım haklısın bazen cezalar abartılı olabiliyor. Bir yöneticinin hatasını rapor edince senin caza alma gibi saçma durumlar olsa da güzel bir sistem bence. Bir çok forum sitesinde hızlı yazmak için kelimenin yarısını çalıyorlar. Bu durum bana hoş gelmiyor. Hem görüntü açısından hem anlaşılma açısından. Ara sıra sıkıntılar çıksa da bence iyi bir sistem.

Son düzenleyen: Moderatör:
@yusuf-5896 Bir moderatör ya da yöneticinin mesajı raporlandı diye ceza verilmiyor. Bazı üyeler sırf ne olacağını görmek için gereksiz yere raporlayıp, raporlama sistemini meşgul ediyor. Bazı arkadaşlar da iyi niyetle de olsa yanlış bilgilendirme diye aslında doğru olan bir yorumu raporladığı için gene aynı nedenden ceza alıyor. 2. durumda çoğu zaman ceza verilmiyor zaten, daha çok bunu alışkanlık haline getirmiş olanlar ceza alıyor.

@The Awesimum Türkçe kuralları da abartılı değil. Foruma üye olup yazılanları anlayabilecek yaşa geldiyseniz, doğumunuzdan beri kullandığınız bir dilin düzgün kullanılması beklenir. Zaten bir dili düzgün kullanmamak, o dil için hakarettir. "Slm - mrb - yaw" gibi şeyler sorgusuz sualsiz cezalandırılır.

"Az önce 8 gb ram'i olan arkadaşım mesaj attı, ram'in 2300 gb'tını harcıyormuş." cümlesinde sadece "M" harfinden dolayı değil, kısaltmaları küçük harfle yazdığınız için ceza almışsınız. ram - RAM ve gb - GB gibi birden çok kelimenin baş harflerinden oluşan kısaltmalarda zaten küçük harf kullanılmaz. 2300 "MB" yerine 2300 "GB" yazdığın için değil yani ceza almanın nedeni.

O yüzden mi " 2300 MB " cevabından sonra ceza aldım ? Dilimi düzgün kullanıyorum asla "slm, mrb" gibi ifadeler kullanmadım bunları önüme örnek olarak dizmenize gerek yok, açtığım konuyu da anlamamışsınız sanırım, benim görüşüm altını çizerek tekrar ve tekrar söylüyorum "kısıtlama sistemine artık bir yenilik getirilmeli". Bu konuyu açarak yapmayı amaçladığım tek şey görüşümü sunmak.

Son düzenleme:
MB yerine yanlışlıkla GB yazdığın için değil, kısaltmaları küçük harfle yazdığın için ceza almışsın. Tam olarak ceza nedenini söyledim. Dediğin nedenden dolayı ceza verilmiş olsa yanlış bilgilendirmeden dolayı ceza almış olurdun, Türkçe kurallarına uymayan mesajdan dolayı değil.

Türkçe kullanımında sorun yok, bundan sonra kısaltmaların büyük harfle yazılması konusuna da dikkat edersen bu nedenden dolayı ceza alacağını sanmıyorum. Yanlış bilgilendirme konusundaki cezalandırma ise o kadar ucuz şekilde verilmiyor. Bir bilgi yanlışsa önce dikkatsizlik sonucu yapılıp yapılmadığını düşünüyoruz. Daha sonra yanlış olduğu söylendiğinde inadına aynı şeyi tekrar etmiyorsa ceza verilmiyor ama yanlış olduğu söylendiği halde üye yalan yanlış argümanlarla inat ediyorsa ceza veriliyor.

Bu konuyu "ne yaptım da ceza aldım" başlığı altında açmadım, "kısıtlama sistemi hakkındaki görüşlerim" başlığı altında açtım. Zaten o başlıkta değiştirilmiş, "Türkçe kurallarından ceza almak" olmuş.
İyi günler, kolay gelsin.

Başlığa göre değil, yorumundaki aslında doğru olmayan ceza nedenine göre cevap verdim. Ben de sadece üyeyken kuralların katı olduğunu düşünüyordum ama sonradan farkettim ki o kurallar olmasa hiçbir şeyin altından kalkılamazdı.

10-15 kelimelik bir yorumda 20'den fazla hata yapan, sırf kendileri kazıklandığı için berbat bir ürünü çok iyi diye üyelere lanse etmeye çalışan ve bunu inatla savunan, sadece fantezilerinde sahip olmayı istedikleri şeyler için yalan söyleyip bir sürü hayali konu açan, başka üyelere saygısızlık yapan hatta küfreden, karşıt bir fikir söylendiği için gereksiz yere kavga çıkaran pek çok kişi oluyor. Bu kurallarla bile bunun önüne geçilemiyorsa, kurallar olmadan buranın nasıl bir forum haline geleceğini düşünmek istemiyorum açıkçası.

Not: Foruma yararlı olan, gerçekten bir şeyler bilip de üyelere yardımcı olmaya çalışan iyi niyetli kişilere karşı hoşgörülü oluyoruz.

İşte benim istediğim şey bu, sohbet havası eşliğinde sen de benim ilk belirttiğim konu altındaki görüşlerini bildirdin bir moderatör olarak. Belirttiğiniz düzenin sağlanmasını herkes gibi ben de istiyorum, kim istemez ki? Açtığım konunun yanlış anlaşılmasını istemiyorum sadece.

Yanlış anlaşılan bir şey yok, sadece haksızlığa uğradığına dair bir düşüncen olduğu için geçmiş ceza nedenlerine göz attım ve aslında öyle olmadığını gördüm. Diğer düşüncende de yanlış olan bir şey yok fakat ne yazık ki bazı şeylerden taviz verildiğinde toparlaması mümkün olamayabiliyor. Forumu düzenleyen kişilerin bakış açısından da düşünmeniz gerekiyor bazı şeyleri.

Ayrıca ufak tefek hataları da kendimiz düzeltiyoruz. Mesela önceki mesajında yapmış olduğun 4-5 ek hatası gibi şeyler söz konusu olduğunda ceza verilmiyor.

Asıl sorun şu, ceza aldıktan sonra hakkını arayamıyorsun. Hadi aramaya çalıştın bunun için yeni bir hesap açmak zorundasın bu seferde "çift hesap" gerekçesi ile yeniden ceza alıyorsunuz, ben en son 1 ay ceza almıştım ne diyelim umarım yaparlar bir şeyler.

• Beğen
İfadeler: Au5
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı