Kablo yandı ve monitörden dumanlar çıktı

eyp_sahinn

Centipat
Daha fazla  
Oyun oynamak için PC'yi kurmuştum her şey hazırdı. Fişi taktım starta bastım bir süre ekran açık kaldı ana ekrana bir süre erişebildim daha sonra bir anda kablo ile güç girişi yerinden çok fazla alev aldı (1-2 saniye sürdü sonra söndü) daha sonra monitörden dumanlar geldi. Ben de korkudan hemen uzatma kablosunun kapatma tuşuna bastım. Baktığımda kablo yanmıştı ve büyük bir yarık vardı. Sizlere sorum şu, monitörden duman geldi. Bir şey olmuş mudur? (Önceden 1 kere tamir gördü.)

Kasaya veya bileşenlerine bir zarar gelişi midir? Tekrar açmaya korkuyorum ona da bir şey olabilir diye.

Arkadaşlar kasayı iyice kokladim fakat koku gelmiyordu dediginiz gibi PSU yuda kokladım orasında jelatini yeni sökülmüş bir PSU kokuyordu😪umarım bir şey olmamıştır simdi televizyona bağlayıp çalışıyor mu diye kontrol edeceğim. İlgileriniz için hepinize teşekkür ederim.

Kontrol et ama dikkat et.

Oyun oynamak için PC'yi kurmuştum her şey hazırdı. Fişi taktım starta bastım bir süre ekran açık kaldı ana ekrana bir süre erişebildim daha sonra bir anda kablo ile güç girişi yerinden çok fazla alev aldı (1-2 saniye sürdü sonra söndü) daha sonra monitörden dumanlar geldi. Ben de korkudan hemen uzatma kablosunun kapatma tuşuna bastım. Baktığımda kablo yanmıştı ve büyük bir yarık vardı. Sizlere sorum şu, monitörden duman geldi. Bir şey olmuş mudur? (Önceden 1 kere tamir gördü.)

Kasaya veya bileşenlerine bir zarar gelişi midir? Tekrar açmaya korkuyorum ona da bir şey olabilir diye.
Çok şanslı bi monitör olduğunu kabul etsek bile büyük ihtimalle yüksek dirençden dolayı ısınıp yangın çıkaran kablo fiziksel olarak iletkenlik özelliğini kaybettiği için çalışmayacaktır. Uzatma kablosu kullanırken çok dikkatli olmak gerekiyor yük altında düşük akımdan dolayı parçaları bozabilir yüksek direnç ve direnç oluşturan parçalardaki hatalar yangın çıkmasına sebep olabiliyor. Eğer sorun monitörde ise kasaya bir zarar gelmesi düşük ihtimal eğer sorun uzatma kablosudan ise kasadaki bilenşenlerin zarar görmesi ihtimal.

Arkadaşlar kasayı iyice kokladim fakat koku gelmiyordu dediginiz gibi PSU yuda kokladım orasında jelatini yeni sökülmüş bir PSU kokuyordu😪umarım bir şey olmamıştır simdi televizyona bağlayıp çalışıyor mu diye kontrol edeceğim. İlgileriniz için hepinize teşekkür ederim.

O anki korkunu tahmin edebiliyorum sana bir şey olmamış Allah'tan geçmiş olsun.

Korkmana gerek yok %99 sağlam kasan. Monitörden kaynaklı kısa devrenin kasaya yürüyüp oraya zarar vermesi milyonda bir ihtimal. O denli bir sıkıntı olsa sigorta çoktan atardı zaten.

Geri
Yukarı