Kablolu internete geçmeli miyim?

LeyzZ

Kilopat
Daha fazla  
Başlıkta soruyu sordum detayını şöyle açıklayayım. 1 hafta önce yeni taşındığımız eve 15 Mbps fibernet aldım. Laptopta oyun oynarken veya canlı yayın izlerken takılmalar hissediyorum. Önceden laptopun kendi Wi-Fi adaptörü ile bağlanıyordum şu anda ise ASUS USB-N14 kablosuz adaptörünü kullanarak bağlanıyorum ama sorunum aynı. Modeme yaklaşık 3.5 metre uzaklıktayım. Özellikle LoL oynarken bariz bir şekilde hissedebildiğim internet kopmaları yaşıyorum 15 20 saniyede bir lag giriyor kopma oluyor. İnternet servis sağlayıcısıyla görüştüm modeme gelen sinyalde herhangi bir sıkıntı olmadığını söylediler onlara ping testlerimi falan da attım ama o testler üzerinden değerlendiremeyiz vs dediler. Bunların üstüne ben ethernet kablosu ile internete bağlanırsam bu problemlerim sizce çözülür mü? Çözülürse alacağım kablonun kesinlikle CAT6 mı olması gerekiyor? CAT6 bir kablo alırsam benim laptopumdaki ethernet girişiyle veya modemimdeki ethernet girişiyle uyum sorunu yaşanma ihtimali nedir?

Bunların üstüne ben ethernet kablosu ile internete bağlanırsam bu problemlerim sizce çözülür mü?
Tahminimce evet fakat emin olmak için modeminizi xDSL istatistiklerini atarsanız daha kesin bir sonuç söyleyebiliriz. Ama büyük ihtimalle çözülecektir.
Çözülürse alacağım kablonun kesinlikle CAT6 mı olması gerekiyor?
Hayır fakat CAT5 kablo ile CAT6 kablo arasında çok büyük bir fiyat farkı yok diye biliyorum, bu yüzden CAT6 almanız daha iyi olur.
CAT6 bir kablo alırsam benim laptopumdaki ethernet girişiyle veya modemimdeki ethernet girişiyle uyum sorunu yaşama ihtimali nedir?
Bildiğim kadarıyla böyle bir şey yok.

Çok teknik bir cevap veremiycem fakat 3.5 metre var ise bir 10 metrelik bir kablo al pahalı çok pahalı değil masraf etmessin kafan rahat olur. Kopmaları yaşamazsın bende de aynı sorun oluyordu kabloyla hallettim.

Kardeşim modeme ethernet kablosuyla bağla labtopu dene denemeden bilemezsin sorunların çözülüp çözülmediğini.
Duruma göre burada tekrar durum güncellemesi yap.
Zaten modem kutusunda 1Mt'lik kablo oluyor genelde.

Kardeşim modem kutusunda kablo çıkıyor bir kontrol et test et boşu boşuna kablo parası verme dene eğer sorun kablodan ise kablo sipariş edersin.

192.168.1.1 adresi üzerinden bulabilirsiniz.
Malesef dediğiniz şey veya benzeri şeyleri bulamadım.
Kardeşim modem kutusunda kablo çıkıyor bir kontrol et test et boşu boşuna kablo parası verme dene eğer sorun kablodan ise kablo sipariş edersin.
Zaten 2 tane çıktı onlar çok kısa. Modemin ayrı bi yeri var oradan indiremiyoruz dışardan gelen kablo ancak oraya kadar yetiştiği için. Havada da test edemeyeceğime göre 😂.

Yeni konular

Geri
Yukarı