Kablonet pingler yüksek mi?

Bursadan testi yaptığımı belirtmek isterim.
Turksat Ankara: Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test
Turkcell Ankara: Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test 2 kere denedim ping hep yüksekti belki benden kaynaklıdır.
Göknet Ankara: Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test
Turkcell suncuları genelde yüksek çıkıyor bende de? Pingler hemen hemen aynı görünüyor. Sizi uğraştırdım kusura bakmayın ilginiz için teşekkürler.
Teşekkür ederim bilgi için. Bilerek gizlemedim sorun olmaz. 👍
Sİzin sonuçlarınız da hemen hemen aynı görünüyor. İlginiz için teşekkürler.
Şimdi şöyle bir durum var. Ben başka bir şehirde ikamet ediyorum. Ayrıca sizin o hattı gerçekten doğru deneyimlemeniz/test etmeniz sadece O hattı kullanarak mümkün olur, kaldı ki hat yeni kullananı yok. Şehrin diğer yanlarında bulunan kişilerin de test etmesi bir anlam ifade etmez çünkü konu yine başa sarıyor. Burada ancak genel sorulabilir ve genel olarak gördüğün üzere çok çok iyi durumda Türksat. Ayrıca çok daha hesaplı ben yerinde olsam düşünmezdim.

Diğer arkadaşların testlerinden de gördüğüm kadarı ile hemen hemen aynı gibi. Ben daha yüksek olur mu diye düşünmüştüm. Bu durumda kablonet e geçmek mantıklı görünüyor.

Kablonet müdürlüğünde görüştüğüme göre çatıdaki kutudan daireye bina içindeki uydu kablolarını kullanacaklarını söylediler. Bu durumda uydu iptal olacak. Hem uydu hem de kablonet i kullanabilmek için Combiner (buradan inceleyebilirsiniz) kullanıyorlarmış. Bunu kullandıklarında sinyalde kayıplar olur mu?

Son düzenleme:
Şubat 2020 de Türk Telekom 24 Mbit sınırsız taahhütü bitiyor. Oturduğum binada (Bolu) Kablonet altyapısı yeni kuruldu. 100 Mbit Akıllı Sınırsız tarifesine geçmeyi düşünüyorum. Fakat Kablonet'teki pinglerin yüksek olduğunu öğrendim. Çeşitli sunuculara hız testi ve traceroute testleri yaptım. Karşılaştrıma olması açısından sizden de aynı testleri yapmanızı rica ediyorum. Özellikle Bolu ve çevresinde kullanan varsa çok iyi olur.

Hız Testleri

Eki Görüntüle 459712

Traceroute Testleri

Eki Görüntüle 459713 Eki Görüntüle 459714 Eki Görüntüle 459715
Gayet Normal
Ekran Alıntısı.PNG

Ping miktarı "Hat zayıflama" değeriniz ile doğrudan alakalı bir durum. Saha dolabına olan yakınlık, yol üzerindeki gürültü faktörleri söz sahibi oluyor bu konuda. Erişim sağladığınız sunucu ile aranızdaki en zayıf halka, evinizden saha dolabına kadar olan aşamadır.

Modem arayüzü üzerinden hat değerlerinizi kontrol edip bina altyapısında bir eksiklik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz; gerisi tamamen ISS'in verdiği hizmete ve bölgenizde yaptığı altyapı çalışmalarına kalmış.

Şahsen Kablonet kullanmadım. Ama keşke Kablonet altyapısına sahip biri olabilseydim :) Çünkü ben genelde online oyun oynayan birisiyim. Gözlemlediğim kadarı ile en düşük pinglere sahip olan firma başta Superonline. İkinci ise net Kablonet'tir. Ayrıca yine gözlemlediğim gibi Kablonet kullanıcısı olup hız testleri yapan insanların kullandıkları hızları maksimum hızlarda görebildiğini gördüm. Örnek; 100mpbs bir hızı var ise hız testinde 98mpbs falan çıkıyor. Altyapın Kablonet destekliyor ise kesinlikle hiç düşünmeden abone olun.

Ping miktarı "Hat zayıflama" değeriniz ile doğrudan alakalı bir durum. Saha dolabına olan yakınlık, yol üzerindeki gürültü faktörleri söz sahibi oluyor bu konuda. Erişim sağladığınız sunucu ile aranızdaki en zayıf halka, evinizden saha dolabına kadar olan aşamadır.

Modem arayüzü üzerinden hat değerlerinizi kontrol edip bina altyapısında bir eksiklik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz; gerisi tamamen ISS'in verdiği hizmete ve bölgenizde yaptığı altyapı çalışmalarına kalmış.

Altyapı 2-3 sene önce yapıldı. Çatıdaki kablonet kutusuna fiber kablo gidiyor. Yani altyapı da bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı