Kadının Özgürlüğü Denilen Şey...

Dark Knighht

Kilopat
Makaleler
18
Daha fazla  
Aslında bu konuyu gece açacaktım fakat fırsat bulamadım ve sabah uyanır uyanmaz konuyu açtım. Sayın @Recep Baltaş Kadının özgürlüğünden bahsederken "Saçını özgürce dalgalandırması" diyor. Kadının özgürlüğü demek kendisi istediği şekilde gösterebilmesi demek midir? Şimdi şu videoyu izleyin ve daha sonra söyleyeceklerimi daha iyi anlarsınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İnsanlara başörtüsünün yada peçenin yada kadınların dış güzelliklerini önlemek amacıyla kullanılan herhangi bir şeyin gerekli olduğunu, bunun diğer erkeklerin gözleriyle taciz etmesinin önüne geçeceğini söylediğinizde, insanlar; "Elin abazası saçtan haz alıyorsa na'palım" tarzında açıklamalar öne sürüyorlar. Ve genel olarak insanlar, kadın özgürlüğünden kadının özgürce istediği şekilde giyinip, makyajını yapıp sokağa çıkabilmesi gibi algılıyorlar. Şimdi size sormak istiyorum, bir kadın neden (hele ki evli bir kadın) neden dışarı çıkarken/işe giderken, özel seçtiği kıyafetleri giyiyor, yada özene bezene makyaj yapıyor?

İşe giden bir kadın düşünün, hele ki erkeklerin çokça olduğu ofis tarzında bir iş yeri. "Özgür kadın" denilen şahıs, sabahleyin makyajını yapıyor, dizlerinin üstünde veya altında eteğini giyiyor dekolteli veya değil gömleğini giyiyor ve işe gidiyor. Akşam eve geldiğinde elini yüzünü yıkıyor, üstüne pijama/eşofman neyse giyiyor ve kocasını karşılıyor.

Bir soru daha, hangi erkek karısı/kızı/ailesi hakkında ahlaksızca konuşulmasına, onla ilgili arzularda bulunmasına sesini çıkartmadan yaşayabilir?

Daha da ilerisine gidelim, günlük yaşamdaki değil biraz daha ileri noktada bir örnek. "Kadının özgürlüğü" "istediği şekilde kendi hakkında karar vermesi" buna benzer bir şey anlaşılıyor değil mi? Peki buna erkekleri cezbetmek, onlara herhangi bir şeyi satmak, pazarlamak için yarı çıplak reklam çekmelerini de kapsıyor mu? Kendisini karşı cinste arzular uyandıracak şekilde pazarlanması, vücut hatları, vücut güzelliğinin ön plana çıkarılması, bunlar özgürlük mü oluyor? Yani kendisini pazarlaması.

O zaman ahlaksızlık ne oluyor? Neye göre ölçülüyor? Kadına verilen değerin yüksek olması neye göre oluyor? Eğer ben bir kadınla evlenmiş isem neden o kadın başka erkeklere güzel görünmek için bir takım şeyleri yapıyor?

Biraz daha ağır fakat belirgin bir örnek daha vereyim. Eminim Victoria's Secret denilen şeyde özgür kadınlardan oluşuyordur değil mi? Özgürler sonuçta istedikleri kararı verebilirler. Sizce Victorias Secret gösterilerinde erkekler "Bu gecelik çok güzel görünüyor, eşime alayım" tarzında bir amaçla mı izliyor? Kadınları geçtim zaten, onlar böyle bir şeyi izlemeye giderek buna seslerini bile çıkarmayı bırak, bir parçası oluyorlar.

Tekrar soruyorum, ahlak bunun neresinde? Hangi insan evladı böyle bir rezillikten gurur duyar? O zaman fahişe olarak çalışması ne oluyor? Bu da özgür kararlardan biri değil mi?

Size bir örnek vereyim, (İsimler ve yer maalesef zayıf hafızamdan silinmiş) Karadeniz'de şehrin bazı yerlerinde "Rus pazarı" kurulurdu. Bu Rus pazarlarında Rus kadınlar bir şeyler satardı. Fakat nedendir bilinmez buraya bir şey almaktan çok "seyretmeye" gelen erkekler oluyordu. Nedeni ise oraya gelen erkeklerin kadınların o "özgürce" giydiği kıyafetleri sayesinde onları gözleriyle taciz etmekti. Karadeniz bundan yakın bir zaman önce resmen fuhuş yeriydi. Kadınlar artık isyan ediyordu erkeklerinin eve gelmemesinden. (İsmini ve hangi şehirde olduğunu hatırlayamadığım) Bir kişi ise eğer belediye başkanı olursa genelevleri kapatacağını söyledi. Bunun üzerine sanat dünyasından bir kadın hemen ayaklandı "Olur mu öyle şey, kadının özgürlüğüdür şudur budur vs." buna karşı çıktı. Belediye başkanı ise, çok isterse gelip genelevde kendisinin çalışabileceğini söyledi.

Bu yazımı sadece Recep Baltaş için değil, bu düşünce ve zihniyette olan herkes için yazdım. "Kadın özgürlüğü" demek kadının kendisini pazarlaması, diğer erkeklerin hakkında ahlaksızca düşünceler kurmasına sebep olacak şekilde kendini göstermesi değildir!

"Özgürlük", başkalarını engellemeden istediğini yapmaktır. Bir kadın özgürse istediği şekilde giyinir, istediği gibi makyaj yapar. Buna "açık" giyinmek de, "kapalı" giyinmek de dahil. Victoria's Secret'a çıkanlar zorla mı çıkarılıyor? Kendi isteğiyle çıkıyorlar ve bir rahatsızlık duymuyorlar. Eğer siz bunu istemiyorsanız onların özgürlüğünü engellemiş olursunuz. Sonuçta istedikleri şeyi yapıyorlar. Çarşaf giyiyorsa da bir şey diyemezsiniz. Banane, sonuçta istediği şeyi yapıyor.

Burada sorun, başkalarının yüzünden istediği gibi giyinememesi, davranamamasıdır. Eğer bu oluyorsa o zaman özgürlük olmaz.

Bu konuda tartışılacak çok şey olabilir ancak zamanım yok bu yüzden sana naçizane şu tavsiyeyi vereyim. Kadınları giyim tarzına ve makyajına göre ahlaksız addettiğin bu tip dar görüşlerini senden fiziksel açıdan daha güçlü birinin yanında söyleme. Tatsız şeyler olur.

Zaten bu tarz düşünceler sayesinde ülekede ahlak diye bir şey kalmadı, 9-10 değil 7-8 yaşındaki çocuk bile sevgiliden bahseder oldu. Kadının özgür seçimi kendisini seks objesi olarak göstermesine, etrafındaki ve toplumdaki insanların ahlakını bozmasına da izin veriyor mu? Eğer bahsettiğim şeyleri sizin mideniz kaldırıyorsa ben daha bir şey demiyorum. Burada tartışmak amacım değil, bu düşünce de olup olmadığınızı merak ettim, ve evet ne yazık ki insanlar böyle bir şeye göz yumacak kadar körleşmiş ve ahlak kavramından uzaklaşmış. O zaman çocuğunuzun bulunduğu bir sokakta, insanların sokak ortasında sevişmeleri, çiftlerin öpüşmeleri sizin hiç zorunuza gitmeyecek, çocuğunuzun bunları görmesine engel olmayacaksınız.

Eğer sizde ailenize yukarıdaki gibi sözlü tacizlerin yapılmasını normal görüyorsanız, o zaman sorun yok.

Yahu siz erkeklere kadinin bir seks objesi oldugu fikrini asilarsaniz, kucuk yaslarda karsi cins ile arkadas olmalarini engellerseniz veya yasaklarsaniz o cocuklar buyudugunde kadini yalnizca seks objesi olarak gorur. Bir kadin ve bir erkek yalnizca arkadas da olabilir bunun farkina varin. Kadinin istedigi gibi giyinmesi erkegin cinsel acligi veya sapikligi yuzunden engellenemez. Once erkek kendine hakim olmasini bilmelidir. Her gecen kiza veya kadina laf atip gozleriyle tecavuz edip sonra kendi karisina veya kizina laf atilinca aslan kesilen erkekler yuzunden bu ulkede kadin erkek iliskileri su anki durumunda.

Ahlak demissiniz. Kimin ahlaki ve neyin ahlaki ? Sizin ahlak anlayisiniz baska birinde olmak zorunda degil. Dini ahlak derseniz herkes islam dininin mensubu olmak zorunda degil ve hatta bir din mensubu olmak zorunda degil. Siz inaniyorsaniz saygi duyarim. Ta ki kendi dogrularinizi benim gibi sizinle ayni dini goruse sahip olmayan insanlara zorla kabul ettirmeye calisana kadar. O noktada bunu yapan insan ister musluman olsun, ister hristiyan, ister yahudi, ister budist ve ister ateist, benim o insana saygim biter. Kisinin ahlaki sinirlari kendisidir. Nasil ki vucudunu kapatan bir kadin istedigi gibi dolasabiliyorsa sokakta, vucudunu sergilemek isteyen kadin da sergiler. He ben bunu uygun buluyor muyum ? Hayir. Zaten hayatimda bulunmus veya bulunan arkadas veya sevgili anlaminda hicbir kadin bu sekilde bir dusunceye sahip degildi. Cunku o sekilde bir dusunceye sahip olan bir kadini hayatima kabul etmedim, arkadaslik kurmadim. Bu benim tercihimdi.

Sokak ortasinda sevisiyor dedikleriniz ne yapiyorlar ? Soyunup seks yapiyor degiller. Opusuyorlar, sariliyorlar. Opusmekten korkmayin yahu ! Birbirini cok seven iki insan opusur ! Oper koklar sevdicegini ! Sarilir ona usudugunde ! Opusmek ahlaksizlik mi ? Cocugunuz gorunce ne yapiyor sanki ? Siz cocugunuza birisini opmenin onu cok sevmenizle alakali oldugunu ogretmezseniz cocuk nereden bilecek ? Evlendiginde karisini opmeyecek mi ? Bunu sadece karisi oldugu icin veya cinsel iliski sirasinda mi yapacak ? Yoksa cok sevdigi icin mi yapacak ?

Turk insanlarinin cogu severek evlenmedigi icin cocuklarina sevgi ne demek ogretemiyorlar. Cocuk anne babasinda sevgi ve ask gormuyor, yalnizca para ve (seksin ne oldugunu anlayabildigi yasa geldiginde)seks icin birlikte oldugunu dusunuyor. Onun da evlenme ve aile kriteri bu oluyor ne yazik ki...

Bu kadar yazdigimin ozeti sudur ki; kimse sizinle ayni ahlaki sinirlara sahip olmak zorunda degildir. Din, ahlak, kadin diye ugrastigimiz kadar yararli seylerle ugrassaydik bu ulke cok farkli yerde olurdu...

Ayrica "Kadinin Ozgurlugu" diye bit konu mu olur ? "INSANIN OZGURLUGU"nu tartismaliyiz tarsisacaksak ! Erkek insan da kadin degil mi ?

Iyi gunler dilerim...

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı