Kablosuz temel ayarları nasıl olmalı?

Xeytan

Hectopat
Yer
Cheyenne
Merhaba,
Bugün eve internet bağlattım, 2.4 GHz ve 5 GHz var, bunlarda kanal genişliği 2.4 GHz'de 40 iken 5 GHz olan kısımda 80'e kadar çıkıyor ve kanal kısmında da 2.4 GHz'de 13'e kadar var onu otomatik olarak seçili bıraktım. Bu ayarları nasıl yapmam gerekiyor?
Sadece 5 GHz'i açık bıraksam olur mu 2.4 GHz'yi devre dışı bırakıp? Nasıl yapmalıyım?
Bir de 5GHz'nin sinyali daha düşük gözüküyor 2.4 GHz'ye kıyasla.

Bir de Steam'den 2.8 Mb/Sn kadar indirme yapıyor, 24 Mbps satın almıştım normal mi?

Modem: TP-Link

Son düzenleyen: Moderatör:
Kanal otomatik olması daha iyi evet eğer ayarı varsa hem 2.4GHz hem 5GHz yap her cihaz 5GHz desteklemez o yüzden sadece 2.4GHz de olması daha iyi olabilir. 24 Mbps için 2.8 Mb/Sn olması gerektiği gibi herhangi bir sorun yok. 5GHz 2.4GHz'ye kıyasla daha düşük menzili vardır ama hızlı internetlerde daha hızlı kablosuz sağlar sizin için 2.4GHz yeterli.

Kanal otomatik olması daha iyi evet eğer ayarı varsa hem 2.4GHz hem 5GHz yap her cihaz 5GHz desteklemez o yüzden sadece 2.4GHz de olması daha iyi olabilir. 24 Mbps için 2.8 Mb/Sn olması gerektiği gibi herhangi bir sorun yok.

Çok teşekkür ederim.
Hem 2.4 GHz hem de 5GHz açık mı dursun yani hocam, yoksa birini kapatıp öyle mi kullanayım.

Yani modeme ne kadar yakın olursam 5GHz'den o kadar verim alabilirim öyle mi?

Evet hocam ama çok da yakın olmanız gerekmiyor 2.4GHz 600 Mbps'ye kadar hız destekliyor 5GHz 1300 Mbps'ye kadar hız destekliyor Türkiye'de bu hızları görmek çok mümkün olmadığı için genelde 2.4GHz yetiyor.

Yani modeme ne kadar yakın olursam 5GHz'den o kadar verim alabilirim öyle mi?

Birde kanal genişliklerini 40 ve 80 mi yapayım? yoksa 2.4 Ghz için 20 mi olmalı?
Hocam maalesef o konuda pek bilgim yok varsayılan halde bırakmanızı tavsiye ederim.

Evet hocam ama çok da yakın olmanız gerekmiyor 2.4GHz 600 Mbps'ye kadar hız destekliyor 5GHz 1300 Mbps'ye kadar hız destekliyor Türkiye'de bu hızları görmek çok mümkün olmadığı için genelde 2.4GHz yetiyor.

Hocam maalesef o konuda pek bilgim yok varsayılan halde bırakmanızı tavsiye ederim.

Kanal ve kanal genişliklerini oto olarak bıraktım hocam, desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Auto'da durabilir illa değiştireceğim diyorsan Wi-Fi analyzer indirip etrafında hangi kanal yoksa veya en az hangi kanal varsa o kanalı seç.

Geri
Yukarı