Kadınlar Günü Kutlanmalı mı?

Dünya Tuvalet Günü ne ya? Tuvaletlerin varlığını falan mı kutluyoruz?
Tuvaletlerin hijyenik bir yer olması gerektiğiyle ilgili bilinçlendirmeymiş amaçları. Erkekler günü de Tuvalet Günü'yle eşdeğer falan.

Arkadaşlar selamlar. Öncelikle konu hassas olduğu için şimdiden herkesi düşünceli olmaya ve fikirlerimizi güzelce paylaşmaya davet ediyorum. Arkadaşlar, bana Kadınlar Günü'nün kutlanması saçma geliyor. Vikipedi Kadınlar Günü'nden "Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından bu şekilde tanımlanmış olarak her yıl 8 Mart'ta kutlanan uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Dünya Kadınlar Günü, kadın hakları hareketinde bir odak noktasıdır." şeklinde bahsediyor. Cinsiyet, hak ve özgürlükler konusunda eşit olmamızı tabii ki destekliyorum, destekliyoruz ancak bu günün kutlanması amaca ters düşmüyor mu? Kadınlar erkekler eşitse, kadınlar çalışabiliyorsa, özgürlerse biz bunu neden kutluyoruz? Bu zaten olağan bir şey değil mi? Olması gereken şeyleri sürekli bu böyle olmalı şeklinde söyleyip kutlamak kadınları küçük düşürmüyor mu? Cinsiyet eşitliği vs. bunları zaten biliyorsak destekliyorsak lafının bile geçmemesi lazım değil mi? Yanlış anlayamayın lütfen, yalnızca bana garip geldi. Sizin fikirlerinizi öğrenmek istedim. İyi günler dilerim.
Söylediklerinde haklısın, daha doğrusu haklı olabilirdin. Fikir olarak herkes kadınların erkeklerle eşit olduğuna inanıyor. Fakat pratikte öyle olmuyor nedense. Biliniyor, destekleniyor ama uygulanmıyor. Hayatın diğer alanlarında kadınlara kadın kimliğiyle değil de sıradan insan kimliğiyle muamele edilmiyor ki. Gerçekten dediğin dünyada yaşasaydık evet, küçük düşürücü olurdu. Bana sorarsanız yine de öyle. Fakat bu mücadele ve dayanışma gayesini de anlamak durumunda herkes.

Kutla geç bu kadar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kadınlara su satmayan markete ceza verilmedi! Açık konuşmak gerekirse sevindim habere. 😄 Ve yanlış hatırlamıyorsam kadınlara değil terör propagandası yapanlara satmıyordu yanlışım olabilir düzgün bir dille hatırlatınız lütfen linç etmeyiniz.

Arkadaşlar selamlar. Öncelikle konu hassas olduğu için şimdiden herkesi düşünceli olmaya ve fikirlerimizi güzelce paylaşmaya davet ediyorum. Arkadaşlar, bana Kadınlar Günü'nün kutlanması saçma geliyor. Vikipedi Kadınlar Günü'nden "Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından bu şekilde tanımlanmış olarak her yıl 8 Mart'ta kutlanan uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Dünya Kadınlar Günü, kadın hakları hareketinde bir odak noktasıdır." şeklinde bahsediyor. Cinsiyet, hak ve özgürlükler konusunda eşit olmamızı tabii ki destekliyorum, destekliyoruz ancak bu günün kutlanması amaca ters düşmüyor mu? Kadınlar erkekler eşitse, kadınlar çalışabiliyorsa, özgürlerse biz bunu neden kutluyoruz? Bu zaten olağan bir şey değil mi? Olması gereken şeyleri sürekli bu böyle olmalı şeklinde söyleyip kutlamak kadınları küçük düşürmüyor mu? Cinsiyet eşitliği vs. bunları zaten biliyorsak destekliyorsak lafının bile geçmemesi lazım değil mi? Yanlış anlayamayın lütfen, yalnızca bana garip geldi. Sizin fikirlerinizi öğrenmek istedim. İyi günler dilerim.
Bu böyle olabilirdi haklı olabilirdin ki kısmen haklısın da, ama yüzyıllardır kadınların erkeklerden (aynı seviyedeki insanları düşününce) çok daha düşük haklara vs. sahip olduğunu düşünürsen, hatta bu gün bile bu konular tartışılıyorsa bu durumun pek de anormal olmadığını anlarsın.

Şimdi aklıma şöyle de bir şey geldi. İş sonu uzun mesailere kalanların, yapması gerekenden çok daha fazla iş yapanın, risk almaktan korkmayanın daha çok erkek olduğunu düşünürsek daha yüksek mevkilerde olmalarını da açıkçası kıskanıp bu tarz eşitliği öne sürüp bazı durumlarda haksız kazanç, haksız mevki, koltuk, iş gücü istediklerini de düşünmüyor değilim açıkçası. (Kendi şahsi düşüncemdir)

Kadınlarla erkekler kağıt üstünde eşit olsa bile sosyal yaşamda böyle değil. En azından benim düşüncem öyle. Kutlanmasında bir sakınca bulmuyorum, böyle özel günlerde tek yaptığım gidip annemin yanağına bir öpücük kondurmak.

Erkekler günü yok diyen arkadaşlar için, erkekler günü var ama ülkemizde çok önemli bir gün olarak geçmiyor:

İsteyen kutlar, istemeyen kutlamaz açıkçası. Beni pek ilgilendirmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı