Kablonet modem değişikliği

Konu bir kaç aylık ama aynısını açmamak için buradan sorayım. Şu an Netmaster CBW-383Z4 ile benzer sorunu ben de yaşıyorum. Muhtemelen modemin wireless kartında/devresinde vs. sorun var çünkü kabloluda hızın neredeyse tamamını alıyorum, sorun yok. Siz modeminizi değiştirebildiniz mi? Bu "elimizde modem yok" mevzuunu Kablonet aylık kira alabilmek için kullanıyor diye düşünmeye başladım artık. Kendim müşteri hizmetlerini aramadım henüz ama internette pek çok başka yerde de yazmışlar çünkü aynı durumu. Kullanıcı olarak her yerde Kablonet'i tavsiye ediyordum ama bu mesele canımı sıktı epey.

Konu birkaç aylık ama aynısını açmamak için buradan sorayım. Şu an Netmaster CBW-383Z4 ile benzer sorunu ben de yaşıyorum. Muhtemelen modemin Wireless kartında/devresinde vs. sorun var çünkü kabloluda hızın neredeyse tamamını alıyorum, sorun yok. Siz modeminizi değiştirebildiniz mi? Bu "elimizde modem yok" mevzuunu Kablonet aylık kira alabilmek için kullanıyor diye düşünmeye başladım artık. Kendim müşteri hizmetlerini aramadım henüz ama internette pek çok başka yerde de yazmışlar çünkü aynı durumu. Kullanıcı olarak her yerde Kablonet'i tavsiye ediyordum ama bu mesele canımı sıktı epey.

Modem kalsın router kullanın Wi-Fi'yi routerdan alın.

Konu bir kaç aylık ama aynısını açmamak için buradan sorayım. Şu an Netmaster CBW-383Z4 ile benzer sorunu ben de yaşıyorum. Muhtemelen modemin wireless kartında/devresinde vs. sorun var çünkü kabloluda hızın neredeyse tamamını alıyorum, sorun yok. Siz modeminizi değiştirebildiniz mi? Bu "elimizde modem yok" mevzuunu Kablonet aylık kira alabilmek için kullanıyor diye düşünmeye başladım artık. Kendim müşteri hizmetlerini aramadım henüz ama internette pek çok başka yerde de yazmışlar çünkü aynı durumu. Kullanıcı olarak her yerde Kablonet'i tavsiye ediyordum ama bu mesele canımı sıktı epey.
Bütün ISS'ler kiralamaya geçti. Kiralık verdikleri Infinity modem güzel. Ya da modeminiz kalsın bridge yapıp router kullanın. O da mantıklı.

Evet bende aşırı şikayetciyim Türk Telekom'da dağıtı ile kullandığım zaman bile ping yapmazken bu Kablonet'te ping sıkıntısı yaşıyorum ne yapmam gerek bilemiyorum.

Evet bende aşırı şikayetciyim Türk Telekom'da dağıtı ile kullandığım zaman bile ping yapmazken bu Kablonet'te ping sıkıntısı yaşıyorum ne yapmam gerek bilemiyorum.
Ping modemden değil altyapıdan kaynaklı, kablonet'in kendi yurt dışı çıkışları yok biraz o da etki ediyor.

Ping modemden değil altyapıdan kaynaklı, Kablonet'in kendi yurt dışı çıkışları yok biraz o da etki ediyor.

Çözümü nasıl olacak peki? Rezalet bir durum ulan Xiaomi'nin dağıtıcısını kullanırken bile Türk Telekom'da 23 ms sabit alırken bu kablonette100 Mbps internette ping yaşıyorum arada GTA Online'den bile düşürüyor rezalet ya.

Çözümü nasıl olacak peki? Rezalet bir durum ulan Xiaomi'nin dağıtıcısını kullanırken bile Türk Telekom'da 23 ms sabit alırken bu kablonette100 Mbps internette ping yaşıyorum arada GTA Online'den bile düşürüyor rezalet ya.
Pek yapabileceğiniz bir şey yok. Online oyunlarda sorun yaşıyorum diye MH'yi arayın isterseniz. Kaça çıkıyor ping?

Pek yapabileceğiniz bir şey yok. Online oyunlarda sorun yaşıyorum diye Mh'yi arayın isterseniz. Kaça çıkıyor ping?

Kimse bağlı değilken ping hiç sabit olmuyor 70 80'lere çıkıp iniyor sonra 32 36 değerler arasında gidip geliyor ama hiç durmuyor ondan sonra birden 70 80'lere çıkıyor, biri bağlı olduktan sonra ise Instagram'da takılırsa eğer 200'lere kadar çıkıp iniyor yani anlıyacağınız ping hiç sabit değil sürekli değerler farklılık gösteriyor. Türk Telekom'da ise dağıtıcıyle bile 23 ms sabit alıyordum 20 Mbps intertnetle.

Bütün ISS'ler kiralamaya geçti. Kiralık verdikleri Infinity modem güzel. Ya da modeminiz kalsın bridge yapıp router kullanın. O da mantıklı.
Modem kalsın router kullanın Wi-Fi'yi routerdan alın.

MH'yi arayıp Infinity'yi ben de sordum, bizim modelden daha iyi olduğu için. Elimizde var dediler ama dediğiniz gibi kiralama olarak aylık faturaya ekliyorlar ve belli süre sonra mülkiyeti bize geçmiyor modemin. Mülkiyetini de geçtim, kira belli dönem sonunda bitse ona da tamam ama yok, kullandığımız sürece kira ödeyeceğiz. En az 7-8 senelik müşteri olduğumuzu ve atıyorum, bir bu kadar daha kullanacağımızı düşünürsek; 84 veya 96 ay boyunca aylık 6 TL'den toplam 504 ile 576 TL arası ek maliyet demek ki bu da pek mantıklı gelmiyor. Gerçi 7-8 yılda 500 küsür lira fazla görünmeyebilir ama enflasyon artıyor, sabit kalacağının da garantisi yok.

Aslında dışarıdan satın almayı da düşündüm ama Kablonet'in modemleri için seçenekler maalesef çok çok az, hem satıcı olarak hem de marka/model olarak. ADSL/VDSL olan ISS'ler gibi değil.

Neyse, herhalde bridge yöntemini deneyeceğim

Ping sorunu bende de var. Bazı rekabetçi oyunlarda 30-40 ping olduğunda seviniyorum. Ortalama 70-90 arası geziyor. 250-300 gördüğüm oldu. Hatta abartmıyorum, 1000 küsür de gördüm ama o anlık ekstrem bir durumdu tabii. Oyunlarda 100'ün üstünde ping olan sunucuları eleyince seçeneklerim de epey azalıyor.

Ya hadi neyse diyelim ki bu ping meselesine de tamam dedik, yine de Kablonetteki bu donanım sınırlılığı çok can sıkıcı. Bu konuda tüketici resmen mahkum edilmiş. Son bir kaç senedir pek Kablonet uyumlu modem satın alma ihtiyacı duymadığım için farkında değildim, bu sıkıntılar artık kalmamıştır diye düşünüp öneriyordum herkese ama bundan sonra bu durumu belirtmedem geçmem.

Geri
Yukarı