İstisna Yazım Kurallarından Ceza Yeniyor mu?

Ali Pınar

Kilopat
Makaleler
1
Sorum aynen başlıktaki gibi. Cezayı yemişsin şimdi mi konu açıyorsun diyeceksiniz, yeni aklıma geldi ve sorma ihtiyacı hissettim. -de -da'nın yazımından, soru edatının yazımından gibi basit konulardan sorumlu olduğumuzu biliyoruz. Ben de mesajlarımı hep dikkatle yazıyorum, yazdıktan sonra kontrol edip "Ctrl+Enter" yapıp gönderiyorum. 10 Aralık'ta yazım yanlışından ceza yemişim, ayrıntılara baktığımda ise "illaki" sözcüğünü "illa ki" olarak yazdığımı ve ardından bir günlük ban atıldığını görüyorum. Açıkçası tam bir gün mü emin değilim. Uyarıyı alma tarihim 10 Aralık, sona erme tarihi 11 Aralık. Saat 23.00'den sonra aldıysam bir saatlik ceza olabilir de. Sonuç olarak istisna bir kelimeye ceza verilmesi ne kadar doğru, ceza aldıktan sonra gönderilen bot mesajda bile öyle bir açıklama yer almıyor:
Bulunma durumu eki ve ilgi eki getirildiği kelimeye bitişik yazılır: Devede (deve-de) kulak. Yolda (yol-da) kalmak. Ayakta (ayak-ta) durmak. İşte (iş-te) çalışmak vb. Sende bir şeylerim kaldı. (Sen bir şeylerim kaldı)
  • de eki hem ünlü uyumuna, hem de ünsüz benzeşmesine uyar. Eklendiği sözcüğün son ünlüsü inceyse -de, kalınsa –da biçiminde yazılır: evde, pencerede; kapıda, okulda.
  • Sözcüğün sonunda sert bir ünsüz varsa, -de eki ünsüz benzeşmesine uyarak, –te biçimine dönüşür: ayakta, saçta, dörtte, tasta, kitapta, rafta, barışta.
  • Özel isimlerin sonuna geldiğinde kesme işaretiyle ayrılır. Kendisinden önce gelen kelimenin son ünlüsüne göre büyük ünlü uyumuna uyar.
  • İlgi eki olan –ki kendinden önce gelen sözcüğe bitişik yazılır. Eklendiği sözcüğe bağlı olma, ilgili bulunma anlamlarını verir.

14 yaşında 1.87 olmak
Olabilirsiniz. İkinci olarak ise 1.95 olursanız dünyada sadece siz 1.95 değilsinizdir, illa ki bulursunuz.

Kaynak: Bulunma Durumu Eki -da / -de / -ta / -te’nin Yazılışı – Türk Dil Kurumu

Bu uyarı nedeniyle yetkileriniz bir süreliğine kısıtlanmış olabilir.
Böyle bir şey varsa ve kurallara "İstisnalar doğru yazılmadığında da ceza yersiniz." şeklinde bir uyarı eklerseniz sevinirim.
Soruyu yetkililere sorduğum belli, onaylarken iki cümle yazsanız ne olurdu?
@MF, @Emre C, @Ma'at, @SideWinder.
@Bora Dere, @Moderasyon Ekibi.
Cevap alabilmek için tüm moderasyonu etiketlemem mi gerekiyor :(
@24099.

Merhaba,

Yazım kurallarına uymayan herhangi bir mesajdan uyarı alabilirsiniz. İstisna olması onun da bir kural olduğu gerçeğini değiştirmiyor. İngilizcedeki düzensiz fiiller de istisnalardır fakat onlara uyulmadığını herhalde kimse düşünemez. :)

Geri
Yukarı