Kablonet ping sorunu

FearrFD2

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Nürburgring.
Daha fazla  
Selamlar iyi forumlar. Yaklaşık 1 ay önce internetim kesiliyor sebebiyle müşteri hizmetlerini aradım ve 4 yıldır kullandığım modemi değiştirdiler. Ancak bu yeni modemde ise 5.0GHz'ye bağlı olmama rağmen ara ara ping değerim yükseliyor. Bazen hatta oyundan düşme noktasına kadar geliyor ve bilgisayarın Wi-Fi kısmında "bağlı-internet erişimi yok" diyor ve internetim yaklaşık 1 dakika sonra geri geliyor. İnternette olan ping düşürme yöntemlerini denedim, hiçbiri işe yaramadı hala pingim vardı. Ve ek olarak Windows gezginini açtığımda bile oyundan düşüyorum bu neden olur? Ve bu internetimin ping sorununu nasıl düzeltebilirim? Veya arayüzden yapabileceğim ayarlar var mıdır?
Edit: Mahallenin internet kutusu evimin hemen aşağısında(ölçüm yaptığımda 45 metre yaklaşık uzaklık diyor)ve bu ping değerleri normal mi?

Son düzenleme:
Selamlar iyi forumlar. Yaklaşık 1 ay önce internetim kesiliyor sebebiyle müşteri hizmetlerini aradım ve 4 yıldır kullandığım modemi değiştirdiler. Ancak bu yeni modemde ise 5.0GHz'ye bağlı olmama rağmen ara ara ping değerim yükseliyor. Bazen hatta oyundan düşme noktasına kadar geliyor ve bilgisayarın Wi-Fi kısmında "bağlı-internet erişimi yok" diyor ve internetim yaklaşık 1 dakika sonra geri geliyor. İnternette olan ping düşürme yöntemlerini denedim, hiçbiri işe yaramadı hala pingim vardı. Ve ek olarak Windows gezginini açtığımda bile oyundan düşüyorum bu neden olur? Ve bu internetimin ping sorununu nasıl düzeltebilirim? Veya arayüzden yapabileceğim ayarlar var mıdır?
5 GHz, 2.4ghz ye göre daha düşük kapsama alanına sahiptir. Yani siz 2 oda arkadan 2.4 ghz ile 4 diş alıyorsanız, 5ghz ile 2 diş veya 1 diş alırsınız. 5Ghz de modeme yakın olduğunuzda 2.4 ghz ye göre daha hızlı kullanırsınız ama uzaklaştıkça yukarıda belirttiğim durumlar olabilir. Kablonetin netmaster modemleri biraz dandik diye çok fazla duydum. Bu sorun için router alabilirsiniz veya başka internet servis sağlayıcısı deneyebilirsiniz.

5 GHz, 2.4ghz ye göre daha düşük kapsama alanına sahiptir. Yani siz 2 oda arkadan 2.4 ghz ile 4 diş alıyorsanız, 5ghz ile 2 diş veya 1 diş alırsınız. 5Ghz de modeme yakın olduğunuzda 2.4 ghz ye göre daha hızlı kullanırsınız ama uzaklaştıkça yukarıda belirttiğim durumlar olabilir. Kablonetin netmaster modemleri biraz dandik diye çok fazla duydum. Bu sorun için router alabilirsiniz veya başka internet servis sağlayıcısı deneyebilirsiniz.
Önerdiğiniz router var mıdır?
Peki bu sorunu şu kapsama alanını artıran aletlerle çözebilir miyim?

Genel olarak keenetic marka stabil çalışır. Sakın tplink gibi dandik markalara paranızı harcamayın. Bütçenize göre:
https://www.hepsiburada.com/keeneti...-point-fiber-wifi-mesh-router-p-HBV00000N22OF (170 TL)

Bu model hem ucuz hem de marka olarak gayet güvenilir bir markadır. İlerde dsl internet kullanırım diyorsanız hem router hem normal modem görevi gören:

https://www.hepsiburada.com/keeneti...-fiber-mesh-wifi-modem-router-p-HBV00000MI5NJ (290 TL)

Evim geniş biraz daha iyi çeken modem lazım diyorsanız bir tık üstü:

https://www.hepsiburada.com/keeneti...uter-genisletici-access-point-p-HBV00000N22OJ (320 TL)

Bütçeniz daha fazla ise 500 TL bandına kadar Keenetic modemler var fakat ortalama 200-250 tl lik cihaz işinizi görür diye düşünüyorum. Bu arada kablonetin modemi her şekilde takılı kalıcak siz yeni alacağınız routerı bir ethernet kablosu vasıtasıyla kablonetin modemine bağlıyacaksınız. Router alırsanız kablonetin modem ayarlarından 2.4 ghz ve 5 ghz özelliklerini kapatmanız yararınıza olur. Bu şekilde sinyal karışıklığı dolayısıyla hız sıkıntısı yaşamazsınız. İyi forumlar.

Router alırsanız Netmaster modeminizi bridge moduna almanız gerekecektir. Bunu unutmayınız. Kapsama alanı arttırılar genellikle ping arttırır. Kaliteli bir router ile bu sorunu halledebilirsiniz. Ama dediğim gibi Kablonet altyapısında router kullanacaksanız Netmaster'İ bridge moduna almalısınız.

Geri
Yukarı