Kafa atmış HDD kurtarılabilir mi?

Mr.Kitty

Hectopat
Arkadaşlar benim bir hardiskim var ve hiçbir şekilde çalışmıyor, içerindeki veriler okunmuyor. Çevremizdeki bilgisayarcılara götürdüm kurtarılamaz dediler. Bunun bir yolu yok mu? Elimde disk duruyor profesyonel olarak bu işi yapanlar var mı? Ücreti ne kadardır? Site önerisi yapabilir misiniz?

Bildiğim kadarıyla veri kurtarma merkezleri var ama neredeler bilmiyorum. Onlara götürdüğünde diskin içindeki bütün verileri kurtarıyorlar. Eğer amacın veriler değilse yüksek ihtimalle disk kullanılmaz hale gelmiştir yani tamir ettirsen bile iş görmez.

Arkadaşlar benim bir hardiskim var ve hiçbir şekilde çalışmıyor, içerindeki veriler okunmuyor. Çevremizdeki bilgisayarcılara götürdüm kurtarılamaz dediler. Bunun bir yolu yok mu? Elimde disk duruyor profesyonel olarak bu işi yapanlar var mı? Ücreti ne kadardır? Site önerisi yapabilir misiniz?

Ücretler genel olarak pahalıdır diskin kendisinden bile. HDD'nin içinde CD gibi disk var o kırılmış ise gitmiştir kırılmamışsa yüksek ihitmal kurtarılabilir.

Bunun bir yolu yok mu?
Kafa atan HDD'yi tamir etmenin yolu içini açmaktır ancak bu çok titiz yapılması gereken bir iştir. HDD'nin içine bir toz parçası bile düşse, HDD bozulur ve bir daha kurtarılamaz. Bu yüzden kurtarma şirketleri var.
Elimde disk duruyor profesyonel olarak bu işi yapanlar var mı?
Var tabii ki ancak her kafa vuran HDD kurtarılamayabiliyor. Kafa vurma esnasında plaka çizilirse verileriniz bir daha kurtarılamamak üzere çöpe gidiyor. Plakaya da bakmak için içini açmaları gerekiyor.
Ücreti ne kadardır?
Bildiğim kdarıyla gayet pahalı bir ücret dahilinde bu işi yapan veri kurtarma merkezleri var. Ancak eğer harddiskin içinde knemli bir veriniz yoksa çöpe atmanızı tavsiye ederim. Çünkü söyleyecekleri paralarla sıfır bir şekilde çokça harddisk alabilirsiniz.
Site önerisi yapabilir misiniz?
Benim önerebileceğim net bie site yok. Arkadaşlar önerirlerse daha iyi olur. Bu konuda yanlış bilgi vermek istemem.

Yüksek miktarda para isteyecekler yüksek ihtimal ama veri kurtarma merkezleri var. İnternette araştırıp bulabilirsiniz. Tavsiyem önemli verilerinizi bulut depolama ortamında (Google Drive vb.) Saklamanız olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı