K513EP BIOS güncellemesi nasıl yapılır?

DarkManN

Centipat
Daha fazla  
ASUS Vivobook 15 OLED K513EP model laptop kullanıyorum. ASUS'un resmi sistesinde yeni BIOS sürümü mevcut. Fakat 2 seçenek var hangisini indirmeliyim? Güncellerken bir sıkıntı çıkabilir mi ve güncellememi tavsiye eder misiniz?

Ekran görüntüsü 2022-04-16 185850.png

ASUS Vivobook 15 OLED K513ep model laptop kullanıyorum. ASUS'un resmi sistesinde yeni BIOS sürümü mevcut. Fakat 2 seçenek var hangisini indirmeliyim? Güncellerken bir sıkıntı çıkabilir mi ve güncellememi tavsiye eder misiniz?

Eki Görüntüle 1362173

BIOS güncellemesini indirdikten sonra USB belleğe kurup BIOS ekranından (eğer BIOS destekliyorsa) güncellemeyi yapabilirsiniz. BIOS güncellemesinde genellikle risk oluşturan en büyük faktör elektrik kesintisidir fakat dizüstü bilgisayarlarda pil olduğu için elektrik kesilse bile cihazın pili olduğu için sorun olmaz. Güncellemeyi yapmadan önce cihazınızı tamamen şarj etmenizi tavsiye ederim ve prize bağlı olsun. Güncelleme sırasında cihaza müdahale etmediğiniz sürece de bir aksilik olma ihtimali oldukça düşüktür.

BIOS güncellemeleri cihaz kararlılığı için iyidir ve yeni ayarlar ile birlikte farklı özellikler de barındırabilir bu yüzden güncellemenizi tavsiye ederim fakat 'ben risk almak istemiyorum, yapmaya çekiniyorum' derseniz teknik servise gönderip servisin yapmasını isteyebilirsiniz genelde servisler bu işlem için cihazı kabul ediyor ama bence güncellemeyi yapmanız için korkmanızı gerektirecek bir durum yok.

BIOS güncellemesini indirdikten sonra USB belleğe kurup BIOS ekranından (eğer BIOS destekliyorsa) güncellemeyi yapabilirsiniz. BIOS güncellemesinde genellikle risk oluşturan en büyük faktör elektrik kesintisidir fakat dizüstü bilgisayarlarda pil olduğu için elektrik kesilse bile cihazın pili olduğu için sorun olmaz. Güncellemeyi yapmadan önce cihazınızı tamamen şarj etmenizi tavsiye ederim ve prize bağlı olsun. Güncelleme sırasında cihaza müdahale etmediğiniz sürece de bir aksilik olma ihtimali oldukça düşüktür.

BIOS güncellemeleri cihaz kararlılığı için iyidir ve yeni ayarlar ile birlikte farklı özellikler de barındırabilir bu yüzden güncellemenizi tavsiye ederim fakat 'ben risk almak istemiyorum, yapmaya çekiniyorum' derseniz teknik servise gönderip servisin yapmasını isteyebilirsiniz genelde servisler bu işlem için cihazı kabul ediyor ama bence güncellemeyi yapmanız için korkmanızı gerektirecek bir durum yok.
Yapacağım fakat hangisini indirmeliyim?

Yanlış BIOS indirirsem ne olur emin değilim de

201
Güncel BIOS sürümünüzü paylaşabilir misiniz? BIOS ekranında bu bilgiyi bulabilirsiniz.
Yani bilgisayarın anakart modeli X513EPN bilgisayar modeli K513EP kafam karıştı.
201

Yani bilgisayarın anakart modeli X513EPN bilgisayar modeli K513EP kafam karıştı.
X513EPN arattım çıkmadı muhtemelen K513EP yazan güncellemeyi indirmem gerektiğini düşünüyorum.

201.
Yani bilgisayarın anakart modeli X513epn bilgisayar modeli K513ep kafam karıştı.

X513epn arattım çıkmadı muhtemelen K513ep yazan güncellemeyi indirmem gerektiğini düşünüyorum.

Cihazınızı ne zaman aldınız? K513EP model için son BIOS sürümü 28 Ocak 2022 tarihinde 311 sürümü olarak yayınlanmış. Eğer cihazınızı bu tarihten önce aldıysanız yüksek ihtimalle BIOS sürümü bu sürümden eskidir, güncelleyin. Fakat 311 sürümü ise zaten son sürümü kullanıyorsunuzdur güncellemeye gerek yok.

Ekran görüntüsü 2022-04-16 200954.png

BIOS ekranında BIOS sürümünüzü sol üstte bu şekilde görebilmeniz gerekiyor. Sürüm 311'den eski bir sürüm yazıyorsa BIOS'u güncelleyin.

Cihazınızı ne zaman aldınız? K513ep model için son BIOS sürümü 28 Ocak 2022 tarihinde 311 sürümü ile yayınlanmış. Eğer cihazınızı bu tarihten önce aldıysanız yüksek ihtimalle BIOS sürümü bu sürümden eskidir, güncelleyin fakat 311 sürümü ise zaten son sürümü kullanıyorsunuzdur güncellemeye gerek yok.

Eki Görüntüle 1362228

BIOS ekranında BIOS sürümünüzü sol üstte bu şekilde görebilmeniz gerekiyor. Sürüm 311'den eski bir sürüm yazıyorsa BIOS'u güncelleyin.
Şubat ayında almıştım güncelleyip tekrar yazıcam buraya.

Geri
Yukarı