Kaç saat ve nasıl ders çalışmalıyım?

Shadow X

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, YKS sınavına hazırlanıyorum ve 0'dan TYT ve AYT'yi bitireceğim, TYT ve AYT bilgim iyi ama yine de içim rahat değil. Her gün 2 ders okul kursu+ cumartesi günü 8 ders kurs var. Eve 18.00'da geliyorum. Eve geldikten sonra kaç saat çalışırsam yeterli olur? Ayrıca nasıl bir yol izlemeliyim?

Kaç net geliyor? Eğer netlerin iyise bol bol deneme çöz eksiklerini kapat, eğer netlerin düşükse aç kitabı bilmediğini düşündüğün konuya çalış. Belli bir saat veremem gidebildiğin kadar git.

Kaç saat değil, verimli çalışıp çalışamadığın önemli. 5 saat boyunca durmaksızın matematik soruları çözebilirsin fakat bunların hepsi faktöriyel olursa hiçbir işine yaramaz.

Konuları baştan bitireceğim diyorsun. Konu anlatımı takibi -> takip sırasında pekiştirici soru çözümleri -> eksik kısım tespiti -> eksiklerin üstüne gitme şeklinde öneririm konu çalışacağın günler. Bunun dışında konuları öğrenmeye devam ettikçe pekiştirmek ve aşinalığını kaybetmemek için bildiğin konulardan karışık ve tercihen daha zor soru çözümleri de yapabilirsin.

Şu kadar saat çalış, şu kadar soru çöz diyen adamları dinleme.

Hedefini öğrenebilir miyim?

Diş hekimliği, olmazsa oyun tasarımı düşünüyorum hocam.

Kaç net geliyor? Eğer netlerin iyise bol bol deneme çöz eksiklerini kapat, eğer netlerin düşükse aç kitabı bilmediğini düşündüğün konuya çalış. Belli bir saat veremem gidebildiğin kadar git.

En son denemede 45 yaptım hocam, sizce başlangıç için iyi mi?

Son düzenleme:
Günlük ilaç kullanıyormuşsun gibi 20-30 paragrafı sabah derse başlamadan önce çöz. Sınava kadar da bu rutini aksatma. Gün gelir 20-30 soru çözemeyeceğin zamanlar olsa dahi mutlaka 5-10 demeden paragrafsız gün geçirme.

Belli bir planın olsun. O gün hangi derslere çalışacağın belli olsun ve ekstrem durumlar hariç o programı aksatmamaya çalış.

Kendini rekabet içine sok. Bunun için bir, iki arkadaşın olsa iyi olur. Onlarla birlikte çalışır onlarla birlikte kütüphaneye gider gelirsin. Ben sınava hazırlanmadan önce kütüphane alışkanlığım hiç yoktu. Ev de müsait olduğu için hiç ihtiyaç duymamıştım. Ama sınav senemde öyle zamanlar oldu ki ders çalışma isteğimin kaybolduğu anlar olmuştu. İşte bu tür durumlarda gerek dershanenin kütüphanesi olsun gerek halk kütüphaneleri olsun sık sık gittiğim yerlerdi. Orada çalışan başka insanları görmek beni de ateşliyordu. O yüzden kütüphane alışkanlığını kendine kazandırabilirsin.

Gün içerisinde kendine de vakit ayır. Paso kafan dersle meşgul olmasın. Arada kafayı dağıtmak iyidir. Ama derssiz gün geçirmemeni tavsiye ederim. Az ya da çok mutlaka sınav haftasına kadar götürmen lazım bu ders çalışma sürecini. İstikrarlı ol, planlı ol.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı