Kablosuz interneti eve yayma

maks19

Hectopat
Arkadaslar masaustu bılgısayarımız var bılgısayarımıza ınternetı kablolu olarak vermeyı planlıyoruz. Aynı anda da evimizde interneti kablosuz olarak kullanmaya devam etmek istiyoruz.

Sorun şu ki bu modemlerde mümkün ama bizim modemimiz farklı bir odada (uzak) bilgisayarın bulunduğu odada telefon hat girişi yok, modemi bilgisayarın olduğu odaya kuramıyoruz. Bilgisayarlı oda da sadece priz çözümü var. Bizim hem bilgisayara kablolu hem eve kablosuz internet verme şansımız var mıdır evin içinde uzunca kablolar kullanmadan? Bilgisayarın bulunduğu odaya bir cihaz takıp o cihazdan bilgisayara kablolu vermek gibi. Hız kaybı çok az olarak bilgisayara vermek istiyoruz, amacımız bu.

Modemi bilgisayarın olduğu odaya koyup kabloyu kısaltabilirsiniz. Wi-Fi için de, prizden aktarım yapan, Wi-Fi Powerline denilen menzil genişleticiler var. Bunlardan kullanabilirsiniz.

TP-Link TL-WA850RE kullanıyorum. Bir nevi güçlendirici ama ethernet girişide var cihazra prize takıyorsun modemle eşleştiriyorsun. Sonra ethernet kablosunu bu güçlendiriciye takıyorsun diğer ucunuda bilgisayara. Ben digitürk de böyle kullanıyorum

Modemi bilgisayarın olduğu odaya koyup kabloyu kısaltabilirsiniz. Wi-Fi için de, prizden aktarım yapan, Wi-Fi Powerline denilen menzil genişleticiler var. Bunlardan kullanabilirsiniz.

Merhaba Asim,

Bu Wi-Fi repeater denilen aletler pingi resmen zirvelere cikariyor lakin. 5 GhZ repeaterler var onlardan öneririm ama maalesef bayagi bir pahalilar normallere göre. Kisacasi Wi-Fi ile baglayacaginiz aletlerle oyun oynamanizi pek önermem. Hayir benim basima geldi ordan biliyorum. :)

Modemi bilgisayarın yanına koyup, aradaki kabloyu uzatmanı tavsiye ederim. Bunu yapamıyorsan, internet kablosu girişi olan wifi repeater oluyor. Bunlardan alıp bilgisayarını internet kablosuyla bağlayıp, diğer cihazlarıda wifi ile bağlayabilirsin. Fakat burada alacağın repeater iyi olmaz ise oyunlarda sorun yaşayabilirsin.

Arkadaslar masaustu bılgısayarımız var bılgısayarımıza ınternetı kablolu olarak vermeyı planlıyoruz. Aynı anda da evimizde interneti kablosuz olarak kullanmaya devam etmek istiyoruz.

Sorun şu ki bu modemlerde mümkün ama bizim modemimiz farklı bir odada (uzak) bilgisayarın bulunduğu odada telefon hat girişi yok, modemi bilgisayarın olduğu odaya kuramıyoruz. Bilgisayarlı oda da sadece priz çözümü var. Bizim hem bilgisayara kablolu hem eve kablosuz internet verme şansımız var mıdır evin içinde uzunca kablolar kullanmadan? Bilgisayarın bulunduğu odaya bir cihaz takıp o cihazdan bilgisayara kablolu vermek gibi. Hız kaybı çok az olarak bilgisayara vermek istiyoruz, amacımız bu.

Ben şöyle yapmıştım:

Eğer modeminizin kablosuz özelliği varsa, bu modemle interneti kablosuz olarak dağıtın. Uygun modları olan bir access point ile bu dağıttığınız interneti kablosuz olarak alıp PC'ye kablolu verebilirsiniz. Benim kullandığım bu linkteki TL-WA801ND Access point'te Client özelliğini kullanmam gerekti. Benim tarif ettiğim bağlantı şu:

Untitled Diagram.jpg

Ama tabi maalesef bu yöntemde AP cihazı modeminizden kablosuz olarak bağlantı alacağı için ping sorunu olabilir. Daha hızlı bağlantı için modemden masaüstü bilgisayara kablolu bağlantı almak daha iyi, onun için de kablo uzatmanız gerekir veya arkadaşların bahsettiği priz çözümlerinden başka yol bilmiyorum açıkçası.

Evet aslında internetimiz kablosuz çekiyor sorun yok ama oyunlarda internette indirmelerde sürekli kayıp oluyor bu canımızı sıkıyor. Bahsettiğimiz bağlantı şekillerini düşündüm arkadasların dediği gibi pingi çok yükseltiyor. Modemi bilgisayarın yanına taşıma şansımız yok çünkü oda da giriş yok. Büyük bir sıkıntı açıkcası

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı