Kadercilik doğru mudur?

145773

Hectopat
Makaleler
2
Bir forumda konu açtım. Harvard'da okumak istiyorum. Koç Lisesi'nden Harvard inşallah. Dedim işte başarılarım bunlar falan MAA madalyam falan derken (ego değil yani kabul edilir miyim diye) birkaç arkadaş yazdı işte kabul alırsan burs kolay ama adamın birisi şöyle yazdı:

Harvard biraz üst derecede bir hedef olmamış mı? (Her türlü hedefe saygılıyım ama yazmadan duramadım.)
[TBODY] [/TBODY]

Dedim acaba neden böyle yazdı sonra devamı geldi:

"Benim de kendi çapımda hedeflerim var. Mesela Ilber Ortaylı gibi bir şahsiyet olmak... Şu an Zaman Kaybolmaz adında ona ait bir söyleşi kitabı okuyorum işte ona hayatıyla ilgili sorular falan soruyorlar vs. Okudukça görüyorum ki onun gibi biri olmak benim için bir hayal. Bir kere adamın doğduğu ortama bak: Babası ta o zamanlarda "Uçak Mühendisi" annesi de çok kültürlü bir hanım hatta DTCF'de filoloji falan okutuyor herhalde bir aralar. Adam Türkçe, Rusça ve Almanca duyarak büyüyor. Bu adamlar gerçekten kalifiye insanlar. Evde akşam oturulunca konuşulan konulara baktıkça iç çekiyorum. Ev o dönemin her milleten üniversite hocaları, konsolosları gibi bilgili insanlarıyla dolup boşalıyor. Daha yazamadığım birçok avantaja adam doğuştan sahip. E zaten kapasite desen azim desen maşallahı var. Işte böyle bir ortamda yetişmiş. Kendi imkanlarımla kıyasladığımda durum belli zaten. Ama bu benim kendi çapımda ilerlememe mani değil elbette. Bu noktada şuna değinmek istiyorum ki, insanlara çizilen kaderde herkesin bir üst sınırı mevcut. Bunu Yaradan böyle çizmiş. O yüzden her zaman manasız, ayakları yere basmayan hedeflerden uzak durmaya dikkat ederim/etmeliyiz. Harvard olmayabilir ama herhangi bir eyalet üniversitesi neden olmasın? Şimdi bazıları burda "Işte insanlar hayal etti de ilerleme kaydetti insanlık bla bla..." edebiyatı yapmasın. Gerçekçi olmak her zaman iyidir.

Bir de tekrarlıyorum, büyük şahsiyetlerin hayatlarını oku sonrasında bu "Başarılarım." dediğin şeyler gözünde nasıl küçülecek göreceksin."

Ben şahsen çok kırıldım. Benim de ailemin 2000 TL gibi bir geliri var. Nikola Tesla'nın babası papazdı benim babam öğretmen. Ben Nikola Bey'le tarihi şartlar dışında tek farkın bu olduğunu düşünerek çalıştım hep hayatım boyunca ama böyle insanlar beni üzüyor. Sizce bu kadercilik doğru mudur? O zaman niye Nikola Tesla kadere teslim olmamıştı ?

Büyüklerim bir bakın.

@ShadYaqz @GCN @Because Im Batman @Recep Baltaş @Ali Güngör @er36po @Nazım Paşa @Frosa

Hedeflediğin yolda illa önüne taş çıkacaktır. O bahsettiğimiz büyük insanlar başka gezegenden mi geldi? Hayır. Onlarda bizim yaşadığımız yerlerden geldi. Onlarda oralara gelmek için mücadele etti. Hedeflerin gerçekçi olduğu sürece yolundan şaşma. Karşına çıkan insanların düşüncelerinden fikir al ama hedefinden vazgeçecek kadar önemseme.

Her zaman kaderini değiştirmen senin elinin altında. Kaderimde bu varmış deyip teslim olmak saçmalıktan başka bir şey değildir.

Hedeflediğin yolda illa önüne taş çıkacaktır. O bahsettiğimiz büyük insanlar başka gezegenden mi geldi? Hayır. Onlarda bizim yaşadığımız yerlerden geldi. Onlarda oralara gelmek için mücadele etti. Hedeflerin gerçekçi olduğu sürece yolundan şaşma. Karşına çıkan insanların düşüncelerinden fikir al ama hedefinden vazgeçecek kadar önemseme.

Her zaman kaderini değiştirmen senin elinin altında. Kaderimde bu varmış deyip teslim olmak saçmalıktan başka bir şey değildir.

Sağolun böyle kişilerden bunları duyunca umutsuzluğa kapılıyorum anlamsız bir şekilde.

Hocam geçin bunları. Bir tane adam imkanım yok kaderim bu diye salmış kendini. Suçlu olduğunu biliyor ama suçluluk duygusunu azaltmak için sizede yapmayın diyor. İmkânlar tartışılır ama azim tartışılamaz. Siz isterseniz herşeyi yapabilirsiniz.

Hayat bir oyundur. Karşına böyle engeller çıkmasa nasıl level atlayacaksın?

Hocam geçin bunları. Bir tane adam imkanım yok kaderim bu diye salmış kendini. Suçlu olduğunu biliyor ama suçluluk duygusunu azaltmak için sizede yapmayın diyor. İmkânlar tartışılır ama azim tartışılamaz. Siz isterseniz herşeyi yapabilirsiniz.

Hayat bir oyundur. Karşına böyle engeller çıkmasa nasıl level atlayacaksın?
Elinize yüreginize sağlık aynen kopyaladım yapıştırdım. Ben de mi böyle olurum acaba derken bana yardımcıoldunuz hepinize gerćekten teşekkürler.

Daha önce de söyledim. Kader denilen olguyu çok yanlış anlıyor insanlar ve çok yanlış anlatılıyor. İnsanlar sadece doğdukları yeri, doğdukları zamanı, ailesini, tipini, öleceği zamanı ve benzeri şeyleri seçemezler. Geri kalan her şey insanların kendi seçimleridir. Karşına 2 yıl çıkar ve istediğini sen seçersin. Bazen karşına onu seçme diyen çıkar ama sen seçmeye kararlıysan yolundan kim ayırabilir. Bugün zengin olan insanların çoğunun varlığı ailesinden mi gelmiştir? Bir araştır bakalım. Çok yemek yersin kilo alırsın, azim edersin zayıflarsın. Yok ben yemesem de kilo alırım, zayıflayamam diye bir şey yoktur. Maalesef günümüz koşullarında işin içine haram girmeden zengin olunmuyor. Ama çok azim ederek bir yerlere gelirsen, çok zengin olmasan bile hayatın boyunda maddi açıdan iyi yaşayabilirsin. Uzun lafın kısası kimse asla vazgeçmesin. Çünkü vazgeçmek zayıflıktır.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı