Kablolu kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kablolu kulak içi kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hem teknik olarak hem de tercih etmek bakımından soruyorum.

Kablosu değiştirilebilir modellerden almanızı tavsiye ederim.

MMCX veya 2 pinli olmak üzere çoğunlukla 2 tür kablo yaygındır,

Ayrıca hangi cihazda kullanacaksanız jak kısmını da ona göre alın.

Mesela 3.5mm standart ses çıkışlı cihazlarınız varsa 3.5mm ile sonlandırılmış kablo tercih edin,

Eğer 4.4, 2.5 mm gibi balanced çıkışları olan müzik çalarlarınız varsa o uçları tercih edin veya ana kabloda 4.4mm sonlandırmalı tercih edip 2.5mm ye veya 3.5mm ye dönüştürücü de kullanabilirsiniz,

3.5mm çıkışı olmayan iPhone modelleri için ise ya dönüştürücü kullanmalısınız ya da kablo ucunu o şekilde seçmelisiniz,

Teknik olarak ise her kulaklıkta yer alan empedans değeri, frekans aralığı, sürücü tipi, sürücü sayısı, kasa tipi vs gibi konuları dikkate almak gerekir.

Telefonda ve bilgisayarda kullanacaksanız 16 ohm ya da daha düşük empedanslı modelleri tercih etmeniz iyi olur. Ayrıca hassasiyet seviyesi (sensitivity) de 100dB ve üstü olsa iyi olur.

Yüksek empedans ve düşük hassasiyet zor sürülen kulaklık demektir.

Güçlü baslar istiyorsanız ya tek dinamik sürücülü ya da dinamik + balanced armatür sürücülü almanız iyi olur. Sadece balanced armatürlü olanların bas kalitesi basseverleri tatmin etmez,

Frekans aralığı olarak 20Hz - 20Khz aralığında ses üretebilmesi yeterlidir.

Son düzenleme:
Frequency Response onemlidir. Bunun yaninda kullanici deneyimi ve QC de onemlidir. Kablosunun degisimi de onemlidir. Cunku kablosu kopabiliyor, boyle durumlarda kulakligi cope atmak yerine kablosunu sokup yeni kabloyu takabilirsin.

Biraz zor ama bazi kulakliklara incelemelerde sound demo ekliyorlar, denk gelirsen dinleyebilirsin onlari.

Butce belirtirsen oneri yapilacaktir.

Kronik sorunu olmaması önemli. Boya atma gibi şeylerle karşılaşmamak için araştırmak lazım.

Ayrıca kutu içeriği de bir nebze önemli üst bütçede. Bazı kulaklıklara değişen uçlu kablolar, çok fazla slikon ve düzgün çanta veriyorlar. Değişen nozzle bile var bazı ürünlerde. Bunların olması elzem değil ama ilk alışverişiniz ise sizi çok para harcamaktan kurtarır.

En fazla 450, kablosu değiştirilebilir modeller için yeterli mi bu bütçe?

Dolar olarak 16.5 yapıyor Aliexpress'ten falan alsanız 450 TL'ye vergi kargo dahil ancak 10-12 dolarlık bir ürün alabilirsiniz demektir.

Pek de iyi bir kulaklık almak zor bu fiyata ama bakmak lazım uzun süredir chi-fi piyasasını takip etmiyordum ben de, belki yakın zamanda uygun fiyatlı birşeyler alıp kullananlar vardır.

Dolar olarak 16.5 yapıyor Aliexpress'ten falan alsanız 450 TL'ye vergi kargo dahil ancak 10-12 dolarlık bir ürün alabilirsiniz demektir.

Pek de iyi bir kulaklık almak zor bu fiyata ama bakmak lazım uzun süredir chi-fi piyasasını takip etmiyordum ben de, belki yakın zamanda uygun fiyatlı birşeyler alıp kullananlar vardır.
Hocam AliExpress'ten değil de teknoloji marketlerde olmaz mı ki? Mediamarkt, Vatan, Teknosa gibi yerlerde? Veya Turkcell, Türk Telekom, Vodafone gibi bayilerde?

Hocam AliExpress'ten değil de teknoloji marketlerde olmaz mı ki? Mediamarkt, Vatan, Teknosa gibi yerlerde? Veya Turkcell, Türk Telekom, Vodafone gibi bayilerde?

Yani genelde bahsettiğimiz fiyat aralığında çıkarılabilir kablolu ürünler Çin üretimi olduğu için ya Aliexpress'ten ya da TR'de satan üçüncü parti satıcılardan almalısınız.

Sonuçta Hepsiburada, Amazon.com.tr gibi yerlerdeki üçüncü parti mağazalarda da bu ürünler bulunabilir. Bütçeyi hiç esnetemiyor musunuz?

Geri
Yukarı