K Olmayan 12. Nesil İşlemcilerde Overclock: i5-12400

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Intel-12.-Nesil-Alder-Lake-Islemci-CPU-2-1708x1080.jpg

Hız aşırtma uzmanı ve YouTuber der8auer, bu hafta sonu “K serisi olmayan” yeni Alder Lake işlemcilerinde BCLK hız aşırtma yöntemini gösterdiği bir video yayınladı. ‘Kilitli’ CPU’lar olarak bilinen bu işlemcilerin yeni keşfedilen yeteneği, yalnızca beş dakikalık BIOS ince ayarından sonra %33’e varan performans artışı sağlayabiliyor. Ayrıca Intel Core i5-12400, overclock sonrasında oyun performansıyla birçok yongaya […]

Devamı: K Olmayan 12. Nesil İşlemcilerde Overclock: i5-12400
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Zamanında 6.nesil işlemciler için de yapmışlardı aynısını. i5 6400 Z170 anakartla stok soğutucu ile 4.4ghz hızda çalışıyordu.

Yakında BIOS güncellemeleri ile bu açıkları yine kapatırlar.

BCLK aslında birçok şeyin frekansı, stabilite konusunda ne alemde?
Umarım sadece Z690 çipset de olmaz çünkü Z690'ların fiyatları pahalı, Z690 alanın 12600KF alabileceğini düşünüyorum.
Z serisi dışında BCLK değişimine izin veren anakart mı var?

Z serisi dışında BCLK değişimine izin veren anakart mı var?
En azından B560'larla beraber gelen açık RAM OC kilidi gibi bu BCLK olayı da yine B serisi boardlarla mümkün olabilir mi acaba? Şahsen pek umutlu bakamıyorum, olacak olsa bile sanki anakartları yine eski Z seri anakartlar gibi tuzlu olur muhtemelen. Tabii bazı sızıntı haberlerde 600 serisi anakartların fiyat bazında rekabetçi olacağı söylentileri dolanıyordu fakat neyin ne olduğu belli olmadan net bir çıkarımda da bulunmak neznimde pek mantıklı değil.

BCLK aslında birçok şeyin frekansı, stabilite konusunda ne alemde?
Umarım sadece Z690 çipset de olmaz çünkü Z690'ların fiyatları pahalı, Z690 alanın 12600KF alabileceğini düşünüyorum.
Okuduğum 1-2 kaynağa göre BCLK artık her şeye etki etmiyormuş. Yani BCLK'yı arttırmak muhtemelen PCI bant genişliğine veya IO hızına veya RAM hızına etki etmeyecekken sadece çekirdek frekansına etki edecekmiş.

Açıkçası ne durumu anlayabildim ne de buna inanabildim ama 5.2GHz i5-12400 doğruluğunu kanıtlar nitelikte.

Z serisi anakart ile BCLK olayı vardı. Fakat fazla yüksek olunca tutmayabiliyordu. Bir ara Z170'lere Mod'lu BIOS atıp yapıyorlardı fakat K serisi olmayan işlemciler dayanmakta zorluk çekiyordu. 12.nesilde başarılı gözüküyor.

@Yener K. BCLK genel olarak eğer işlemci frekansına bağlıysa otomatik olarak bir sürü şeye bağlıdır. Eskisi gibi RAM hızına bağlı olmasa bile birçok şeye bağlı. Muhtemelen değişik olaylar var ama kafa bu saatten sonra basmıyor.

Bayağı saçma eğer yaygın olmayıp sadece Z690'larla sınırlı kalacaksa. Z690 parası olan adam gider 12600K alır overclock basar geçer. 12400F neden alsın? Ayrıca overclock yapılamayan çipsetli anakart fiyatlarını da artık düşük tutmalı üreticiler. B660 alıyorsun, CPU overclock kapalı ama fiyatı Z690 ile yarışıyor. Bu resmen insanları Z690 almaya yönlendiren fiyat politikası. Arz talep meselesinden çıktı durum. BCLK overclock getirse çok mu H610 B660'a?

Yeni konular

Geri
Yukarı