Kablonun İnternete Etkisi

Vedo

Kilopat
Makaleler
2
Evimde 3 kişi kablosuz modeme kablosuz şekilde bağlanıyoruz. Diğer arkadaşlarım sadece interneti gezinmek için kullanıyor. Ben online fps oyunu oynuyorum. Tek ben kablosuz olarak modeme bağlandığımda gayet akıcı bir internet kullanıyorum ancak arkadaşların bilgisayarları internete bağlandığı anda, hiçbir işlem yapmasalar bile benim internetim aşırı yavaşlıyor. Hız testi 6 mbit gösteriyor ama oyun içi ani hız düşüşleri beni çıldırtıyor. Modemden kabloyla internet alsam acaba bir fark yaratır mı? Modeme olan uzaklığım yaklaşım 12 metre kadar. Arada 2 duvar var ve bu halde wi-fi full çekiyor. Yine de 12 metre kablo mu bağlasam daha iyi performans alırım yoksa şuan ki performans kabloya oranla daha mı iyi olur? Cevabınız kablodan yanaysa kaliteli kablo öneriniz varsa kalitelisini alayım. Ses sistemlerinde kablo kalitesi çok önemli oluyor, eminim burada da fark vardır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kablo > Wi-Fi

Modeminizin kalitesini gösterir biraz da bu durum. 6 Mbit gelmesi de saçma. Teknik servis çağırtıp ölçüm yapmasını iste. Büyük ihtimalle ana kablodan aldığınız hız da düşme oluyordur.

Kablolu internet ile FPS oyunları oynamak kablosuza göre büyük fark yaratacaktır senin için. Ayrıca hız paketiniz nedir? Eğer 8mbps ise 3-4 kişi için aynı anda bağlanmaya çalışmak işkence olacaktır. Keza aynı şekilde 16mbps. Tavsiyem 25 veya 50mbps'lik bir pakete terfi etmeniz olacaktır.

Bu arada modemden bulunduğun yere CAT5e kablo kullanırsan herhangi bir sorun olmayacaktır. Ne benim gibi ev içi de olsa köşelerden döndüreceğim dersen o zaman CAT6 tavsiyemdir.

Bu arada CAT5e olduğundan emin zira CAT5e Gigabit hız aktarımını desteklerken CAT5 Megabit hız aktarımını destekliyor. CAT6 zaten yapısı gereği Gigabit destekliyor.

Teknik servisle de bir görüşeceğim. Ayrıca kablo konusundaki yardımınız için teşekkürler. Bulunduğum yer maksimum 16 mbit destekliyor. Ben de o paketi aldım ancak gelen hız pek hoş değil. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı